МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

На ЮУАЕС проходить робоча зустріч з підготовки до проектно-інформованої партнерської перевірки ВАО АЕС

25.10.2017 | 14:12

 

 

На Южно-Українській АЕС у рамках підготовки до проектно-інформованої партнерської перевірки (ПІПП) Всесвітньої асоціації організацій, що експлуатують атомні станції (ВАО АЕС), 24-25 жовтня проходить робоча зустріч фахівців підприємства та радників Асоціації. Її мета - вивчення організаційних і методологічних основ майбутньої перевірки ЮУАЕС, проведення якої планується 2018 року.

 

Як підкреслив радник ВАО АЕС Андрій Проходцев, нинішній візит групи експертів на майданчик Южно-Української АЕС - навчальний. «Ми здійснюємо такі візити до проведення проектно-інформованої партнерської перевірки для тих атомних станцій, які проходять їх вперше. Їхня мета - навчити станцію методологіям перевірки, показати особливості цієї методології та відмінності проектно-інформованих перевірок від стандартних, що проводились раніше», - уточнює він. А.Проходцев зазначає також, що починаючи з 2018 року всі партнерські перевірки ВАО АЕС проводитимуться з застосуванням проектно-інформованої методології.

 

«Наше завдання - забезпечити якість проведення партнерської перевірки до її початку шляхом ознайомлення команди експертів з особливостями станції, що перевіряється, зібрати інформацію про ті події, які відбувалися на АЕС, про її досвід експлуатації для того, аби експерти могли сфокусуватися на особливо важливих для підприємства проблемах», - коментує мету ПІПП радник ВАО АЕС.

 

Система організації цих перевірок дещо відрізняється від уже звичної для атомників схеми та передбачає підготовку значно більшого за обсягом попереднього пакету інформації, який направляється ВАО АЕС до початку партнерської перевірки. Тепер він включатиме додатково базову інформацію за проектом АЕС і огляд результатів імовірнісного аналізу безпеки станції. На підставі наданої інформації експерти Регіонального центру, до якого входить Южно-Українська АЕС, мають визначити особливості або слабкі сторони проекту блоків. Після цього команда партнерської перевірки безпосередньо прибуде на станцію, щоб переконатися, що ці особливості враховано при експлуатації енергоблоків або ж допомогти станції визначити, в якій ще області можливе вдосконалення діяльності з метою повного виключення впливу цих особливостей на безпеку експлуатації АЕС. Проте хід перевірки за своєю суттю залишається незмінною - робота експертів у тісному контакті з керівниками за напрямками. ЇЇ підсумком стане звіт, у остаточному варіанті якого буде запропоновано області для поліпшення. На його основі буде розроблено коригуючі заходи, реалізація яких дозволить привести області, що потребують покращення, до необхідного рівня.

 

А.Проходцев підкреслює, що діяльність експертів Всесвітньої асоціації організацій, що експлуатують атомні станції, як і раніше, буде сфокусовано на безпеці. «Нашим пріоритетом є ядерна безпека. І ми робимо ще більший фокус на проблемах чи потенційних областях для вдосконалення діяльності АЕС, пов'язаних з безпекою», - констатує він.

 

Критерії досягнення успіху в проектно-інформованих партнерських перевірках було встановлено 2015 року і тоді ж розпочалися перші ПІПП. Піонером був Паризький центр ВАО АЕС, який наразі провів уже близько 40 таких перевірок. Регіональний центр Асоціації, до якого входить ЮУАЕС, на сьогодні здійснив 7 ПІПП на атомних станціях Східної Європи, Азії, Росії, в тому числі й на українських АЕС - Запорізькій і Рівненській.

 

З 2019 року всі партнерські перевірки проводитимуться з використанням методології ПІПП. Цей підхід уже показав свою ефективність. Експерти зазначають підвищення якості підготовки до партнерських перевірок і поліпшення комунікацій між станціями та ВАО АЕС.

 

Головний інженер ВП ЮУАЕС Микола Феофентов підкреслює, що думка експертів Всесвітньої асоціації для фахівців Южно-Української АЕС важлива. Він висловив надію на те, що нинішній візит радників ВАО АЕС на станцію завершиться обопільною користю для всіх його учасників.

 

 

Додатково:

Всесвітня асоціація організацій, що експлуатують атомні електростанції (ВАО АЕС, WANO), об'єднує всіх операторів АЕС світу. Її місія - максимально підвищувати безпеку та надійність АЕС у всьому світі, докладаючи спільних зусиль для оцінки, порівняння з кращими досягненнями та вдосконалення експлуатації за допомогою взаємної підтримки, обміну інформацією і використання позитивного досвіду.

 

 

 

Інформація про ВП ЮУАЕС

Южно-Український енергетичний комплекс розташований  на півдні України в Миколаївській області. До його складу входять Южно-Українська атомна станція (три атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська гідростанція на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 9,8 МВт) і високоманеврена Ташлицька гідроакумулююча станція (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною робочою потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3). Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 906 МВт.

 

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП «НАЕК «Енергоатом». За обсягами виробництва Южно-Український енергокомплекс забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. За роки існування підприємством вироблено понад 540 млрд кВт·год. електричної енергії. ВП ЮУАЕС сертифікований за міжнародними стандартами: ISO 9001:2008 «Системи управління якістю. Вимоги», ISO 14001:2004 «Системи екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування», OHSAS 18001:2007 «Система управління гігієною та безпекою праці. Вимоги». З 2014 р. підприємство очолює Лісніченко Володимир Анатолійович.

 

 

Управління інформації та громадських зв’язків

 

версія для друку