МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Міненерго враховує світові тенденції, економічну ситуацію та міжнародні зобов'язання при плануванні розвитку енергетичного сектору

12.09.2020 | 19:24

 

 

 

Відбулись Комітетські слухання на тему «Європейський зелений курс», у яких взяв участь заступник Міністра з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков.

 

У ході слухань відзначено, що Європейський Зелений курс є перш за все новою можливістю для багатьох секторів економіки, зокрема енергетичного, який має системно реформуватися задля збереження конкурентоспроможності та швидкого реагування на зміни.

 

Наразі команда Міністерства продовжує активну роботу із планування розвитку енергетичного сектору у співпраці з міжнародними партнерами з урахуванням світових тенденцій, і Зелений курс є вагомим документом, який обов’язково при цьому береться до уваги.

 

Удосконалення стратегічного планування в енергетичній сфері дозволить забезпечити конкурентоспроможну, безпечну та стабільну роботу енергетичної системи шляхом проведення якісної реформи галузі з урахуванням цілі щодо зниження вуглецеємності економіки в цілому.

 

Наразі Міністерство оновлює Енергетичну стратегію та розробляє Інтегрований план з енергетики та клімату, а також бере участь у розробці 2-го Національно-визначеного внеску України до Паризької Угоди.

 

Говорячи про роль альтернативних джерел енергії, Ярослав Демченков зазначив, що в Україні прийнято важливий закон, який імплементував підписаний Меморандум з виробниками «зеленої» енергетики.

 

Це дозволило не тільки врегулювати кризу, що виникла у сфері відновлюваноі енергетики, але й зберегти партнерські відносини з інвесторами.

 

Так, за 2019 рік частка виробленої з використанням ВДЕ, включно з великими гідроелектростанціями, електричної енергії у загальному енергетичному балансі країни склала 8,7%, що значно перевищує закладений в діючій Енергетичній стратегії показник – 7% у 2020 році.

 

У частині СЕС планові завдання перевиконано у 2,5 раза. Водночас, показники розвитку інших альтернативних джерел енергії значно нижчі, ніж передбачено нацпланом: ВЕС – на 50%, об’єкти біоенергетики – на 80%.

 

Це свідчить про значний потенціал розвитку окремих видів альтернативних джерел.

 

Упродовж останніх років в Україні спостерігається стрімке зростання генеруючих установок приватних домогосподарств, які виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання.

 

Так, з 2018 по 2020 рік сумарна потужність таких установок зросла більш ніж уп’ятеро і станом на кінець ІІ кварталу поточного року складає 658 МВт.

 

«Заплановане запровадження аукціонів призведе до низки позитивних змін для споживачів електричної енергії, енергогенеруючих компаній, що використовують відновлювані джерела енергії», - переконаний Я. Демченков.

 

Серед позитивних змін, які очікуються, - зниження ціни на електричну енергію, вироблену з альтернативних джерел, у порівнянні з системою підтримки за фіксованим «зеленим» тарифом.

 

Окремо Я. Демченков звернув увагу, що запровадження «механізму транскордонного регулювання вуглецю» вплине на можливості експорту до ЄС, зокрема в енергетичній сфері.

 

На його думку, потрібно оцінити потенційний ефект впровадження Механізму корегування вуглецю на кордоні в України з урахуванням  внутрішньої економічної ситуації, стану виконання міжнародних зобов’язань України в рамках СОТ, Енергетичного Співтовариства та Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

версія для друку