МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Третій "Мільйонник" ЮАЕС став першим енергоблоком в Україні, який працює виключено на паливі WESTINGHOUSE

19.07.2018 | 20:11

Третій «мільйонник» Южно-Української АЕС став першим енергоблоком в Україні, який працює виключно на паливі компанії Westinghouse. У ході планово-попереджувального ремонту (ППР), який завершився 16 липня, в активну зону енергоблока завантажено 163 паливні збірки Westinghouse модифікованої конструкції (ТВЗ-WR). Зауважень у процесі завантаження не виявлено, 18 липня блок виведено на повну потужність.

Сьогодні, 19 липня, на ЮУАЕС відбулось розширене засідання штабу з впровадження модернізованого ядерного палива виробництва Westinghouse, в якому взяли участь представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Посольства США в Україні, Міністерства енергетики США, Тихоокеанської північно-західної національної лабораторії США, НАЕК «Енергоатом», компанії Westinghouse,  Державної інспекції ядерного регулювання України, Державного наукового центру з ядерної та радіаційної безпеки, народні депутати України та ін.

Cвітлана Кульчицька, в.о. директора Департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Міненерговугілля зазначила, що реалізація заходів з диверсифікації ядерного палива на АЕС України відповідає завданням Енергетичної стратегії України до 2035 року та Плану пріоритетних дій Уряду на 2018 рік, якими визначені завдання та цілі щодо зміцнення енергетичної незавлежності нашої держави. «Успішна реалізація заходів з впровадження ядерного палива компанії «Westinghouse» на енергоблоках Запорізької та Южно-Української атомних електростанцій є наочним прикладом та позитивним досвідом для успішного впровадження ядерного палива американського виробника на решті діючих українських атомних електростанціях», - наголосила Світлана Кульчицька. Також запевнила, що Міненерговугілля всіляко підтримує та буде надалі сприяти компанії «Енергоатом» у здійсненні заходів з метою зміцнення енергетичної безпеки держави.

У ході засідання президент Енергоатома Юрій Недашковський зазначив, що повне завантаження активної зони енергоблока №3 ЮУАЕС паливом Westinghouse стало знаковою подією для України. «Повне завантаження  третього енергоблока паливом Westinghouse дозволить протягом року завершити процес його ліцензування і перейти з дослідно-промислової до промислової експлуатації», - підкреслив Юрій Недашковський.

 

У свою чергу віце-президент і управляючий директор компанії Westinghouse у Північній Європі Азіз Даг нагадав, що саме на Южно-Українській АЕС у 2005 році розпочалась дослідна експлуатація палива Westinghouse. «Ми пишаємось тим, що підтримали Україну в її прагненні диверсифікувати джерела постачання ядерного палива на українські атомні електростанції. На даний час ми постачаємо паливо на 6 з 15 атомних енергоблоків українських АЕС. Починаючи з 2021 року кількість українських реакторів з паливом Westinghouse зросте до 7. Для задоволення потреб українських АЕС ми виділили окремі лінії на заводі компанії Westinghouse  у шведському місті Вестерос і готові до подальшого розширення поставок в Україну, для якої ядерна енергетика відіграє дуже важливу роль, забезпечуючи виробництво більше 50% електроенергії в країні», - наголосив Азіз Даг.

 

Генеральний директор ЮУАЕС Володимир Лісніченко наголосив, що  тепловиділяючі збірки Westinghouse працюють у активних зонах шести з п'ятнадцяти атомних реакторів України. «Ми пишаємось, що Южно-Українська станція, яка експлуатує паливні збірки Westinghouse впродовж 13 роківбула першою у дуже важливому для енергетичної безпеки держави проекті», - підсумував генеральний директор ЮУАЕС.

 

Довідково:

Генеральний директор ЮУАЕС Володимир Лісніченко у своєму виступі зупинився на історії диверсифікації джерел постачання ядерного палива на вітчизняні атомні електростанції. Він нагадав, що питання про зняття російської монополії на постачання свіжого ядерного палива в Україну було порушено ще 1998 році. «У 2000 році було підписано українсько-американську міжурядову угоду, напрямок робіт дістав назву «Проект кваліфікації ядерного палива для України». Проект кваліфікації ядерного палива було реалізовано в два етапи. На першому, 2005 року, до активної зони южно-українського енергоблока №3 було вперше завантажено 6 дослідних (пілотних) тепловиділяючих збірок виробництва Westinghouse (ТВЗ-W). 2010 року, згідно з другим етапом проекту, до активної зони третього блока ЮУАЕС було завантажено перевантажувальну партію, що складалася з 42 касет Westinghouse». Переходячи від проекту кваліфікації до комерційних поставок ядерного палива від альтернативного постачальника, було підписано контракт №1 між НАЕК «Енергоатом» і Westinghouse Electric Sweden, що передбачав постачання ТВЗ-W для трьох вітчизняних енергоблоків щорічно впродовж чотирьох років. Для експлуатації альтернативного палива було визначено енергоблоки №2 і №3 Южно-Української, а також енергоблок №5 Запорізької АЕС», - розповів Володимир Лісніченко.

 

У межах  розширення контракту №1 ще на три енергоблоки, паливо Westinghouse 2017 року було завантажене до четвертого, першого та третього запорізьких блоків.

Виробництво та збірка ядерного палива здійснюється заводом з фабрикації палива Westinghouse у м. Вестерос, Швеція.

 

 

http://www.energoatom.kiev.ua/ua/actvts/international/international_activities/54052-tretyi_mlyionnik_yuuaes_stav_pershim_energoblokom_v_ukran_yakiyi_pratcyu_viklyuchno_na_paliv_westinghouse/

 

версія для друку