МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА
ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ УКРАЇНИ

Протокол № 7-4(ГР) - 2019 засідання Громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України від 29 січня 2019 року

06.02.2019 | 14:54

 

ПРОТОКОЛ № 7-4(ГР) - 2019

засідання Громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України

 

29 січня 2019 року

м. Київ, вул. Хрещатик,34

 

ПРИСУТНІ: Члени Громадської ради при Міненерговугілля  (додаток №1)

ЗАПРОШЕНІ:

Кушніров В.А. - генеральний директор Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції

Буславець О.А. - генеральний директор Директорату енергетичних ринків

Дудка Г.І. – заступник директора департаменту-начальник відділу взаємодії із ЗМІ та зв’язків з громадськістю Міненерговугілля

Шевцова Т.Ю. - головний спеціаліст відділу взаємодії із ЗМІ

Спатар А.О. – головний спеціаліст відділу  координації проектів міжнародної технічної допомоги

Осауленко Г.Г.- віце президент Міжнародної академії наук та інноваційних технологій

Розпочинаючи перше у 2019 році засідання Громадської ради  Голова Громадської ради С.І.Поташник привітав присутніх, побажав плідної і результативної роботи та оголосив наступні питання порядку денного:

1.             «Вплив міжнародних інституцій, донорських організацій,  інвестиційних програм та проектів міжнародної технічної допомоги на реформування  ПЕК України та можливість впровадження  нових технологій та виробництв»

2.             Затвердження Плану роботи ГР на 2019 рік.

3.             Різне

 

1.З першого питання

СЛУХАЛИ:

Кушнірова В.А., який акцентував, що залучення міжнародних фінансових ресурсів необхідне для реалізації  планів розвитку енергетики України відповідно  до Енергетичної стратегії до 2035року. Поінформував про деякі спільні проекти з міжнародними фінансовими організаціями. Зокрема, про ініційований Міністерством та започаткований у 2018 році проект  комплексної програми модернізації підстанцій ДП «НЕК «Укренерго» в рамках якого було підписано угоду з Європейським інвестиційним банком на 136 млн. євро.

Розповів  про низку  пріоритетних проектів серед яких  проект з реабілітації гідроелектростанцій ПрАТ «Укргідроенерго» та реконструкції обладнання ГЕС, ГАЕС, проект будівництва нових підстанцій ДП «НЕК «Укренерго», продовження підтримки проектів з вітроенергетики  та ін.

«Залучення фінансування для модернізації енергетичної інфраструктури, а також посилення надійності та якості енергозабезпечення є одним із наших пріоритетних завдань», – зазначив Віталій Кушніров.

Кушніров В.А. також поінформував, що одним із способів співробітництва з міжнародними організаціями  є залучення міжнародної технічної допомоги. Зокрема, в минулому році за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) розпочатий проект «Енергетична безпека», як допомога Уряду України у виконанні вимог щодо приведення нашого законодавства у відповідність до законодавства ЄС, створення конкурентних енергетичних ринків у секторах електроенергії, природного газу та теплопостачання; збільшення виробництва електроенергії з відновлюваних джерел енергії та ін.

Ще  один спосіб співпраці - залучення зовнішньої експертної допомоги в підготовці та імплементації нормативно-правових актів у сфері енергетики, атомно-промислового комплексу, вирішенні питань комерційного обліку природного газу, розробці концепції розвитку ТЕЦ в умовах нової моделі ринку електричної енергії тощо. (Повний виступ у аудіо запису).

 

Буславець О.А. прокоментувала низку заходів з реформування  ПЕК України виконання яких потребує залучення міжнародної фінансової та технічної допомоги,  відповіла на питання членів ГР.

Зокрема,  відповідаючи на питання щодо передачі ДП «НЕК «Укренерго» у підпорядкування Мінфіну, зазначила, що процес корпоратизації виконано на  вимогу III Енергетичного пакету. Запевнила, що на безпеку та функціонування Об’єднаної енергосистеми це не вплине.

На підняте питання щодо норм споживання газу користувачами  без індивідуальних лічильників, які є завищеними та порушують права побутових споживачів газу (на сьогодні діють норми: 9,8 куб. м (плита та гаряче водопостачання); 18, 3 куб. м (плита без гарячого водопостачання); 23,6 куб. м (газова плита та водонагрівач)  Буславець О.А. поінформувала, що Міністерством виконана робота з врегулювання цього питання і найближчим часом Урядом буде прийняте відповідне рішення.  Окрім того, загострила увагу, що спільно  з питаннями тарифу має вирішуватись і питання встановлення лічильників та компенсації затрат на їх встановлення.

Щодо Ринку електроенергії, який розпочав свою роботу з 1січня 2019 року зазначила, що Ринок тільки напрацьовує новий досвід, нові відносини  в системі вільних договорів, конкуренції та ін.  Тому у багатьох підприємств виникли проблеми, зокрема і у  підприємств вугільної промисловості, які  заключили договори з ДПЗД  «Укрінтеренерго» - постачальником «останньої надії».  Всі ці питання мають  вирішуватись дуже вивірено на усіх рівнях відповідальності.

