МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Наше завдання - упередження енергетичної бідності та доступність сталої електричної та теплової енергії для кожного громадянина - заступник міністра

30.06.2021 | 17:13

 

 

 

Як в ЄС, так і в Україні існує потреба захистити найбільш вразливих споживачів, які з різних причин не здатні забезпечити свої базові енергетичні потреби. Головне завдання урядів – упередження енергетичної бідності, що означає доступність сталої електричної та теплової енергії для кожного громадянина. Про це заявив у середу 30 червня заступник міністра енергетики з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков під час онлайн Форуму Енергетичного Співтовариства щодо справедливого переходу.

 

Для України питання упередження енергетичної бідності надзвичайно актуальне з двох причин. «По-перше, ми поступово відходимо від перехресного субсидіювання, коли наднизькі тарифи для домогосподарств компенсувались високими тарифами для державних та приватних компаній», – заявив Ярослав Демченков під час панелі «Інклюзивний та справедливий перехід: подолання енергетичної бідності» в рамках форуму. Другою причиною є низька енергоефективність економіки в цілому, що виражається в високій енергоємності одиниці ВВП. За цим показником, Україна в 2-3 рази випереджає європейські країни.

 

Високе енергоспоживання створює колосальний потенціал для декарбонізації, підвищення енергоефективності та розвитку «чистої» енергетики. «Це шанс для України підвищити конкурентоздатність економіки, а також залучити інновації та інвестиції», – зазначив заступник міністра.

Серед заходів із подолання та попередження зростання енергетичної бідності в Україні Ярослав Демченков назвав діяльність Фонду енергоефективності та державну програму «теплих кредитів».

 

«Теплими кредитами» за 7 років роботи програми скористались 863 тисячі родин. Оціночна щорічна економія природного газу в результаті реалізації програми «теплих» кредитів складає близько 485 млн м3 газу. Фонд енергоефективності прогнозує, що до 2025 року більше 426 тисяч родин у 4903 багатоквартирних будинках повинні досягти середньої економії ресурсів не менше, ніж на 20%, що в свою чергу, забезпечить скорочення викидів парникових газів на 537 тис тон СО2 на рік.
 
Заступник Міністра повідомив учасникам форуму, що в Україні також обговорюється запровадження інституту енергетичного омбудсмена, а також створюється державний сервіс «е-споживач». Ці механізми дозволять забезпечити більш високу поінформованість споживачів енергії про свої права та захистити вразливих споживачів від зловживань та волатильності цін на ринку. Важливою також є роль незалежного регулятора, НКРЕКП, адже саме він здійснює роботу з визначення та обліку вразливих споживачів та надання їм допомоги.


 «Пріоритетними заходами проти енергетичної бідності є прийняття нормативної бази, яка відповідає нормам ЄС та дозволить захищати вразливих споживачів, заходи з енергоефективності та підвищення активності споживачів на ринку. А також створення всіх умов для здійснення інклюзивного та справедливого енергетичного  переходу», – резюмував свою промову Ярослав Демченков.

 

версія для друку