МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА
ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

Повідомлення про оприлюднення проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу"

06.09.2017 | 15:39

 

Повідомлення про оприлюднення

проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу»

 

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України оголошує про опублікування проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» на офіційному веб-сайті Міненерговугілля в мережі Інтернет - http://mpe.kmu.gov.ua, розділ «Нормативно-правова база», підрозділ «Регуляторні акти», папка «Проекти регуляторних актів».

Проект постанови Кабінету Міністрів України розроблено з метою забезпечення належного виконання спеціального обов`язку щодо постачання природного газу виробникам теплової енергії на виконання Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого  постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.17 №187 (даліПоложення).

Необхідність внесення змін до Положення зумовлено нижчевикладеним.

У Положенні існує неоднозначність щодо кола суб’єктів господарювання, на яких поширюються вимоги Положення стосовно закупівлі природного газу у Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» у статусі «виробників теплової енергії». Внаслідок відсутності чіткого законодавчого визначення терміну «виробник теплової енергії», коло суб’єктів господарювання, на яких поширюються вимоги Положення у чинній редакції набагато ширше, ніж повинно бути передбачено нормативно-правовим актом.

Так, існує велика кількість суб’єктів господарювання, які хоч і мають ліцензію на виробництво теплової енергії, проте діяльність з виробництва теплової енергії не здійснюють (використовують природний газ для власних, промислових та виробничо-технологічних потреб або взагалі вже не мають у наявності теплогенеруючого обладнання).

Разом з тим, відповідно до умов Положення Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» має обов’язок постачати природний газ таким суб’єктам господарювання як «виробникам теплової енергії для всіх категорій використання природного газу».

Прийняття постанови забезпечить уточнення норм Положення щодо кола суб’єктів господарювання, на яких поширюються вимоги Положення стосовно закупівлі природного газу у Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», а також встановлення належних умов щодо виконання Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» обов’язку постачання природного газу виробникам теплової енергії.

Додатково проект постанови  містить положення за яким Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» має право здійснювати постачання природного газу безпосередньо побутовим споживачам або релігійним організаціям за цінами та на умовах відповідно до цього Положення.

З метою врегулювання небалансів природного газу між підприємствами теплокомуненерго та Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» проектом постанови передбачається, що обов'язок, згідно з підпунктом 4 пункту 3 Положення, покладається на НАК «Нафтогаз України» на період до 1 квітня 2018 р. за наявності укладеного між  виробником теплової енергії та НАК «Нафтогаз України» договору постачання природного газу відповідно до законодавства.

НАК «Нафтогаз України» для належного забезпечення опалювальних періодів, зобов’язаний направити всім виробникам теплової енергії, які підпадають під дію Положення, договір постачання природного газу підписаний зі свого боку та скріплений печаткою НАК «Нафтогаз України».

За підсумками розрахункового періоду між НАК "Нафтогаз України" та виробником теплової енергії, з яким укладено договір постачання природного газу, має бути підписаний акт купівлі-продажу природного газу на весь обсяг природного газу, фактично спожитого виробником теплової енергії за цей період.

При цьому, із пункту 12 Положення виключаються дискримінаційні умови постачання природного газу для підприємств теплокомуненерго в рамках спеціальних обов’язків.

Крім того, проектом постанови пропонується під час постачання природного газу виробникам теплової енергії для всіх категорій використання природного газу, в тому числі для виробництва електричної енергії, крім визначених в абзаці першому пункту 13 Положення, а також для виробництва електричної енергії такими виробниками згідно з цим Положенням до ціни застосовувати коефіцієнт 1,0.

НКРЕКП згідно з листами від 12.05.2017 № 5021/18/7-17 та від 30.06.2017

№ 7191/18/7-17 ініціювала зміну коефіцієнта 1,6, що застосовується до ціни газу виробникам теплової енергії для всіх категорій, в числі для виробництва електричної енергії, крім визначених в абзаці першому пункту 13 Положення, а також для виробництва електричної енергії такими виробниками, який веде до підвищення тарифів на теплову та електричну енергію.

Відповідно до пункту 3 доручення Віце-прем’єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Г. Зубка від 11.07.2017 № 27372/0/1-17 за підсумками наради під головуванням Віце-прем’єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Г. Зубка від 07.07.2017 на адресу Міненерговугілля листом НКРЕКП від 13.07.2017 № 7737/16.2.2/7-17 були надані пропозиції щодо розміру вищезазначеного коефіцієнта.

Зауваження та пропозиції до проекту постанови приймаються в письмовому вигляді та електронною поштою протягом місяця за адресою: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, 01601 
вул. Хрещатик, 30;  е-mail: vladislav.ramazanov@mev.gov.ua.

версія для друку