МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

На РАЕС розглядають досвід вітчизняних та іноземних компанії у впровадженні НПРЧ

14.11.2019 | 12:44

 

 

В рамках впровадження загального первинного регулювання частоти (ЗПРЧ) та нормованого первинного регулювання частоти (НПРЧ) на енергоблоках Рівненської АЕС свої проєкти презентували представники компаній UAB «Baltijos informacines sistemos» (Литва), «Olsen Engineering Group UK Ltd» (Великобританія) та компанії ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Моноліт Енерго» (Україна).

Зустріч відбулась під керівництвом начальника цеху теплової автоматики та вимірювань (ЦТАВ) Рівненської АЕС Віталія Корольчука. Учасниками з боку РАЕС стали представники основних підрозділів електростанції: ЦТАВ, електричного цеху, другого реакторного та першого і другого турбінних цехів, служби налагодження та випробувань устаткування та відділу головного технолога, які задіяні у впровадженні комплексу робіт з модернізації обладнання в рамках «Програми реалізації заходів модернізації енергоблоків АЕС для участі у НПРЧ в Обєднаній енергетичній системі (ОЕС) України».

Програму розроблено в рамках виконання угоди про умови майбутньої інтеграції ОЕС України до енергосистеми континентальної Європи, укладеної у 2017 році між ДП «НЕК «Укренерго» та системними операторами, які входять до загальноєвропейської мережі системних операторів з передачі електроенергії «ENTSO-E», а також відповідно до вимог галузевих стандартів України (СОУ-Н) та впровадження нової моделі енергоринку.

У 2018 році Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та НАЕК «Енергоатом» погоджено низку заходів програми, які необхідно реалізувати на усіх 15 енергоблоках АЕС України до 2023 року. Участь енергоблоків АЕС в НПРЧ дозволить: підвищити стійкість та стабільність роботи енергоблоків, яка досягається введенням швидкодіючого регулювання параметрів; передавати дані в інформаційні системи енергоблоку, АЕС та ОЕС України; організувати збір, передачу та зберігання (архівацію) відповідної інформації в інформаційних системах енергоблоків АЕС та передачу її на вищі рівні оперативно-диспетчерського управління.

Під час презентації було представлено досвід проведення модернізацій систем автоматичного регулювання та захистів турбін на енергоблоках з реакторами типу ВВЕР та теплових електростанцій із впровадженням електрогідравлічної системи управління на базі програмно-технічного комплексу та реалізацією ЗПРЧ, НПРЧ.

«Програма реалізації заходів модернізації енергоблоків АЕС для участі НПРЧ в Об’єднаній енергетичній системі України сьогодні є актуальною для Рівненської АЕС. Наразі Рівненською АЕС розроблено окремі концептуальні рішення для енергоблоків №№1,2 (ВВЕР-440) та №№3,4 (ВВЕР-1000), які погоджено з Держатомрегулювання України. Також розроблено план-графік реалізації заходів , згідно з яким впровадження режиму НПРЧ на енергоблоках №1-4 планується виконати в період з 2021 по 2022 роки. Такі ознайомчі зустрічі із розробниками обладнання вже відбувались раніше. Зокрема із представниками харківського АТ «Турбоатом», спеціалісти якого презентували позитивний вітчизняний та іноземний досвід проведення модернізації турбін з впровадженням режимів загального та нормованого первинного регулювання частоти. Представлений досвід у ході сьогоднішнього обговорення щодо впровадження обладнання, яке задіяне в НПРЧ, стане корисним під час реалізації зазначеного заходу на енергоблоках Рівненської АЕС», - підсумував Віталій Корольчук.

 

Довідково: ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity) створена в липні 2009 року, яка об’єднала шість галузевих асоціацій, що існували на той час: ATSOI, BALTSO, ETSO, NORDEL, UCTE та UKTSOA, в які входять 42 національні енергетичні компанії Європи.

 

версія для друку