Буславець О.А. повідомила про проекти, які розробляє Директорат енергетичних ринків, зокрема  - «Порядок проведення конкурсу по будівництву генеруючої потужності та  виконання заходів з управління попитом»  та запросила представників громадськості до активної участі в їх професійному обговоренні.

Шевченко О.О. відзначив активну та результативну роботу структурних підрозділів Міненерговугілля у сфері залучення міжнародної технічної допомоги та інвестицій, направлених на підтримку реформ паливно-енергетичного комплексу України. Разом з тим, присутнім було представлено загальний стан міжнародної донорської допомоги у різних галузях економіки України та перспективи на майбутні періоди. Також, було презентовано джерела можливого грантового фінансування з метою залучення членів Громадської Ради та організацій, які вони представляють до участі в конкурсах.

Члени Громадської ради  наголошували на необхідності залучення науковців до роботи над новими розробками, на важливості підтримки розвитку науки, необхідності стимулювання раціонального використання енергоресурсів, впровадження нових проектів з метою модернізації об’єктів ПЕК України  та ін.

(Повні виступи у аудіо запису)

У обговорені взяли участь: Буцьо З.Ю., Куцан Ю.Г., Коровкін В.О., Светелік О.Д., Татаринов А.А., Яцкевич С.В., Рябцев Г.Л., Зозуля В.М.(дов.Загородній В.М.), Бакулін О.Ю., Шевченко О.О.

За результатами обговорення  першого питання

Вирішили: 

1.            Інформацію Генерального директора Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міненерговугілля Кушнірова В.А, Генерального директора Директорату енергетичних ринків Міненерговугілля, Голови проекту «Українсько-Данський енергетичний центр» Буславець О.А. щодо поточної ситуації, яка склалася у сфері впливу міжнародних інституцій, донорських організацій,  інвестиційних програм та проектів міжнародної технічної допомоги на реформування  ПЕК України та можливість впровадження  нових технологій та виробництв взяти до відома.

2.            Визнати, що керівництво Міненерговугілля протягом останніх років підвищило свою активність щодо залучення міжнародних фінансових організацій до впровадження стратегічних інвестиційних проектів для підтримки та фінансування ПЕК України.

3.            Рекомендувати  Міненерговугілля:

а) в подальшому, проводити спільні зустрічі із залученням представників делегації  Європейського Союзу; міжнародних фінансових організацій з метою активізації співпраці з Громадською Радою у сфері діяльності проектів міжнародної технічної допомоги та інвестиційних проектів -     

б) залучати експертів Громадської Ради, як досвідчених фахівців з багаторічним досвідом, до участі у підготовці технічних завдань на ранніх етапах прийняття рішення щодо впровадження інвестиційних проектів у сфері енергетики;

в) з метою розширення обізнаності членів Громадської Ради щодо успішності діяльності інвестиційних програм і проектів в ПЕК України, на регулярній основі інформувати Громадську Раду щодо досягнутих результатів та проблем;

г) залучати представників Громадської Ради до участі у формуванні  позиції Української Сторони стосовно наданих стороною ЄС пропозицій до внесення змін до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства та інших стратегічних євроінтеграційних напрямів у сфері енергетики, в рамках Угоди про Асоціацію Україна-ЄС;

д) провести аналіз щодо можливості залучення Громадської Ради у формуванні громадської підтримки державної позиції щодо призупинення проекту побудови газогону "Турецький потік" та "Північний потік-2", як таких що критично впливають на енергетичну безпеку України.

е) підготувати інформацію щодо коштів, які надійшли до України в рамках міжнародної технічної допомоги з енергетичних напрямків та на які потреби вони були витрачені в 2015 – 2018 роках

ж) звернути увагу, що Україна, українські підприємства отримують кошти виключно в рамках кредитів, а також зв’язаних кредитів і по суті

-                      не здійснено ні одного виробництва сучасної техніки: котельних агрегатів, турбін надкритичних параметрів (до 300 ат, 600-700 0С) ,

-                      не здійснено комплексної реконструкції ні одного теплового блока з виконанням всіх вимог по захисту довкілля і т. п.

-                      на спорудження нових об’єктів, які  виконуються за рахунок кредитів  в основному залучені іноземні  фірми (Хорватія і т.п.)

-                      немає проектів між науково-дослідними інститутами енергетичного профілю та відповідними науково-дослідними відділеннями світових фірм  (Сіменс, Дженерал  моторс, Альстом т.і.)

з) надати інформацію про План  міжнародної допомоги на 2019 рік з енергетичних питань та пропонуємо (наполягаємо) включити до цього Плану відновлення роботу по наступних напрямках:

1) відкриту добичу бурого вугілля у Кіровоградській та Дніпропетровській областях та його подальше використання на ТЕС, ТЕЦ разом із «газовим» вугіллям, а також вироблення брикетів для використання в побуті, малих котельнях  та ін.

