Громадська рада при Міненерговугілля надала рекомендації щодо якісної роботи газорозподільних мереж в Україні та безпечної їх експлуатації
03.07.2019 | 19:09
 

 

 

На засіданні Громадської ради при Міненерговугілля обговорили питання про стан газорозподільних мереж України та забезпечення системних заходів щодо їх безпечної та безаварійної експлуатації.

 

Відкрив засідання перший заступник голови Громадської ради Анатолій Татаринов.

 

Про стан газорозподільних мереж України доповів Войтенко Олексій Сергійович - голова Технічної ради Асоціації виробників та постачальників газового обладнання та представив презентацію. Зокрема, повідомив, що на сьогодні ГРМ складають 309 тисяч кілометрів. Аналізуючи структуру ринку, зазначив, що 40% становлять побутові споживачі, 25% - виробники тепла, 33% - непобутові споживачі та 2% - бюджетні установи.

 

Окремо зупинився на завданнях модернізації газових мереж, впровадження стимулюючого регулювання з метою надання споживачам більш якісних послуг. 
На думку доповідача, формування тарифів за методом «витрати плюс» має як переваги, так і недоліки, зокрема метод не надає достатніх стимулів для економії ресурсів та для інвестицій у розбудову ГРМ.

 

При застосуванні RAB-регулювання втручання в операційну діяльність компанії зменшується; забезпечується необхідний обсяг фінансування інвестиційних програм шляхом залучення акціонерного та позикового капіталу, а споживачі отримують більш якісні послуги.

 

Заступник директора ПАТ «УкрНДІінжпроект» Ярослав Ігнатієнко зупинився на питанні організації виконання проектних робіт та їх впливу на якість реконструкції та модернізації систем газопостачання в Україні. У виступі йшлося про ціни на проектні роботи, якість обладнання для систем газопостачання. Під час закупівлі обладнання часто в тендерах перемагають постачальники, які, за його словами, пропонують нижчу ціну, водночас не завжди задовольняє якість.

 

Також потребує врегулювання питання технічних норм та стандартів безпеки, що поширюються на газорозподільні системи (державних будівельних норм - ДБН), у тому числі мінімальних технічних вимог до проектування та експлуатації газорозподільних систем (на заміну діючих ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання») з урахуванням технічних норм і стандартів безпеки Європейського Союзу та Енергетичного Співтовариства та у відповідності до статті 8 Закону України «Про ринок природного газу».

 

Громадська рада обговорила питання установки smart лічильників, термінів їх експлуатації, якості газу та обліку газу в енергетичних одиницях.

 

За підсумками засідання Громадська рада надала рекомендації Міністерству реалізувати доступний арсенал нормативно-правових засобів для забезпечення безпеки життєдіяльності у паливно-енергетичному комплексі (зокрема, щодо технічного стану та надійності газорозподільних мереж та споруд на них), а також щодо створення ефективного механізму правового впливу на суб’єктів ринку природного газу для організації моніторингу стану газорозподільних мереж. Також наголосила на потребі виконання зобов’язань України відповідно до Протоколу про приєднання до Енергетичного Співтовариства та якнайшвидше завершення процесу імплементації українською стороною у вітчизняне законодавство приписів директиви 2009/73/ЄC в частині безпеки постачання природного газу.

 

Довідково:
Перша газифікація здійснена у Львові 1838 року, тоді було збудовано 20 км газогону з чугунних труб, виготовлених методом чеканки. Перше газове родовище - Дашавське. Перевищення споживання природного газу в Україні над видобутком – з 1978 року.
Газифікація останнього обласного центру – м. Кропивницький, 1971 р.

 

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/control/publish/article?art_id=245381649