МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Уряд схвалив зміни до Закону України "Про ринок електричної енергії"

12.06.2020 | 16:30

 

 

 

Законопроєкт передбачає низку заходів до стабілізації енергетичної галузі та забезпечення надійного постачання електроенергії споживачам. Зокрема, спрощення умов будівництва нових маневрових потужностей, обмеження імпорту електроенергії з країн, що не є членами ЄС, додаткові права для ДП «Гарантований покупець» та НАЕК «Енергоатом» з продажу електроенергії.

 

Проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії» було розроблено Міністерством енергетики на виконання рішень Антикризового штабу.

 

Документ спрямований на врегулювання проблемних питань в енергетичній галузі, зокрема, стабілізації фінансової ситуації учасників ринку електричної енергії, забезпечення надійного та безперервного постачання електричної енергії споживачам.

 

Законопроєкт передбачає відтермінування на один рік проведення конкурсу з визначення постачальника універсальних послуг та подовження строку зобов’язання чинних постачальників універсальних послуг; подовження строку зобов’язання чинного постачальника «останньої надії» ще на один рік.

 

Для недопущення банкрутства державного підприємства «Укрінтеренерго» як постачальника «останньої надії» передбачено зупинення виконавчих проваджень та заходів примусового виконання судових рішень.

 

З метою покращення фінансової ситуації ДП «Гарантований покупець» передбачено надання права гарантованому покупцю здійснювати продаж електроенергії, виробленої з ВДЕ, за двосторонніми договорами на електронних аукціонах за цінами, що визначаються за результатами аукціону, та встановлення для граничної ціни такого продажу.

 

Для НАЕК «Енергоатом» передбачається зменшення обсягу електричної енергії, яка підлягає обов’язковому продажу на ринку «на добу наперед». Це дозволить збільшити обсяг електроенергії, який буде реалізуватися за двосторонніми договорами.

 

Документ передбачає тимчасове призупинення імпорту електричної енергії з країн які не є членами (сторонами) Європейського союзу або Енергетичного співтовариства.

 

Це необхідно для захисту вітчизняних енергогенеруючих компаній від недобросовісної конкуренції з боку іноземних монополістів.

 

З метою збереження інвестиційної привабливості країни та підтвердження намірів у дотриманні взятих на себе зобов’язань державою, а також створення рівних справедливих умов на ринку електроенергії передбачено пролонгацію терміну виплати інвестиційної складової виробникам, яким була встановлена інвестиційна складова до тарифу на електричну енергію до 1 січня 2022 року.

Це дозволить завершити реалізацію та дофінансування проектів реконструкції за кошти, залучені під довгострокові кредити з терміном повернення після введення в експлуатацію об'єктів реконструкції, з урахуванням донарахування інвестиційної складової в тарифі, яка є гарантованим джерелом повернення кредитних коштів.

 

 

Нагальною проблемою енергосистеми України є переобтяженість базовими потужностями та недостатній обсяг ефективної маневрової генерації. Тому законопроект пропонує вдосконалити конкурсну процедуру будівництва нової генеруючої потужності. Зокрема – скоротити термін проведення конкурсу, спростити умови участі, надати інвесторам більші гарантії виконання взятих зобов’язань. Це дозволить створити сприятливі умови для залучення інвестицій, збільшити конкуренцію, та, як наслідок, знизити вартість будівництва необхідної для енергосистеми генеруючої потужності.

 

версія для друку