2) вирішення екологічних питань при спорудженні каскаду Дністровських ГЕС, а також вирішення питання обстеження стану великих гребель задля підвищення їх надійності подальшої експлуатації. 

 

2.З другого питання п.д. «Затвердження Плану роботи ГР на 2019 рік»

СЛУХАЛИ:

Татаринов А.А. поінформував, що План роботи ГР був  попередньо обговорений на засіданні Правління ГР і надісланий усім членам ГР для розгляду, надання зауважень та пропозицій.

Зачитав пропозицію члена ГР, генерального директора Асоціації «Український ядерний форум» Кухарчука В.П. включити до Плану роботи ГР питання «Про готовність впровадження відкритого ринку електроенергії: проблеми та ризики» (Додаток №2).

Коровкін В.О. акцентував, що питання «Про розвиток атомної енергетики» необхідності розглянути найближчим часом, як актуальне та вкрай важливе.  

 

У обговорені взяли участь: Буцьо З.Ю., Куцан Ю.Г., Коровкін В.О., Котко В.Г., Татаринов А.А., Яцкевич С.В., Зозуля В.М.(дов.Загородній В.М.), Кухарчук В.П. (дов.Кошарна О.П.)

 

За результатами обговорення 

Вирішили:

- включити питання «Про готовність впровадження відкритого ринку електроенергії: проблеми та ризики» до Плану роботи ГР, як спільне засідання з  ГР при НКРЕКП. Термін проведення засідання  узгодити з ГР при НКРЕКП.

- питання «Про розвиток атомної енергетики» розглянути на засіданні ГР у травні.

 

3. З третього питання п.д. «Різне»

СЛУХАЛИ:

Поташник С.І. зачитав звернення віце президента Міжнародної академії наук та інноваційних технологій Осауленка Г.Г. з проханням включити його до складу експертної групи ГР, як фахівця з питань ядерно промислового комплексу (Додаток №3).

Осауленко Г.Г. у своєму виступі окреслив головні питання, які на його погляд потребують вирішення, запевнив у готовності активно співпрацювати задля досягнення позитивних змін.

Вирішили: включити Осауленка Г.Г. до складу експертної групи ГР.

Голосували: «за» -одноголосно

Татаринов А.А. нагадав, що на засіданні Правління ГР 15.01.2019 року було прийнято рішення запросити Міністра енергетики Насалика І.С на найближче  засідання Громадської ради та просити поінформувати  про напрямки роботи Міністерства у 2019р. Запропонував звернутись до Міністра з проханням визначити дату такої зустрічі.

За результатами обговорення  

Вирішили: просити Міністра енергетики Насалика І.С. визначити дату його участі у засіданні Громадської ради.

 

Куцан Ю.Г. зачитав звернення ГО «Науково-технічна спілка енергетиків та електротехніків України»  з пропозицією провести  слухання за участі представників органів виконавчої влади, громадських організацій енергетичного спрямування з питань підвищення престижу громадських організацій, більш значимого урахування їх пропозицій та ін.

За результатами обговорення

Вирішили: звернення ГО «Науково-технічна спілка енергетиків та електротехніків України» розглянути на найближчому засіданні Правління ГР.

 

Яцкевич С.В. поінформував присутніх про низку доручень Міненерговугілля. Зокрема:

-          про підготовку відзначення Дня Європи в Україні -18 травня 2019 року

-          про створення  Державною інноваційною фінансово-кредитною установою експериментального проекту Фонду державного стимулювання створення і використання винаходів (Фонду підтримки винаходів)

-          про звернення Одеської  обласної ради щодо наслідків будівництва каскаду верхньодністровських гідроелектростанцій

-          щодо закупівель обладнання у вітчизняних виробників (звернення члена CIGRE  Л.Н.Конторовича).

Яцкевич С.В. зазначив, що доручення надходять до відома або для  участі у виконанні. Направляються головам комісій для розгляду та залучення членів комісій за необхідності виконання.

Вирішили: взяти до відома надану інформацію

 

Рябцев Г.Л. повідомив, що при Міненерговугілля створюється робоча група з питань  розробки  концепції розвитку ринку нафтопродуктів та газових палив України на період   до 2030 року і запропонував свою кандидатуру та кандидатуру члена ГР Сапєгіна С.В. до складу цієї групи.

За результатами обговорення

Вирішили: просити Міненерговугілля включити членів Громадської ради Сапєгіна С.В. та Рябцева Г.Л. до складу цієї групи.

Голосували: «за» -одноголосно.

 

Поташник С.І. вручив посвідчення члена ГР Гурєєву Віктору Олександровичу, Касьяненку Дмитру Леонідовичу, Войтенку Олексію Сергійовичу, Зозулі Володимиру Миколайовичу та побажав плідної та активної роботи у складі ГР.

 

 

Голова Громадської ради    

Герой України                                                                                      С.І.Поташник 

 

 

Керівник Секретаріату                                                                            С.В.Яцкевич

 

версія для друку