МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Радіаційна обстановка в 30-кілометровій зоні ЮУАЕС

12.12.2017 | 11:17

 

 

Лабораторія зовнішньої дозиметрії (ЛЗД) цеху радіаційної безпеки ВП «Южно-Українська АЕС» повідомляє, що у листопаді 2017 року радіаційний фон на промисловому майданчику та в 30-кілометровій зоні атомної станції знаходився на рівні природних фонових значень, заміряних до пуску АЕС.

 

I.                     Радіаційний фон на місцевості

II.                     

Точка контролю

Радіаційний (гамма) фон, мкЗв /год.

 

На проммайданчику ЮУАЕС

0,11

 

смт Арбузинка

0,15

 

с. Бузьке

0,12

 

с. Агрономія

0,16

 

смт Костянтинівка

0,12

 

с. Іванівка

0,11

 

с. Благодатне

0,14

 

м. Вознесенськ

0,12

 

смт Олександрівка

0,12

 

смт Доманівка

0,08

 

с. Богданівка

0,10

 

м. Южноукраїнськ

0,12

 

 

До пуску першого енергоблока Южно-Української АЕС значення потужності дози були зафіксовані в діапазоні 0,10-0,21 мкЗв/год.

 

II. Контроль викидів ЮУАЕС

 

Середньодобовий викид радіоактивних речовин, ГБк/добу

 

% від допустимого рівня

Інертні радіоактивні гази (ІРГ)

0,151

Йод-131

0,002

Суміш довгоживучих радіонуклідів (ДЖН)

0,022

Повітря (контроль викидів у атмосферу через венттруби енергоблоків АЕС), МБк/міс.

Цезій-137

0,0016

Цезій-134

0,00014

Стронцій-90

0,00108

 

Вимірювання значень контрольованих параметрів, які  характеризують радіаційну обстановку на АЕС і в навколишньому середовищі, на Южно-Українській атомній електростанції виконують система автоматизованого контролю (АСКРО) та вимірювачі радіаційного фону (ВРФ-02). АСКРО в режимі реального часу збирає інформацію цілодобово.

 

Автоматизована система призначена для здійснення безперервного автоматичного контролю радіаційної обстановки на промисловому майданчику, в санітарно-захисній зоні та в зоні спостереження за усіма режимами роботи станції.

 

Основу АСКРО складають три рівнозначні центральні пункти контролю (ЦПК), розташовані безпосередньо на щиті радіаційного контролю, в кризовому центрі та лабораторії зовнішньої дозиметрії АЕС. Данні на них по спеціальних дубльованих каналах зв'язку подаються з периферійних постів спостереження, 12 з яких встановлені в санітарно-захисній зоні (радіус 2,5 км) і 17 - у зоні спостереження (радіус 30 км) атомної станції. Автоматичне опитування постів проводиться не рідше 1 разу на 3 хвилини.

 

Дублювання ЦПК і каналів зв'язку забезпечує надійне функціонування системи за найнесприятливіших зовнішніх і внутрішніх впливів. На центральні пункти контролю, крім даних потужності експозиційної дози, метеопараметрів і активності радіонуклідів у воді промливневої каналізації та скидного каналу, в режимі онлайн надходить інформація про об'ємну активність радіоактивних аерозолів і йоду-131 у атмосферному повітрі.

 

Крім АСКРО радіаційний фон відстежують і ВРФ-02, встановлені в 11 населених пунктах 30-кілометрової зони спостереження АЕС.

 

В умовах нормальної експлуатації АЕС викиди радіонуклідів у навколишнє середовище незначні й містять в основному радіонукліди йоду та інертних радіоактивних газів, таких як аргон, криптон і ксенон. Їх періоди напіврозпаду, крім ізотопу криптону, не перевищують декількох діб. Газоаерозольні викиди проходять складний процес очищення, необхідний для зниження їх активності.

 

Якщо говорити про фактичні показники викидів і скидань з Южно-Української атомної станції, то вони нижче 1% від встановлених меж. Таким чином, річна доза населення, яке проживає у межах санітарно-захисної зони, перебуває на рівні нижче 0,50 мікрозівертів на рік - це в 20 разів менше дози від годинного перельоту на літаку або в 2000 разів менше однієї флюорографії, яку проходить людина при медичному огляді. Якщо ж це значення перевести в потужність дози у межах санітарно-захисної зони, то такі зміни в порівнянні з природним радіаційним фоном неможливо буде зареєструвати жодним, навіть найсучаснішим і найчутливішим приладом.

 

З параметрами радіаційної обстановки в будь-який час доби можна ознайомитися на офіційному сайті ЮУАЕС: http://www.sunpp.mk.ua/uk/activities/radiation.

 

 

Довідка:

Беккерель(Бк) – одиниця радіоактивності: 1 Бк дорівнює 1 ядерному перетворенню за секунду.

Рентген (Р) – одиниця вимірювання експозиційної дози. 1 Р відповідає дозі гамма-випромінювання, при якій в 1 см3 повітря утворюється 2´109 пар іонів. 1 Р = 2,58´10-4 Кл/кг.

 

 

Інформація про ВП ЮУАЕС

Южно-Український енергетичний комплекс розташований  на півдні України в Миколаївській області. До його складу входять Южно-Українська атомна станція (три атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська гідростанція на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 9,8 МВт) і високоманеврена Ташлицька гідроакумулююча станція (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною робочою потужністю в генераторному режимі 330 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3). Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 900 МВт.

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП «НАЕК «Енергоатом». За обсягами виробництва Южно-Український енергокомплекс забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. За роки існування підприємством вироблено понад 550 млрд кВт·год. електричної енергії. ВП ЮУАЕС сертифікований за міжнародними стандартами: ISO 9001:2008 «Системи управління якістю. Вимоги», ISO 14001:2004 «Системи екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування», OHSAS 18001:2007 «Система управління гігієною та безпекою праці. Вимоги». З 2014 р. підприємство очолює Лісніченко Володимир Анатолійович.

 

 

Управління інформації та громадських зв’язків

 

версія для друку