МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА
ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

У першу чергу - енергетична незалежність для нас - це енергетична незалежність від Росії - Наталія Бойко

29.03.2019 | 15:28

 

 

Про це зазначила заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості з питань європейської інтеграції Наталія Бойко в інтерв’ю журналу  «Бізнес WOMEN».

 

Серед цілей, визначених в Енергетичній стратегії України до 2035 року - досягнення енергетичної незалежності; розвиток свідомого та енергоефективного суспільства; перехід на ринкові відносини в ПЕК; покращення інвестиційної привабливості галузі; інтеграція газових і електроенергетичних мереж в енергетичний простір ЄС; перехід на сучасну систему управління галуззю.

 

Зокрема, важливою є диверсифікація основних стратегічно важливих видів енергоносіїв і їх шляхів постачання, а саме: природного газу, ядерного палива та вугілля окремих груп, що передбачено в Енергетичній стратегії до 2035. 

 

«Наприклад, зараз Україна обходиться без прямого імпорту газу з Росії. Ще 10 років тому, є це здавалося б неможливим: «Як це не купувати газ в Росії?!». Сьогодні, нам ніхто не диктує, яку кількість маємо спожити. Минулого року ми купили в Європи в реверсному режимі (у 2018 р.) за потребою — це 10,6 млрд м3 в рік. А давайте згадаємо, тоді ж — 10 років тому, нам нав’язували «Бери або плати», чим зобов’язали Україну з 2010 р. купувати 52 і більше млрд м3. російського газу, а при закупівлі меншого обсягу —  все одно щорічно оплачувати не менше 41,6 млрд м3», - підкреслила Н. Бойко. 

 

Так Україні свідомо нав’язувався ресурс і об’єм, який був не потрібен,для того, щоб викачувати кошти та змушувати Україну збільшувати  енергоспоживання.

 

Наталія Бойко відзначила й  послідовну роботу щодо диверсифікації ядерного палива  з метою зміцнення енергетичної безпеки. Здійснено 6 поставок свіжого ядерного палива компанії «Westinghouse» США на енергоблоки атомних станцій, що дозволило зменшити залежність від російського палива.

 

«Ми не купуємо в Росії електроенергію, більше того, чітко обрали шлях від’єднання енергетичної системи України від російської системи та подальше об’єднання з континентальною системою Європи в рамках співпраці з ENTSO-E. Так, це займе у нас 6 років. Технічно потрібно буде прийняти надзвичайно складні рішення, але це той шлях незалежності, яким ми рухаємося», - наголосила Наталія Бойко.

 

Виокремлюючи дві важливі комплексні реформи, які впроваджуються,  - ринку газу та ринку електроенергії, Наталія Бойко підкреслила, що  кінцева мета - можливість для споживачів отримати значно якісніші послуги, а також обирати собі постачальника з прозорим й зрозумілим тарифом. 

 

«Із 1 січня поточного року ми уже запустили роздрібний ринок електричної енергії та активно здійснюємо заходи для вчасного запуску нової моделі оптового ринку вже цього року та повної лібералізації ринку електричної енергії для всіх споживачів у найближчий час», - повідомила заступник Міністра. 

 

Не менш важливим елементом реформи енергетичного сектору України є проведення анбандлінгу як на ринку електричної енергії, так і природного газу. Тривалий час та у співпраці з багатьма стейкхолдерами розроблялася модель відокремлення системних операторів на цих ринках

 

Окреслюючи перспективи реформ, Наталія Бойко зазначила про цілком вмотивоване очікування того, що станом на 2020 рік мережеві енергетичні ринки України як з погляду своєї організації, так і регулювання, будуть цілком відповідати моделі,прийнятій в ЄС, що було передбачено Енергетичною стратегією України до 2035 року саме на цьому етапі. 

 

«Досягнення цього важливого пункту Стратегії створить принципові нові умови для залучення інвестицій в енергетичний сектор України, що також матиме позитивний вплив на загальне економічне зростання нашої держави», - акцентувала заступник Міністра.

 

В інтерв’ю Наталія Бойко, коментуючи потенціал для впровадження реформ, відзначила згуртованість фахівців та командну роботу, реформування Міністерства, запровадження директоратів та залучення молоді та фахівців, які прийшли з недержавного сектору. 

 

«Це  креативні, сучасні працівники, які прагнуть змін і динаміки», - наголосила заступник Міністра.

 

Важливою рисою нової системи державного управління стала відкритість. На її думку, коли люди висловлюють свої думки, проговорюють вголос свої застереження та пропозиції, є змога сформувати більш комплексну і різнобічно-обґрунтовану позицію. 

 

«Важливо, вибудувати відносини, де думка кожної особистості у команді - важлива, саме тому - кожен має бути почутим», - переконана Наталія Бойко. 

 

Більш докладно про це  можна прочитати на сторінках журналу

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10216037966116816&set=pcb.10216037967636854&type=3&theater

 

версія для друку