Протокол засідання Громадської ради при Міненерговугілля від 05.10.2017 №12(ГР)-2017 з розгляду питання "Про сучасні проблеми нафто - газового комплексу України та шляхи їх вирішення"
17.10.2017 | 11:10
 

 

ПРОТОКОЛ № 12(ГР) - 2017

засідання Громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України

 

05 жовтня  2017 року

м. Київ, вул. Хрещатик,34

 

ПРИСУТНІ: Члени Громадської ради при Міненерговугілля  (додаток №1)

ЗАПРОШЕНІ від Міненерговугілля :

Ковальова І.В. -- начальник управління по роботі з персоналом Міненерговугілля

Дудка Г.І. - начальник відділу взаємодії із ЗМІ та зв’язків з громадськістю

Рамазанов В.А. - начальник відділу моніторингу та аналітики нафтогазового комплексу Департаменту нафтогазового комплексу

Шевцова Т.Ю. - головний спеціаліст відділу взаємодії із засобами масової інформації

 

ЗАПРОШЕНІ:

Кулік Д.В. - Президент Нафтогазової Асоціації  України

Ковалко О.М. - голова Секретаріату науково-технічної ради НАК «Нафтогаз України»

Меркушов В.Т.- директор з питань нафтогазового комплексу ВГО «Енергетична асоціація України»

Яресько Р.С. - Голова ГО «Молодіжна Енергетична Спільнота»

Гарань О.В.- прес-секретар ГО «Молодіжна Енергетична Спільнота»

Іванов М.Д.- член ГО «Молодіжна Енергетична Спільнота»

 

На початку засідання Голова Громадської ради  при Міненерговугілля Поташник С.І. привітав присутніх та озвучив  питання порядку денного:

 

1.                  «Про сучасні проблеми нафто - газового комплексу України та   шляхи  їх вирішення».

2.                 Про Меморандум про співпрацю між Громадською радою при Міністерстві енергетики  та вугільної промисловості України та Громадською організацією Молодіжна Енергетична Спільнота

3.                 Різне

Перед початком розгляду першого питання порядку денного Поташник С.І. поінформував присутніх, що сьогодні, в Мінекономрозвитку за участі представників Громадської ради відбудеться перше засідання робочої групи з розроблення комплексної програми реалізації проекту «Дорожня карта комплексного розвитку вітроенергетики та машинобудування України». Запевнив, що про результати її роботи  члени ГР будуть інформуватись.

Голова ГР повідомив, що з поважних причин у засіданні не візьмуть участь (як планувалося раніше) заступник Міністра  Прокопів І.Б. та директор Департаменту нафтогазового комплексу Лісніченко О.П. Зазначив про наявність кворуму та розпочав засідання.

 

1.                 З першого питання  порядку денного «Про сучасні проблеми нафто - газового комплексу України та   шляхи  їх вирішення»

СЛУХАЛИ:

Ніколаєнка В.М. з коротким оглядом ситуації, що створилась в  нафто-газовому комплексі України (НГК). Підкреслив дуже важливу роль цього питання  особливо в умовах війни, коли армія залежить значною мірою від палива, яке є похідним від нафти. На жаль  в нашій країні не вдало пройшла приватизація підприємств НГК, що привело до втрати контролю Держави над нафтопереробкою і, як результат, забезпеченням нафтопродуктами стратегічних структур, галузей економіки та ін. (Повний виступ - в аудіо запису).

 

Сапєгіна С.В., який презентував  доповідь «Про сучасні проблеми нафто - газового комплексу України та   шляхи  їх вирішення» професійно підготовлену Науково-технічним центром «Психея» та Національного інституту стратегічних досліджень. В доповіді фахово розкриті основні проблеми газової галузі,  нафтової галузі  та ринку нафтопродуктів. Зроблені висновки та підготовлено рекомендації для вирішення проблем галузі (Додаток №2).

Бакулін О.Ю. представив присутнім для ознайомлення доповідь-презентацію «Ринок природного газу України: споживач платить за все, тому завжди неправий», в якій підняв питання формування прозорого ринку газу та захисту прав споживачів на ньому.  (Додаток №3).

Рамазанов  В.А. зупинився на позитивних моментах в газовій галузі, розповів, що  Міжурядовою робочою групою з прискорення реформування НАК «Нафтогаз України» продовжується робота над оновленням Плану дій з корпоративного управління НАК «Нафтогаз України». Завершується робота над підготовкою проекту розпорядження Кабінету Міністрів України «Питання реформування газового сектору», що передбачає імплементацію існуючого законодавства, прийняття нових законів та нормативно-правових актів, необхідних для проведення реформи у повному обсязі та ін. (Додаток №4).

