МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Стан повітря в Україні: оновлена інформація

22.10.2019 | 13:51

 

 

 

 

Враховуючи, важливість надання інформації щодо фактичної ситуації із станом повітря в Україні Мінекоенерго було прийнято ряд заходів:

 

1)      Проведений аналіз попередньо наданої інформації Гідрометцентром. Відповідно до їх інформації в період з 15 по 21 жовтня 2019 р. в атмосферному повітрі більшості міст України залишались у своїх звичних параметрах, тобто у тих значеннях, які для них властиві. Не зважаючи на те, що на їх думку ситуація не є аномальною, в багатьох промислових містах (Маріуполь, Дніпро, Кам’янське, Запоріжжя тощо)  зафіксовано перевищення викидів по деяких забруднюючих речовинах. Приносимо вибачення за надано некоректно інформацію у попередніх наших повідомленнях.

 

2)      За дорученням Міністра Олексія Оржеля була проведено спеціалістами Державної екологічної інспекції України разом із фахівцями санітарно-гігієнічної хімічної лабораторії ДУ «Київського міського лабораторного центру МОЗ України» лабораторні дослідження  забруднюючих речовин в приземному шарі атмосферного повітря міста Києва.

 

За  даними Державної екологічної інспекції України, 23 жовтня маємо такі дані по концентрації вуглецю оксиду, азоту діоксиду, сірчистого ангідриду, сірководню та аміаку:

 

Адреса

Показ ЗВТ, мг3

ГДК м.р., мг3

Русанівська набережна, 12/1

 

вуглецю оксид - 0,2÷0,3

5,0

 

азоту діоксиду - 0,01

0,2

 

сірчистого ангідриду - 0,2÷0,3

0,5

Одеської площі, Заболотного, 20

вуглецю оксид - 0,7

5,0

 

азоту діоксиду - 0,01

0,2

 

сірчистого ангідриду - 0,2÷0,3

0,5

Великої кільцевої дороги, 2-з

вуглецю оксид - 0,6

5,0

(супермаркет АТБ)

азоту діоксиду - 0,01÷0,02

0,2

 

сірчистого ангідриду - 0,2÷0,3

0,5

 

Варто зазначити, що норма індексу забруднення повітря становить 5, 0 мг/м3 . Тобто, на Русанівській набережній немає перевищення по оксиду вуглецю. Показники азоту діоксину  та сірчистого ангідриду теж в нормі. Аналогічна ситуація і на Одеській площі та вулиці Заболотного. Біля Великої кільцевої дороги теж показники в нормі.

Водночас центральна геофізична обсерваторія імені Срезневського зафіксувала  перевищення середньодобової концентрації СО на Деміївській площі у Києві – 3,5 мг/м3. Це пов’язано з активним трафіком автомобілів на локації. Також там  були зафіксовані перевищення середньодобових концентрацій формальдегіду.

 

3)      Сьогодні проведена екстрена нарада з міністром, представниками Гідрометцентру, Державної служби з надзвичайних ситуацій та Національної геофізичної обсерваторії, на якій згадані представники служб ще раз запевнили, що аномальної ситуації з якістю повітря немає та причиною підвищеної туманності є антициклон. Але це не означає, що повітря в українських містах  чисте. Переважно джерелом забруднюючих речовин в містах України є автомобільний транспорт, в великих промислових містахвикиди підприємств.

 

4)      Показники вимірювання у Європі та Україні відрізняються. Аби мати змогу порівнювати якість повітря  в Україні та інших країнах  Міністр Олексій Оржель доручив привести українські показники до європейського формату. Це займе певний час, адже наші системи потрібно переналаштовувати. На сучасну ж систему моніторингу наразі не закладено коштів.

 

5)       Аби ще раз перевірити достовірність даних  Міністерство вирішило провести спільні вимірювання  забруднення повітря із незалежними лабораторіями. Про результати вимірювань ми повідомимо.

 

Наголошуємо на тому, що у модернізацію державної системи моніторингу повітря не вкладалося роками коштів. На даний момент часу показники забираються Державною гідрометеорологічною службою України в двох режимах. В повному режимі- відбір проб здійснюється 4 рази на добу 6 днів на тиждень та не повному режимі -  коли відбір проб здійснюється 2 рази на добу.

 

Вирішення проблеми забруднення повітря потребує комплексного підходу і участі як центральної влади, так і місцевої. Щодо промисловості, Міністерство наразі працює над  налагодженням системи автоматичної фіксації викидів забруднюючих речовин на підприємствах. А ось місцева влада повинна подбати про зменшення викидів від автотранспорту - організувати зручний громадський транспорт. На контролі місцевих служб має бути і спалювання листя.

 

Попередньо надана інформація. Відкореговано.

 

 

 

версія для друку