МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Протокол спільного засідання науково-технічних рад ПрАТ "Укргідроенерго", ВГО "Асоціація Укргідроенерго", Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Громадської ради при Міненерговугілля, ПАТ "Укргідропроект" від 21.08.2017 р.

25.09.2017 | 10:04

 

 

ПРОТОКОЛ

спільного засідання науково-технічних рад ПрАТ «Укргідроенерго», ВГО «Асоціація Укргідроенерго», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Громадської ради при Міненерговугілля, ПАТ «Укргідропроект»

 

21 серпня  2017 року

м. Вишгород, ПрАТ «Укргідроенерго»

 

Присутні:

Члени науково-технічних рад Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Громадської ради при Міненерговугілля, ПрАТ «Укргідроенерго», ПАТ «Укргідропроект», ВГО «Асоціація Укргідроенерго».

 

Головуючий:

Поташник С.І-голова науково-технічних рад ПрАТ «Укргідроенерго»

та ВГО «Асоціація Укргідроенерго».

 

Запрошені:

Кушніров В.А.-заступник директора Департаменту стратегії розвитку ПЕК та інвестиційної політики Міненерговугілля-начальник відділу взаємодії з міжнародними фінансовими організаціями;

Дудка Г.І.-Мінпаливенерго, начальник відділу взаємодії із ЗМІ та зв’язків з громадськістю;

Гвозденко П.В.-Державне агентство водних ресурсів України;

Драпалюк А.М.-Міністерство екології та природних ресурсів;

Тимченко В.М.-Інститут гідробіології НАН України;

Шабалін М.Ю., Давидов Г.М.-ДП «НЕК «Укренерго»;

Щучик Е.С., Кухтаров С.А., Павленко П.Г.-Громадська спілка «Українське об’єднання експертів з великих гребель»;

Петренко Л.В.-Державна служба з надзвичайних ситуацій;

Мельничук В.П., Іванов Д.А.-Національний екологічний центр України;

Томаш З.П.-заступник Голови Правління ГО «Всеукраїнська Рада ветеранів праці енергетики»;

Зенюк О.Ю.-член Експертної групи ГР при Міненерговугілля;

Величко Л.М.-громадський активіст.

 

Порядок денний:

Розгляд звернення Голови Національного екологічного центру України (НЕЦУ) Я.Мовчана щодо можливих екологічних ризиків та загроз при реалізації Програми розвитку гідроенергетики до 2026 року.

 

Слухали:

Поташник С.І. акцентував увагу присутніх, що вказане питання внесене до розгляду на сьогоднішньому засіданні на виконання доручень Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (вх.№23/16836 від 21.08.2017, вх. №10/3194 від 18.08.2017, вх. №23/15356 від 01.08.2017) щодо зазначеного в порядку денного звернення.

Керівник Секретаріату Громадської ради при Міністерстві енергетики і вугільної промисловості України Яцкевич С.В. проінформував присутніх, що Урядом було дано доручення Міністерству енергетики та вугільної промисловості України та організаціям, які до цього причетні, розглянути підняті в зверненні питання на розширеній науково-технічній раді і ще раз наголосити на необхідності спорудження ГЕС або ініціювати скасування прийнятої Програми.

Але скасувати рішення, яке затверджено Урядом і прийнято Верховною Радою, враховуючи також і нову Енергетичну стратегію до 2035 року, в яку увійшла Програма розвитку гідроенергетики до 2026 року, неможливо.

Яцкевич С.В. повідомив, що на сьогоднішнє засідання запрошені спеціалісти-енергетики, фахівці академічних інститутів, вчені і екологи, представники громадськості для розгляду піднятих в зверненні питань та визначення шляхів зменшення негативного впливу об’єктів гідроенергетики на довкілля.

Мельничук В.П. звернув увагу на недотримання вимог при проведенні процедури ухвалення Програми розвитку гідроенергетики до 2026 року.

Проінформував про екологічне дослідження, проведене Національним екологічним центром України з переліком можливих екологічних, соціальних та техногенних ризиків під час реалізації цієї Програми.

Також акцентував увагу на тому, що представників Екологічного центру запрошують до обговорення тих чи інших проектів, обговорення є, а далі нічого не відбувається.

Іванов Д.А. висловив особисту думку, що гідроенергетика повинна закінчити своє існування задля збереження довкілля та захисту населення України, яке страждає від збудованих гребель.

Зупинився на питаннях, які розглядались в рамках проекту НЕЦУ «Розвиток гідроенергетики України – громадський аналіз у контексті євроінтеграційних процесів» зокрема, питання недопущення забруднення Канівського водосховища та збереження Канівського заповідника.

Разом з тим висловив вдячність за початок справжнього професійного діалогу та запевнив у готовності представників НЕЦУ до співпраці.

Кушніров В.А. відзначив необхідність тісної взаємодії між Міненерговугілля та Мінприроди, як профільними центральними органами виконавчої влади.

Зазначив важливість схвалення Урядом нової Енергетичної стратегії України до 2035 року, яка передбачає, в тому числі, розвиток гідроенергетики.

Відмітив, що стратегія спрямована на збільшення частки альтернативних джерел енергії, а її цілі закладають підвалини для екологізації енергетики, в тому числі, через розвиток гідроенергетики.

В. Кушніров зауважив, що Енергетична стратегія розроблялася і відпрацьовувалась широким колом фахівців (експертами з енергетики, науковцями та ін.) із залученням громадськості, зокрема і представників НЕЦУ, достатньо довго. На всіх етапах цієї роботи інформація розміщувалася на сайті Міністерства.

