МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Підготовка оперативного персоналу - важливий елемент безпечної експлуатації Запорізької АЕС

13.07.2021 | 15:14

 

 

 

 

Двадцять років тому, 13 липня 2001 року, Запорізька АЕС першою в країні отримала ліцензію Мінекобезпеки України на здійснення діяльності з підготовки оперативного персоналу. Це завдання на Запорізькій АЕС вирішує центр підготовки оперативного персоналу (ЦПОП) навчально-тренувального центру (НТЦ).

 

До складу ЦПОП входять центр теоретичної підготовки та тренажерний комплекс, що складається з трьох повномасштабних тренажерів - імітаторів блочних щитів управління енергоблоків №1, №3 та №5 з типом реакторної установки ВВЕР-1000 для підготовки оперативного персоналу ВП ЗАЕС. Це дає можливість персоналу блочного щита управління (БЩУ) отримувати відповідні навички, відпрацьовувати до автоматизму обов'язкові дії при різних сценаріях - як при виконанні операцій в режимі нормальної експлуатації енергоблока, так і при управлінні будь-якою нештатною ситуацією.

 

Підготовка оперативного персоналу здійснюється за індивідуальними програмами підготовки на посаду з етапами: теоретична підготовка, підготовка на робочому місці; підготовка  на повномасштабних тренажерах (ПМТ) комплексу НТЦ; складання іспитів, дублювання, проходження протиаварійного тренування; отримання ліцензії Держатомрегулювання на управління реакторною установкою; допуск до самостійної роботи наказом ВП ЗАЕС.

 

Підготовка персоналу проводиться відповідно до ліцензії Державної інспекції ядерного  регулювання України за спеціальностями: начальник зміни АЕС, начальник зміни блока, провідний інженер управління блоком, провідний інженер управління реактором, начальник зміни турбінного відділення, провідний інженер управління турбіною, начальник зміни цеха теплової автоматики та вимірювань, начальник зміни електроцеху. Підготовка на всі інші оперативні посади проводиться у відповідності до вимог ДП «НАЕК «Енергоатом».

 

«Відбір і професійна підготовка оперативного персоналу розглядаються, як найважливіший елемент системи забезпечення безпечної експлуатації Запорізької АЕС. Постійне підвищення професійної майстерності, впровадження передового досвіду - першочергові завдання, що стоять перед інструкторами ЦПОП», - підкреслив  керівник центру підготовки оперативного персоналу Олег Бех.

 

Навчальний процес в центрі підготовки оперативного персоналу здійснюють фахівці-інструктори, що володіють великим виробничим досвідом і пройшли психолого-педагогічну підготовку, а також професійне становлення від робітничих посад до начальників змін енергоблоків, начальників змін і провідних фахівців основних цехів ВП ЗАЕС.

 

«До правильних дій в аварійних, стресових ситуаціях теоретичні знання не підготують людину на сто відсотків. Для цього потрібні практичні навички, які відпрацьовуються саме на повномасштабних тренажерах», - зазначив начальник НТЦ Запорізької АЕС Валерій Мартинюк.

 

Довідка: Радіаційний фон в районі розміщення Запорізької атомної електростанції відповідає природним значенням і на 13 липня становить 8 - 12 мкР/год. Надходження радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищує встановлених допустимих значень.

 

версія для друку