МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА
ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

Комітет ПЕК дав "зелене світло" новій конкурентній моделі підтримки "зеленої" енергетики!

05.12.2018 | 22:10

 

 

Комітет Верховної Ради України з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки під головуванням Олександра Домбровського рекомендував Верховній Раді України прийняти за основу  доопрацьований законопроект, що запроваджує конкурентну модель підтримки відновлювальної енергетики в Україні.

Позицію Міністерства на засіданні Комітету представляла Генеральний директор Директорату енергетичних ринків Ольга Буславець.

Приємно відзначити, що інтенсивна робота фахівців Міністерства над законопроектом упродовж попередніх шести місяців знайшла своє відображення у низці норм узгодженої редакції, підготовленої до першого читання.

Зокрема, враховані пропозиції Міненерговугілля щодо обов’язкового забезпечення конкуренції при проведенні аукціонів, які дозволять знизити ціну «зеленої» електроенергії для споживачів. 

Зменшено мінімальні пороги встановленої потужності електростанцій, починаючи з яких участь у конкурсі є обов’язковою, з початкових 20 і 10 МВт для ВЕС і СЕС до, відповідно, 3 і 1 МВт з 2023 року. Це також сприятиме підвищенню конкуренції серед учасників конкурсу і зниженню аукціонної ціни. Міністерство, а також ряд народних депутатів та інших учасників робочих груп пропонували запровадити знижені пороги встановленої потужності відразу з 2021 року, тому сподіваємось, що ця позиція буде врахована під час розгляду законопроекту у Верховній Раді.

Врахована також позиція щодо збереження надбавки до аукціонної ціни за використання обладнання українського виробництва на поточному рівні в 10%. Знайдено компромісний варіант між інтересами потенційних інвесторів та потребою в забезпеченні операційної безпеки енергосистеми України в процесі формування квот державної підтримки ВДЕ. Так квоти будуть затверджуватись (коригуватись) Урядом за поданням Міненерговугілля щорічно з розподілом за технологіями, проте з прогнозними показниками на 5 років. Це дозволить Міністерству узгодити розвиток балансуючих спроможностей енергосистеми України з розвитком відновлюваної енергетики, а компаніям - планувати інвестиції на середньострокову перспективу.

Посилено підтримку малої, роззосередженої генерації зі спрощеними умовами підключення та експлуатації таких установок. Так пропонується збільшити допустиму потужність СЕС і ВЕС домогосподарств за «зеленим» тарифом до 50 кВт. А також увести нову категорію активних споживачів із безліцензійним режимом експлуатації власних СЕС до 500 кВт. Водночас, щоб наблизити генерацію до вузлів споживання і уникнути небажаних ситуацій будівництва , таких СЕС на присадибних ділянках приватних домогосподарств в селах і селищах з низьким рівнем власного споживання, що вимагатиме значних інвестицій в мережеву інфраструктуру, і нецільового використання землі, Комітетом врахована позиція Міністерства щодо обмеження місцевстановлення таких сонячних фотоелектричних панелей дахами та/або фасадами капітальних будівель.

На жаль, низка важливих правок Міністерства не були відображені в тексті законопроекту. Зокрема, повну відповідальність за небаланс для виробників з ВДЕ, що переможуть на аукціонах, відтерміновано до 2024 року. Це ускладнить інтеграцію СЕС і ВЕС до об’єднаної електроенергетичної системи через потребу в більшому обсязі високоманеврених потужностей, зробить важчим і дорожчим ведення режиму ОЕС. При цьому, вартість врегулювання небалансів тимчасово буде перекладена на Гарантованого покупця, а отже – на всіх споживачів електроенергії.

Також поки що не враховані пропозиції Міненерговугілля стосовно необхідності запровадження додаткової спеціальної квоти як інструменту формування та реалізації державної політики Уряду в електроенергетичному комплексі. Такий механізм дозволить досягнути амбітних показників частки ВДЕ в енергетичному балансі відповідно до Енергетичної стратегії України у разі загрози її недовиконання в рамках загальної квоти, а також забезпечить оптимізацію потокорозподілу, знизить технологічні втрати електроенергії в мережі, дозволить ефективніше використовувати наявні резерви пропускної здатності вузлів та ліній електропередачі, реалізувати унікальні проекти на зразок морських ВЕС, залучити додаткові інвестиції в галузь і знизити вартість виробництва електроенергії з ВДЕ.

Проте сподіваємось, що спільними зусиллями разом з народними депутатами будуть знайдені компромісні рішення, які врахують правки Міністерства і дозволять забезпечити розвиток відновлювальної енергетики в економічно ефективний і технічно оптимальний спосіб.

Міненерговугілля дякує Голові та членам Комітету (Олександру Домбровському, Ользі Бєльковій, Льву Підлісецькому, Руслану Богдану, Михайлу Бондару, Вікторії Войціцькій, Юхиму Звягільському, Юлію Іоффе, Наталії КацерБучковській, Ігорю Кононенку, Олександру Ксенжуку, Олександру Лівіку, Артуру Мартовицькому, Олексію Рябчину, Юрію Чижмарю), іншим народним депутатам, представникам ЦОВВ(Сергій Савчук ), профільних асоціацій, експертам і фахівцям галузі, зокрема Євгенії ЗагуменновійКрупович, Іллі Полуляху, за активну та злагоджену роботу. Сподіваємось на швидке ухвалення доопрацьованого законопроекту і запуск пілотних проектів за новою аукціонною моделлю підтримки ВДЕ вже з наступного року.

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

версія для друку