Генеральний директор ПрАТ «Укргідроенерго» Сирота І.Г підкреслив, що нова Енергетична стратегія України до 2035 року, до якої увійшла Програма розвитку гідроенергетики до 2026 року, це державна позиція розвитку та безпеки країни.

До Програми увійшли тільки раніше заплановані проекти, які пройшли екологічну експертизу, зокрема і в НЕЦУ, акцентував І.Сирота. Така програма сьогодні необхідна з огляду на те, що регулювання частоти та потужності електроенергетики здійснює гідроенергетика та теплова енергетика.     Збільшуючи частку гідроенергетики, ми зменшуємо використання дорогого і дефіцитного вугілля та викидів, які завдають найбільшої шкоди, підкреслив він.

Відновлювальна енергетика (сонячна, вітрова) дотаційна і потребує регулювання, а проекти гідроенергетики не потребують фінансування з державного бюджету і серед ключових генерацій найменше впливають на довкілля, повідомив І.Сирота.

Водночас І.Сирота зауважив, що при виконанні проектів будівництва об’єктів гідроенергетики вживаються усі необхідні заходи для збереження довкілля, історичної та культурної спадщини.

Нагадав, що в січні поточного року до Міністерства екології та природних ресурсів були направлені пропозиції ПрАТ «Укргідроенерго» щодо заходів з поліпшення екологічного стану басейну р. Дніпро.

Відповіді на звернення немає і досі.

І.Сирота наголосив на тому, що ведеться професійний аналіз та постійний моніторинг аналогічних програм розвитку гідроенергетики в країнах Європи та Світу, зазначив, що виступає за діалог з громадськістю, але на професійному рівні за участю профільних експертів, фахівців та спеціалістів.

 

У обговоренні взяли участь: Іванов Д.А., Ковальчук Ю.Г., Поташник С.І., Кушніров В.А., Сосюкін Л.М., Кривицький В.В., Драпалюк А.М., Гвозденко П.В., Ландау Ю.О., Бондаренко Ю.М., Рассовський В.Л., Григоровський В.В.,

Яцкевич С.В., Котко В.Г., Куцан Ю.Г., Тимченко В.М., Кучер С.В., Гринь В.А., Светелік О.Д., Зенюк О.Ю., Величко Л.М.

 

(Обговорення питання порядку денного-в аудіозапису.)

 

Заслухавши доповіді та обговоривши їх за участю членів науково-технічних рад та запрошених на засідання, члени науково-технічних рад

 

Вирішили:

1. Підтримати впровадження в Україні відновлювальних генеруючих джерел енергії, в тому числі, гідроенергетики;

2. Підтримати схвалену Урядом Програму розвитку гідроенергетики до 2026 року та вважати нагальною на сьогоднішній день, як необхідну складову для регулювання пікових навантажень;

3. Взяти до відома інформацію, зауваження та пропозиції, висловлені на спільному засіданні;

4. Рекомендувати ПрАТ «Укргідроенерго» при виконанні проектів будівництва в обов’язковому порядку вживати усіх необхідних заходів щодо збереження довкілля, історичної та культурної спадщини;

5. Рекомендувати ПАТ «Укргідропроект» по кожному об’єкту нового будівництва готувати розширену пояснювальну записку, яку надавати для ознайомлення задіяним обласним та районним радам, екологічним організаціям, інститутам та іншим зацікавленим сторонам;

6. НТР ПрАТ «Укргідроенерго» надати матеріали спільного засідання науково-технічним радам-учасникам засідання та розмістити їх на сайтах

ПрАТ «Укргідроенерго» та Міненерговугілля;

7. ПрАТ «Укргідроенерго» разом із інститутом ПАТ «Укргідропроект» підготувати вичерпну інформацію про підвищення стійкості та надійності роботи Об’єднаної енергосистеми України завдяки впровадженню нових ГЕС і ГАЕС, як найдешевших відновлювальних джерел електроенергії;

8 Просити ПрАТ «Укргідроенерго» та інститут ПАТ «Укргідропроект» при виникненні додаткових запитань надавати відповідні розяснення;

9 Просити ПрАТ «Укргідроенерго» вияснити подальший стан пропозицій, наданих Міністру екології та природних ресурсів України щодо заходів з поліпшення екологічного стану басейну р. Дніпро;

(вих. ПАТ «Укргідроенерго» від 13.01.2017 №3/155).

10. Просити ПрАТ «Укргідроенерго» підготувати законодавчо-правову базу для створення групи експертів-енергетиків, науковців, проектувальників, вчених, професійних екологів для аргументованого комплексного аналізу спірних питань, професійного діалогу та вивірених рішень поставлених Урядом завдань з реалізації Програми розвитку гідроенергетики;

11. НТР Міністерства енергетики та вугільної промисловості України залучати представників від Мінприроди, експертів-екологів НЕЦУ та представників громадськості для участі у всіх заходах, що пов’язані з виконанням Програми розвитку гідроенергетики до 2026 року та нової Енергетичної стратегії до 2035 року;

12. Громадській Раді при Міненерговугілля звернутися до Президента ГО «СІГРЕ-Україна» Светелика О.Д. щодо створення на базі CIGRE єдиної площадки для дискусій, професійного діалогу, обговорення проблем, пов’язаних з енергетикою, екологією, тарифами тощо;

13. Інформувати НЕЦ України та представників інших зацікавлених організацій про створення такої площадки.

 

 

 

Генеральний директор
ПрАТ
«Укргідроенерго»                                                                      Г.Сирота

 

Голова Громадської ради,
Герой України                                                                                    С.І.Поташник

 

версія для друку