Україна розробить візію "зеленого" енергетичного переходу
10.12.2019 | 21:34
 

 

 

 

Про це йшлося у виступі міністра енергетики та захисту довкілля  України Олексія Оржеля на 25-й Конференції сторін Рамкової конвенції про зміну клімату (COP 25), яка з 2 грудня триває у Мадриді.

 

Олексій Оржель відразу ж наголосив, що Україна переживає дуже важкі часи. Уже шостий рік  протистоїть  збройній агресії Росії: Крим і частина Донбасу тимчасово окуповані, в результаті чого соціальні стандарти життя людей знизилися. В таких умовах, зміну клімату важко уявити пріоритетною сферою. Але зміни клімату в Україні вже помітні:  є теплові хвилі, посуха та екстремальні погодні явища. За прогнозами, близько 100 українських міст і сіл будуть повністю або частково затоплені підняттям моря до кінця цього століття. І щоб ось ці передбачення науковців не збулися потрібно діяти уже зараз.

 

«Наведу декілька прикладів щодо заходів в Україні, які ми вже впроваджуємо, - розповів міністр. - В Україні створено фонд енергоефективності, що надає фінансову підтримку домогосподарствам для здійснення заходів по збереженню тепла. Україна підняла податок на CO2 для великих компаній і працює над впровадженням комплексних процедур моніторингу, звітності та перевірки для промисловості».

 

Олексій Оржель також  виділив розвиток відновлюваної енергетики в Україні і наголосив, що це лише початок з протидій змінам клімату.

 

«Ми плануємо реформувати  податок на викиди CO2 та запровадити його сплату на основі викопного палива, щоб зібрати кошти для додаткових заходів щодо підвищення енергоефективності. Ми хочемо налагодити ефективне функціонування державних вугільних шахт і розвивати лише ті, які мають  перспективи для розвитку. І найголовніше - український уряд планує розробити концепцію переходу до зеленої енергії до 2050 року, що буде відображено в нашому оновленому НДЦ в наступному році, - сказав Олексій Оржель.

 

Втім для реалізації всіх цих планів Україні потрібні партнерські відносини і співробітництво.

 

«Ми прагнемо прояснити критерії відповідності до Зеленого кліматичного фонду як країни, яка може подати заявку на фінансування, – сказав міністр енергетики та захисту довкілля. - Україна займає 132 місце по ВВП на людину і є країною-одержувачем в програмах Глобального екологічного фонду та Світового банку, але була виключена з країн-одержувачів в рамках ЗКФ».

 

Також міністр додав, що говорячи про введення в дію статті 6, Україна рішуче підтримує ідею запровадження нових надійних механізмів, розуміючи, що ми перебуваємо в іншому контексті нового Паризького світу. «Україна твердо переконана в тому, що питання переходу, зокрема, одиниць Кіотського протоколу до статті 6.4, може істотно дискредитувати майбутні ринки, - сказав Олексій Оржель. - Як неодноразово підкреслювалося на цій сесії, ми закликаємо всі сторони і Секретаріат дотримуватися положень пункту 6 резолюції 68/262 Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Територіальна цілісність України» в тому, що стосується представлених матеріалів і заяв Російською Федерацією. Секретаріат, посилаючись на Крим в своїх офіційних документах, повідомленнях і публікаціях, в тому числі щодо статистичних даних Російської Федерації, повинен посилатися на «Автономну Республіку Крим та місто Севастополь, України, тимчасово окупованих Російською Федерацією» як зазначено в пункті 11 резолюції ГА ООН 73/263 від 22 грудня 2018 року».

 

Міністр нагадав, що збройна агресія Росії проти України була рішуче засуджена міжнародним співтовариством і отримала реакцію у вигляді санкцій. У міру того як Росія продовжує агресивно діяти, список санкцій  має бути збережений, і навіть, посилений.

 

«У регіоні, що переживає конфлікт, нам не потрібний додатковий тиск, який створює зміна клімату на суспільство, - наголосив під час виступу міністр. - Ми повинні зробити все можливе, щоб запобігти гіршим наслідкам глобального потепління, передбаченого вченими, і ми можемо зробити це разом! Ми готові діяти в якості однієї з провідних держав, щоб просувати зміни на краще і до більш безпечного без вуглецевого майбутнього».

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/control/publish/article?art_id=245427302