МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Введення ринку електричної енергії - це наймасштабніша реформа за останні 28 років

22.08.2019 | 08:56

 

 

Введення ринку електричної енергії стало наймасштабнішою реформою в енергетичному секторі за останні 28 років. Про це Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик наголосив під час брифінгу в Кабінеті Міністрів України. «Реформа була необхідна, і якщо б вона не відбулася, - сказав Міністр, - проблеми в енергетиці стали б незворотними».

 

Він підкреслив, заборгованість в енергетичній сфері при попередній моделі роботи склала 33,1 млрд грн, а тільки за 8 місяців 2019 року - 13 млрд грн: «В умовах таких фінансових заборгованостей будь-яка система, не тільки енергетична, працювати не може». Крім того, в країні діяла формула «Роттердам+», яка була введена НКРЕКП 16 березня 2016 року (за місяць до призначення Уряду Володимира Гройсмана) і яка була ліквідована новою моделлю енергоринку.

 

«Ринок запустився, він працює, він має свої плюси, але має й свої мінуси», - зазначив Ігор Насалик. Він зауважив, що збільшення ціни на електроенергію для непобутових споживачів на 20-25 відсотків після введення нової моделі енергоринку пов’язане з тарифами, виставленими НКРЕКП як незалежним регулятором для оператора системи передачі - компанії «Укренерго»: з 1 липня - 35 копійок за кіловат-годину та з 1 жовтня - 15,9 копійок. «Це значить, що «Укренерго» додатково отримувало від промислових споживачів у місяць близько 2 млрд грн. За три місяці роботи до введення нового тарифу ця сума складе 6 млрд», - сказав він.

 

У зв’язку з цим Міністр зазначив, що підприємства можуть звернутися з відповідними позовами до суду щодо відшкодування переплачених ними коштів компанії «Укренерго» як оператору системи передачі й Міністерство підтримає їх. Ігор Насалик нагадав, що Кабінет Міністрів України та Міністерство енергетики та вугільної промисловості України перед введенням енергоринку неодноразово звертали увагу на цей завищений тариф, але реакції з боку НКРЕКП не було. Тож оцінку цьому повинні дати вже інші органи, вважає він.

 

Міністр наголосив, що ціна електроенергії для населенні залишається незмінною – 1 гривня 06 копійок. При цьому зростання ціни для промисловості за останні роки було незначним. «За 3,5 роки зростання ціни для промисловості було нижчим, ніж інфляційні процеси», - наголосив Міністр.

 

Ігор Насалик, відповідаючи на запитання представників ЗМІ щодо підготовки осінньо-зимового періоду, зазначив, що ринок цікавий тим, що теплові генерації самі шукають собі постачальників вугілля за цінами, які їм вигідні. Таким чином, Міненерговугілля позбулося функції з підготовки запасів вугілля для теплової генерації до осінньо-зимового періоду і відповідає тільки за гарантовані запаси.

 

Щодо роботи атомної генерації Міністр наголосив, що українська енергетична система здатна функціонувати без постачання ядерного палива з Російської Федерації. «Якщо Росія нам взагалі не постачатиме ядерне палива, ми будемо здатні забезпечити і функціонувати без поставки ядерного палива з РФ», - сказав він.

 

Міністр також акцентував увагу на тому, що за останні кілька років Україна значно просунулася в реалізації низки проектів з атомної енергетики.

 

версія для друку