МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Маємо поступово знижувати залежність енергетичного сектору від видів палива, яке забруднює довкілля, та підвищувати енергоефективність, - Ярослав Демченков

08.10.2021 | 18:45

 

 

 

 

Заступник міністра енергетики з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков взяв участь у Форумі високого рівня “Справедлива трансформація вугільних регіонів: від планів до дій!», що відбувся 06 жовтня, та виступив під час панельної дискусії «Як сьогодні почати енергетичний перехід?»


«Україну і ЄС об’єднує спільне прагнення здійснити зелений енергетичний перехід та досягти кліматичної нейтральності до 2050 року. Саме сьогодні потрібно зробити багато роботи для досягнення такої цілі», - зазначив заступник міністра.


У виступі він окреслив низку завдань енергетичного сектору  у контексті зеленого енергетичного переходу та планів щодо декарбонізації, адже зменшення викидів парникових газів та виконання кліматичних зобов’язань вимагає поступового переходу України на відновлювані джерела енергії, збереження та посилення атомної генерації, а також зменшення енергоємності економіки.


«Ми хочемо зробити так, щоб наш енергетичний сектор був менш вразливим і менш залежним від викопних видів палива, яке забруднює наше навколишнє середовище», - наголосив Ярослав Демченков. При  цьому нагадав, що Уряд нещодавно затвердив Другий національно визначений внесок України в рамках Паризької Угоди та підтвердив наміри щодо зменшення викидів, а Міненерго розробляє нову Енергетичну стратегії на період до 2050 року.Серед завдань на найближчу перспективу, виконання яких дозволить досягти цілей декарбонізації, Ярослав Демченков назвав:


- Поступове зменшення використання вугілля і природного газу та скорочення частки теплової генерації. «Декарбонізуючи енергетичний сектор ми не маємо його послаблювати. Потрібно застосовувати технології швидкого балансування енергетичної системи, збільшення маневрових потужностей та розробити таку модель енергетичного міксу, щоб у будь-яку пору року споживачі не мали дефіциту ані теплової, ані електричної енергії. Ставку будемо робити на поступове скорочення теплової генерації, збільшення використання відновлюваних джерел енергії  (сонце, вітер та біомаса) та атомну генерацію, розвиток систем передачі», - додав заступник міністра.


- Інтеграцію до європейських енергетичних ринків та підвищення загального рівня енергоефективності в країні. «Чіткі й прозорі європейські правила на енергетичних ринках, лібералізація ринків та їхня інтеграція з європейськими  – тільки так ми зможемо розвивати наш енергетичний сектор та досягти зменшення його впливу на довкілля. Вагомими фактором успіху є скорочення питомої енергоємності економіки», - акцентував Ярослав Демченков.


- Справедливу трансформацію вугільних регіонів. У процесі декарбонізації та відмови від спалювання вугілля слід не допустити дисбалансу, втрати робочих місць та енергетичної бідності в регіонах. «Наразі триває активна робота з міжнародними партнерами. Здійснюється  загальний аналіз стану шахт, вивчаються соціально-економічні та екологічні аспекти відповідних територій. Триває підготовка 4 пілотних проектів ліквідації шахти та справедливої трансформації території , які будуть впроваджуватися за допомогою Німеччини, Великобританії та ЄБРР. Також готуємося до запуску Багатопартнерського Фонду справедливої трансформації. План трансформації конкретної території буде готуватися спільно з місцевою громадою, профспілками та експертами. Важливо щоб у суспільстві було розуміння цієї реформи та її підтримка», - повідомив заступник міністра.


Ці та інші завдання, як зазначив Ярослав Демченков, будуть передбачені в оновленій Енергетичній стратегії до 2050 року, яка відповідатиме цілям Європейського зеленого курсу.

 

 

 

версія для друку