Подвійні стандарти журналістики: чи має Енергоатом скуповуватися у британської офшорки за цінами в 10 разів вище?
24.05.2016 | 09:29
 

 

Наприкінці квітня ми попереджали журналістів про можливість замовлення в ЗМІ матеріалів з приводу скасування закупівлі клапанів ШРУ-А та переговорів НАЕК «Енергоатом» із німецькою компанією AUMA. Через місяць після звернення до прес-центру НАЕК «Енергоатом» за коментарем, матеріал з’явився у щотижневику «Новое время», де з 15-хвилинної розмови з фахівцем Енергоатома залишилася згадка на один абзац. Офіційна ж позиція Енергоатома з цього приводу була повністю проігнорована. Відтак, спеціально для журналістів «Новое время» повідомляємо наступне.

В серпні 2014 року НАЕК «Енергоатом»  оголосив проведення закупівлі електроприводів швидкодіючої редукційної установки скидання пару в атмосферу  для ВП ЮУАЕС, ВП ЗАЕС у загальній кількості 28 шт.

За результатом проведення вказаної закупівлі була акцептована пропозиція Компанії «Rion Assets Co., LTD», яка запропонувала до постачання електроприводи виробництва Компанії «AUMA» (Німеччина) за ціною  91 600 Євро за штуку.  Це майже в 10 разів більше за ціну аналогічної продукції для європейських покупців.

В ході проведення підготовки укладення контракту, НАЕК «Енергоатом» було встановлено ще низку обставин стосовно вказаного переможця.

Так, «Rion Assets Co., LTD» зареєстрована в Лондоні (Великобританія), її банківські рахунки відкриті в Ризі (Латвія), директором є таємнича Селма Францис, родом з Республіки Сейшельські Острови, яка також є директором значної кількості підприємств, які були зареєстровані в Великобританії протягом останніх двох років, зокрема: IKOM LTD, BPN TRADE LTD, AMOND PARTNERS LTD, BRANDEL LTD,  BTC INVEST LTD, ATB INVESTMENTS LTD, ACOM TRADE LTD , BERCLEY LIMITED COTRADE LTD, ARANT INVEST LTD, UBS EVELOPMENT LTD, COMMODITY LTD, EIGHTH HOLDING CO тощо (наведений перелік не є вичерпним).

 Одразу після публікації оголошення про акцепт на адресу НАЕК «Енергоатом» надійшли  два примірника підписаного з боку пані Селми Францис договору. При цьому, в листі була вказана дивна як для британської фірми адреса для листування: м. Київ, бул. Дарницький, 3а, оф.1.

НАЕК «Енергоатом» направило до нерезидента запит щодо надання підтверджуючих документів в частині адреси, а також запросило прибути до Києва для проведення переговорів особисто директора англійської Компанії – пані Селму Францис.

Крім того, нами була зазначена необхідність надання нерезидентом інформації з підтверджуючими документами про статус платника податку в країні реєстрації (Великобританії) та надання належним чином легалізованої та перекладеної довідки про статус податкового резидента Великобританії, з урахуванням умов укладеної Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна від 11.08.1993.

У відповідь був отриманий лист, підписаний паном Корнієнком Романом Олександровичем про те, що саме він представлятиме інтереси  «Rion Assets Co., LTD» в тому числі підписувати договір. В додатках лист містив копію довіреності, жодним чином не завіреної, що викликало сумніви щодо її походження.

Враховуючи усі вказані обставини - контракт на закупівлю так і не був укладений.

Зазначене не влаштовувало пана Корнієнка Р.О., та в жовтні 2014, він направив до Господарського суду м. Києва позовну заяву, в якій вимагав зобов’язати ДП «НАЕК «Енергоатом» укласти з «Rion Assets Co., LTD» договір в запропонованій ним редакції. Численні судові засідання по розгляду даної справи тривали до грудня 2014, кінцевим результатом яких стала відмова в позові).

Проте, на цьому історія з вказаною компанією не закінчилася. В лютому 2015 року НАЕК «Енергоатом» отримав цілу низку звернень від народних депутатів України, а саме: Тетерука А.А., Семенченка С.І., Лопушанського А.Я., Томенка М.В., Чепиноги В.М., Бєлькової О.В., Попова І.В., Чумака В.В., Берези Б.Ю. та заступника міністра Міненерговугілля Светеліка О.Д. з вимогою вжити заходів щодо «захисту національної та енергетичної безпеки нашої держави» та розібратись із незаконним ухиленням посадових осіб ДП «НАЕК «Енергоатом» від укладення договору (при цьому, в додатках до всіх депутатських звернень був один й той самий за змістом лист представника англійської компанії – Корнієнка Р.О.). Надані пояснення, вочевидь, цілком влаштували народних депутатів, тому що про пана Корнієнка нічого не було чути аж до квітня ц.р., коли низка журналістів почала цікавитися питанням закупівель клапанів ШРУ-А.

Дивує, що ані журналіста газети «Новое время», ані його редакторів, не зацікавило ані чому «Енергоатом» мусить заключати угоди з сумнівними офшорними компаніями, ані чому представник британської фірми має українське прізвище і мешкає в Україні. Їм навіть не спало на думку, що вони суперечать самі собі, адже в інфографіці, наведеній у статті, вказана ціна 32-х електроприводів, запропонованих «Rion Assets Co., LTD» і вона становить 3,2 млн євро, а це майже у 10 разів дорожче ніж ціна виробника. Тому дуже дивно, що журналісти вимагають від Енергоатом закупити в сумнівної офшорки на 3 мільйони обладнання, яке насправді коштує 300 тисяч. Відтак, вважаємо публікацію в газеті «Новое время» та майбутні спекуляції на цю тему без урахування позиції Енергоатома банальною джинсою.

 

Центр зовнішніх інформаційних комунікацій

НАЕК «Енергоатом»

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/control/publish/article?art_id=245114093