МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА
ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ УКРАЇНИ

На Южно-Українській АЕС проведено натурні випробування перевантажувального контейнера компанії Нoltek

19.04.2019 | 14:30

 

 

На Южно-Українській АЕС у перебігу планово-попереджувального ремонту (ППР) енергоблока №2 вперше в Україні проведено натурні випробування перевантажувального контейнера HI-TRAC 190 компанії Нoltek. Ця робота передбачена програмою впровадження технології Нoltek для зберігання відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) трьох українських АЕС у централізованому сховищі ВЯП (ЦСВЯП), яке споруджують на території зони відчуження Чорнобильської АЕС.

Випробуванням реального обладнання передували так звані «макетні» перевірки. Вони були успішно проведені протягом 2017-2018 років на всіх трьох енергоблоках ЮУАЕС для підтвердження габаритної прохідності контейнерів Нoltek в умовах обмеженого простору реакторних відділень.

У нинішній ППР, згідно з «Робочою програмою проведення індивідуальних, функціональних і комплексних випробувань обладнання ЦСВЯП на енергоблоці № 2 ВП ЮУАЕС», перевірялася сумісність обладнання. Крім контейнера HI-TRAC 190 були задіяні адаптер універсального гнізда, кантувальний пристрій і траверса з подовжувачем, яка є індивідуальною розробкою для ВП ЮУАЕС, зважаючи на технічні особливості енергоблоків №1 і №2. Контроль процесу встановлення контейнера в басейн витримки і перевантаження палива проводився за допомогою спеціальної системи відеоспостереження, яка також використовувалася вперше.

Після успішного встановлення контейнера в універсальне гніздо басейну витримки та перевантаження палива були проведені операції зі встановлення і вилучення імітатора тепловиділяючої збірки. Ця операція необхідна для налаштування програмного забезпечення перевантажувальної машини, що забезпечує безпечне проведення транспортних операцій з ядерним паливом.

«У результаті проведених випробувань ми переконалися, що спроектоване обладнання повністю відповідає проектній документації та є сумісним з обладнанням ЮУАЕС, зокрема, енергоблока №2, - повідомив головний інженер енергоремонтного підрозділу ЮУАЕС Сергій Шпирко. - Ми отримали позитивний досвід роботи з цим обладнанням. Також ми набрали інформацію для адаптації програмно-технічного комплексу перевантажувальних машин, які забезпечують безпечне проведення робіт з ядерним паливом у межах басейну витримки і перевантаження реактора».

 Наступним етапом впровадження технології Нoltek на ЮУАЕС будуть натурні випробування контейнера HI-TRAC 190 на енергоблоках №1 і №3.

 

Інформація про ВП ЮУАЕС

ЮУАЕС – основа Южно-Українського енергетичного комплексу, розташованого на півдні України в Миколаївській області. Він забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. До складу енергокомплексу входять: Южно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки сумарною встановленою потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 9,8 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною робочою потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3).

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП «НАЕК «Енергоатом». За роки існування ВП ЮУАЕС вироблено понад 550 млрд кВт·год. електричної енергії. ВП ЮУАЕС  сертифікований за міжнародними стандартами: ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги», ISO 14001:2015 «Системи екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування», OHSAS 18001:2007 «Система управління гігієною та безпекою праці. Вимоги». З 2014 р. підприємство очолює Лісніченко Володимир Анатолійович.

 

Управління інформації та громадських зв’язків

 

версія для друку