Яцкевич С.В. загострив увагу на необхідність терміново вжити заходи для зменшення технологічних втрат при транспортуванні нафтопродуктів – природного газу та нафти,  мережами України та довести до рівня втрат у європейських мережах  з 12-14% до 1-3%.

 

У обговоренні взяли участь: Куцан Ю.Г., Котко В.Г., Татаринов А.А., Ковальчук Ю.Г., Поташник С.І., Шевченко О.О.

(Виступи, репліки - в аудіо запису.)

За результатами обговорення питання «Про сучасні проблеми нафто - газового комплексу України та   шляхи  їх вирішення» Громадська рада  при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України

ВИРІШИЛА:

1.                   Інформацію представника Департаменту нафтогазового комплексу Міненерговугілля Рамазанова В.А. щодо шляхів подолання сучасних проблем нафтогазового комплексу  України  взяти до відома.

2.                   Визнати, що впродовж тривалого часу у нафтогазовій галузі України  накопичилась низка системних проблем, які на разі вирішуються, але незадовільними темпами та без урахування взаємозв’язків між проблемами.

3.                   Комісії з питань нафтогазового комплексу  Громадської ради при Міненерговугілля запровадити моніторинг за ходом виконання заходів, пов’язаних з реалізацією Концепції реформування НАК «Нафтогаз» та Енергетичної стратегії України на період до 2035 року в частині питань  нафтогазового комплексу України (відповідальний - Сапєгін  С.В.)

4.                   Направити Міністерству енергетики та вугільної промисловості України наступні пропозиції надані членами ГР за результатами обговорення.

 

Пропозиції

Громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України щодо шляхів покращення ситуації у нафтогазовому комплексі України

 

Кабінету Міністрів України

I.                        У сфері нафтогазовидобутку:

– прискорити опрацювання заінтересованими центральними органами виконавчої влади та забезпечити супровід у Верховній Раді нової редакції Кодексу про надра;

– забезпечити супровід у Верховній Раді законопроекту «Про розкриття інформації у видобувних галузях»;

– прискорити опрацювання нових Правил розробки родовищ нафти і газу;

-запровадити Державну програму «100% облік України», яка дозволить забезпечити 100% облік енергоносіїв за 2-3 роки;

– запровадити стимулююче оподаткування.

II.                        У сфері транспортування вуглеводнів:

-з метою відокремлення постачання від транспортування природного газу передати державний пакет акцій ПАТ «Укртрансгаз» в управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості;

– забезпечити умови для залучення кваліфікованих інвесторів до управління активами газотранспортної системи та підземних сховищ газу;

– створити умови для мінімізації ризику випадкового переривання, скорочення або зупинки транзиту і транспортування природного газу, нафти й нафтопродуктів;

- у рамках процесу децентралізації передати газорозподільні системи, власником яких є держава, у власність територіальних громад;

– сприяти постачанню природного газу, нафти й газового конденсату на українські переробні підприємства, зокрема морським шляхом.

вжити заходи для зменшення технологічних втрат при транспортуванні природного газу та нафти  мережами України та довести до рівня втрат у європейських мережах  з 12-14% до 1-3%.

III.                        На газовому ринку:

– завершити створення незалежного оператора газотранспортної системи;

– сформувати технічні передумови для створення в Україні майданчика з торгівлі природним газом;

-внести зміни до Постанови КМУ №187 від 22.03.2017 року «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу …..», якими  зобов’язати ПАТ «Укргазвидобування» продавати природний газ всім постачальникам для потреб населення;

– забезпечити монетизацію адресних дотацій соціально вразливим верствам населення;

-надати можливість постачальникам газу укладати договори розподілу природного газу з Оператором ГРМ для своїх споживачів.

 

IV.                        На ринку моторного палива:

– визначити орган державного нагляду й контролю на ринку нафти й нафтопродуктів; створити систему моніторингу й контролювання якості та безпечності нафтопродуктів;

– посилити кримінальну відповідальність юридичних, посадових осіб і громадян за випуск і реалізацію нафтопродуктів, що не відповідають технічному регламенту.

 

Міністерству енергетики та вугільної промисловості України

·                     У сфері транспортування вуглеводнів:

– розробити прогнозні сценарії завантаження ГТС України після 2019року.

·                     На ринку моторного палива:

– розробити механізми стимулювання реалізації конкретних проектів реконструкції та модернізації існуючих нафто- і газопереробних потужностей.

-                      з метою недопущення помилок, які сталися внаслідок невдалої попередньої приватизації нафтогазового комплексу, та для посилення впливу держави на ринку нафтопродуктів розглянути можливість залишити у власності держави Одеський НПЗ.

