МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС розпочали очищення маслосистеми турбіни

26.09.2019 | 15:33

 

Під час планово-попереджувального ремонту (ППР) енергоблока №3 ЮУАЕС буде виконано унікальну для українських атомних електростанцій роботу - очищення маслосистеми турбіни. Для її проведення запрошено фахівців польської компанії Ecol Sp/z.o.o, яка має багатий світовий досвід у цьому напрямку.

 

Очищення мастильної системи дозволить южноукраїнським атомникам вирішити проблему якості вогнетривкої рідини в системі змащування турбіни і турбоживильних насосів, яка виникла в останні кілька років. За 30 років експлуатації енергоблока на внутрішніх стінках системи накопичилися відкладення. Вони призводили до прискореної деградації мастильних матеріалів, зокрема зміни показника кислотного числа. Способи очищення мастильної системи після ППР, передбачені «Правилами технічної експлуатації» (багаторазова циркуляція мастила, нагрітого до 70◦С), не приносили бажаного результату.

 

У процесі підготовки третього енергоблока до продовження строку служби южноукраїнські атомники вивчили досвід експлуатації турбінних цехів, накопичений членами ВАО АЕС. Їх зацікавило гідродинамічне очищення трубопроводів і внутрішніх порожнин обладнання систем змащення турбін, яке проводить польська компанія Ecol Sp/z.o.o. Технологія Ecol була запатентована в 2002 році. З того часу фахівці компанії очистили мастильні системи на 90 енергоблоках. У тому числі атомних - на АЕС Темелін і Дуковани в Чехії.

 

Компанія Ecol відгукнулася на запрошення ЮУАЕС і в 2018 році провела презентацію своїх напрацювань для южноукраїнських фахівців. Було прийнято рішення залучити Ecol Sp/z.o.o для очищення мастильних систем турбінного обладнання енергоблока №3. «Їхня технологія дозволяє за допомогою спеціальних пристроїв із застосуванням ультра-високого тиску очистити всі трубопроводи, внутрішні порожнини маслобаків, дренажних баків, маслоохолоджувачів від накопичених відкладень. Після цього буде проведене осушення і, в разі необхідності, додаткове відмивання систем за допомогою багаторазової циркуляції невеликої кількості мастила. При цьому використовуються високотехнологічні фільтруючі установки Pall. Весь процес польські колеги будуть моніторити за допомогою мобільної експрес-лабораторії, яку привезли в комплекті з устаткуванням. Моніторинг продовжиться і після монтажу системи в штатне положення і заповнення її свіжим мастилом», - розповідає начальник турбінного цеху №2 ЮУАЕС Дмитро Веслополов.

 

За умовами контракту, на очистку мастильної системи турбіни відводиться до п'ятдесяти діб. Стартували роботи 20 вересня. Символічно, що це співпало з тридцятирічним ювілеєм з дня пуску енергоблока №3 ЮУАЕС.

 

 

версія для друку