МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Візит Міністра енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик до Королівства Данія

02.06.2018 | 22:53

 

 

Делегація України на чолі з Міністром енергетики та вугільної промисловості України Ігорем Насаликом з 29 травня по 1 червня 2018 року перебувала з робочим візитом у Королівстві Данія в рамках реалізації міжурядової співпраці із стратегічного енергетичного планування між Данією та Україною. Ігор Насалик провів двосторонні зустріч із Міністром енергетики, комунальних послуг та клімату Ларсом Ліллехольтом, В.о. Генерального директора Данського Енергетичного Агентства Мартіном Хансеном.

Під час зустрічі з Міністром енергетики, комунальних послуг та клімату Данії Ларсом Ліллехольтом Ігор Насалик наголосив на ефективній підтримці данських партнерів у впровадженні реформ в енергетичному секторі Україні і зростанні співпраці між двома країнами. «Данія є лідером за розвитком новітніх енергетичних технологій та відновлювальних джерел енергії, тому її досвід важливий з огляду на поставлені цілі в Енергетичній стратегії України досягти 11% енергії з відновлюваних джерел у кінцевому енергоспоживанні до 2020 року та відповідно 25% в 2035 році», - зазначив Міністр. В свою чергу, Ларс Ліллехольт позитивно оцінив співпрацю між двома країнами в рамках УкраїнськоДанського енергетичного центру. Він наголосив, що Данія і надалі буде підтримувати Україну у впроваджені реформ та стимулюванні розвитку відновлюваних джерел енергії.

Міністр Ігор Насалик подякував данській стороні за підтримку у відстоюванні інтересів України у контексті реалізації проекту «Північний потік-2» та за солідарність із позицією української сторони щодо необхідності збереження українського газотранспортного коридору як надійного маршруту транспортування природного газу в Європу. Міністр наголосив на важливості збереження України як стратегічної транзитної країни, зокрема в контексті залучення європейських компаній до співпраці у розвитку газотранспортної системи України та забезпечення стабільності транспортування природного газу Україною відповідно до стандартів європейських ринків. Ігор Насалик повідомив, що Україна шукає стратегічного міжнародного партнера для управління газотранспортною системою України. Крім того, Україна зацікавлена у залученні європейських компаній до використання підземних газових сховищ України на вигідних комерційних умовах.

У свою чергу Міністр енергетики, комунальних послуг та клімату Данії висловив солідарність українській стороні та запевнив у підтримці Королівством Данія України, наголосивши, що данська сторона буде надавати допомогу у вирішенні даного питання відповідно до законодавства країни та виходячи з міркувань безпеки. Ларс Ліллехольт подякував Міністру за надану інформацію та запевнив у тому, що він проінформує Уряд Данії з даного питання у найкоротші терміни.

У рамках зустрічі відбулась презентація книжки про УкраїнськоДанську міжурядову співпрацю в рамках УкраїнськоДанського енергетичного центру, яка націлена на зменшення споживання традиційних енергоресурсів та розвиток ринку відновлюваних джерел енергії в Україні.

Під час зустрічі з в.о. Генерального директора Данського Енергетичного Агентства Мартіном Хансеном Ігор Насалик наголосив на успішності співпраці в рамках Українсько-данського енергетичного центру під час першої фази проекту та підкреслив амбітність цілей другої фази, зокрема налагодження співпраці із Данським інвестиційним фондом IFU та данськими програмами, які зацікавлені у співробітництві і інвестуванні саме в українські проекти енергетичного сектору, у сфері переробки сміття та розвитку відновлювальних джерел енергії; у розробці довгострокових сценаріїв оптимізації енергетичного балансу відповідно до цілей Енергетичної стратегії України та підтримки її реалізації; розробленні рекомендацій щодо запровадження механізму аукціонів на будівництво нових потужностей ВДЕ відповідно кращих данських та європейських практик; створення «єдиного вікна» та мотиваційних схем для стимулювання енергоємної промисловості до підвищення енергоефективності та використання відновлювальних джерел енергії.

Під час відвідування данської Енергетичної лабораторії EnergyLab Nordhavn, у якй розробляються такі високотехнологічні рішення як інструменти для балансування енергетичної системи; оптимізація системи теплопостачання; теплові насоси; сонячні панелі, інтегровані в будівлі; технологія «розумний будинок», українська делегація ознайомилась із функціонуванням «Енергозберігаючої акумуляторної батареї/Energy Storage Battery» потужністю 660 кВт. Енергозберігаючу акумуляторну батарею було підключено до енергосистеми в Нордхавні в березні 2017 року. Дану батарею використовують як інструмент балансування роботи відновлювальної генерації. «На сьогодні перед ОЕС України стоїть завдання пошуку нових шляхів регулювання роботи енергосистеми при стрімкому розвитку відновлювальних джерел енергії, який останнім часом спостерігається в Україні. Одним з таких шляхів є акумулювання електроенергії та використання цих потужностей в балансуванні роботи об’єднаної енергосистеми України. На сьогодні у нас для цього використовують гідроелектростанції, гідроакумулюючі електростанції та теплоелектростанції. Встановлення акумулюючих систем є потенційним напрямком вирішення завдань з балансування енергоситеми» - зазначив Міністр.

Також відбувся круглий стіл у Конфедерації данської промисловості DI за участі керівників данських компаній. У зустрічі брали участь представники компаній Vestas Wind Systems A/S, Danfos, Kamstrup, Technomer, IFU Данського інвестиційного фонду для країн, що розвиваються, EKF Denmark’s Export Credit Agency Данського державного кредитного агентства та інші.

Міністр наголосив, що збільшення використання відновлюваних джерел енергії є одним із найбільш важливих напрямів енергетичної політики України, спрямованої на заощадження традиційних паливно-енергетичних ресурсів, поліпшення стану навколишнього середовища та підвищення рівня енергетичної безпеки, підкресливши зростаючу зацікавленість міжнародних провідних компаній до розвитку бізнесу в Україні та запросив учасників круглого столу реалізовувати проекти в Україні, де впродовж останніх кількох років удосконалено законодавче поле, створено сприятливі інвестиційні умови та наявний величезний ресурсний потенціал.

Під час візиту українська делегація вивчала данський досвід щодо використання відходів як джерела енергії, а саме законодавчих ініціатив, питань встановлення тарифів на тепло з побутових відходів та відвідала сміттєспалювальний завод з подальшим виробництвом енергії "Amagerbakke", який було побудовано в 2017 році в центрі Копенгагена. На заводі спалюється сміття, яке вже не підлягає сортуванню. Слід зазначити, що в Данії 55% сміття після сортування направляється на вторинне перероблення і тільки 3% потрапляє на сміттєзвалища. Завод використовує передові данські технології та має одни з найнижчих показників викидів діоксиду вуглецю й забезпечує близько 20% централізованого теплопостачання для міста Копенгаген, постачає тепло для 160 тис. домогосподарств та електроенергію для 62,5 тисомогосподарств.

Ігор Насалик також провів переговори щодо подальшої співпраці із керівництвом компанії «Vestas Wind Systems A/S», Генеральним директором Андерсом Руневадом та Нільс де Бааром, Президентом Vestas Central Europe. Міністр наголосив на тому, що в Україні є всі можливості для створення виробництва, включаючи сировину місцевого походження і також законодавчу підтримку виробництва комплектуючих ВЕУ шляхом введення надбавки в розмірі 5-10% до діючого «зеленого» тарифу за використання обладнання українського виробництва.

 

версія для друку