Міністерству екології та природних ресурсів України

·                     У сфері нафтогазовидобутку:

– актуалізувати програму розвитку мінерально-сировинної бази України;

– провести інвентаризацію фонду діючих й законсервованих свердловин;

– запровадити стимулююче оподаткування, зокрема диференціювати ставки рентної плати за користування надрами;

– удосконалити порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами;

– спростити процедури відведення земельних ділянок під будівництво об’єктів нафтогазового комплексу, у тому числі в частині погодження місць розташування свердловин і виробничих споруд, а також вилучення земельних ділянок державної і комунальної власності, що перебувають у користуванні;

– запровадити спрощений онлайн-доступ до державної геологічної інформації в обсязі та цифровій якості, необхідних для виявлення комерційної зацікавленості приватних надрокористувачів;

– розробити механізми виконання зобов’язань із збільшення до 11 % частки енергії з відновлюваних джерел у валовому кінцевому обсязі споживання енергії на транспорті у 2020 році, передусім шляхом формування ринку палива;

– розробити механізм резервування нафтопродуктів для здійснення товарних інтервенцій у випадку кризової ситуації;

– розробити механізм розрахунку й запровадження дисконтної регресивної поправки на якість, яку мають сплачувати виробники й продавці нафтопродуктів, якщо характеристики пропонованого ними палива не відповідатимуть нормам Євро-5 і 6;

– гармонізувати з європейськими й затвердити нові Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, зокрема поширивши їх на операції зі скрапленим нафтовим і стисненим природним (компримованим) газом, сумішевим і біологічним паливом.

 

Голосували: «за» - одноголосно

 

2.                 З другого питання  порядку денного «Про Меморандум про співпрацю між Громадською радою при Міністерстві енергетики  та вугільної промисловості України та Громадською організацією Молодіжна Енергетична Спільнота»

 

СЛУХАЛИ:

Дудку Г.І., яка представила представників ГО Молодіжна Енергетична Спільнота, інформувала, що ідею Меморандуму підтримала в.о. державного секретаря –директор Департаменту забезпечення комунікацій та організаційної роботи Підкоморна Ю.А. Наголосила про важливість співпраці молоді з професіоналами, досвідченими спеціалістами в усіх галузях енергетики, якими є члени ГР. Запропонувала підтримати Меморандум, як поштовх для спільної роботи  щоб  поєднати досвід ветеранів  з енергією та запалом молодих енергетиків.

Яресько Р.С. розповіла про склад ГО Молодіжна Енергетична Спільнота, про освіту, про досвід роботи в енергетиці. Зазначила, що членами  ГО є молодь, яка бажає само- реалізуватися, працювати, та жити в Україні.

 

У обговоренні взяли участь: Татаринов А.А., Котко В.Г.,Сапєгін С.В., Ковальчук Ю.Г.,Томаш З.П.,Куцан Ю.Г. Гарань О.В.,Іванов М.Д.

(Виступи, репліки - в аудіо запису.)

 

вирішили: доручити Голові ГР Поташнику С.І. підписати Меморандум про співпрацю між Громадською радою при Міністерстві енергетики  та вугільної промисловості України та Громадською організацією Молодіжна Енергетична Спільнота. (Додаток №5).

 

Голосували: «за» - одноголосно

 

3.                  З третього питання  порядку денного» Різне»

 

СЛУХАЛИ

Ковальчук Ю.Г., Шевченко О.О. звернули увагу присутніх на низьку дисципліну відвідування засідань членами ГР. Зазначили на необхідність обговорення  питання подовження членства в Громадській раді у разі  пропуску засідань у відповідності до Положення про ГР.

Яцкевич С.В., керівник Секретаріату ГР  нагадав, що це питання вже піднімалось в липні п.р. Членам ГР  Косянчуку Л.В., Ніцовичу Р.І.,Погорілому В.В.,Пшеничці О.В. були надіслані офіційні листи для надання пояснень пропуску засідань Громадської ради з одночасним  нагадуванням, що відповідно до  п.10 «Положення про  Громадську раду при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України» може бути  розглянуто питання щодо припинення їхнього членства.

 

У обговоренні взяли участь: Ковальчук Ю.Г.,Татаринов А.А., Поташник С.І.

 

вирішили: Розглянути питання пропуску засідань на найближчому засіданні Громадської ради. 

 

Голосували: «за» - одноголосно

 

 

Голова Громадської ради    

Герой України                                                                                           С.І.Поташник 

 

 

Керівник Секретаріату                                                                               С.В.Яцкевич

 

 

Секретар                                                                                                   Л.В.Любарець

 

 

Додатки до протоколу

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/control/publish/article?art_id=245243496