МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Фахівці ЮУАЕС взяли участь у відкритих обговореннях з питань застосування "зеленого" тарифу для Олександрівської ГЕС і інвестпрограм Енергоатома

08.08.2017 | 10:34

 

Фахівці Южно-Українського енергокомплексу взяли участь у публічних обговореннях скоригованої Інвестиційної програми АЕС і внесення змін до тарифів на виробіток електричної та виробництво теплової енергій АЕС на 2017 рік, а також з питання застосування «зеленого» тарифу нинішнього року на електричну енергію, що виробляється Олександрівською ГЕС. Захід проведено ДП «НАЕК «Енергоатом» 4 серпня в режимі відеоконференції. У ньому взяли участь фахівці Дирекції енергогенеруючої Компанії, представники органів влади міст-супутників АЕС, Київської облдержадміністрації, спілки ветеранів атомної енергетики України, Нацгвардії України тощо. У числі запрошених на южно-українському майданчику у відкритих обговореннях брав участь голова Олександрівської об'єднаної територіальної громади (ОТГ) Микола Бензар.

У обговоренні обґрунтовуючих матеріалів зі встановлення «зеленого» тарифу для Олександрівської ГЕС було зазначено, що через низку об'єктивних причин фактична потужність ОГЕС, на якій вона працює тривалий час, менша від встановленої проектом. У зв'язку з цим ПАТ «ЛЬВІВОРГРЕС» за заявкою Енергоатома виконав перемаркування гідроагрегатів Олександрівської ГЕС, внаслідок чого її електричну потужність зменшено на 1,7 МВт, і на сьогодні вона становить 9,8 МВт. Відповідно до Закону України «Про альтернативні джерела енергії», Олександрівська ГЕС після перемаркування агрегатів підпадає під визначення «малі гідроелектростанції», для яких встановлюється «зелений» тариф на вироблену електроенергію. Відповідне звернення НАЕК «Енергоатом» уже направила до Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

«Зелений» тариф для Олександрівської ГЕС, за словами южно-українських гідроенергетиків, дозволить закумулювати кошти на ремонт і заміну застарілого обладнання гідроелектростанції. «Устаткування Олександрівської ГЕС виготовлене у 80-і роки минулого століття, - пояснює головний інженер Каскаду ГЕС-ГАЕС Сергій Музиченко. - Його нормативний ресурс експлуатації давно вичерпався: застаріла електротехнічна база, вимагають заміни спеціальні крани водозливної греблі, система регулювання та гідромеханічного захисту турбіни, агрегатні щити управління тощо. До того ж Олександрівська водозливна гребля та мостовий перехід через Південний Буг на сьогодні є єдиним транспортним переходом у радіусі 50 кілометрів, через який проходять важковантажні машини. Це призводить до зношення елементів мостового переходу, для відновлення яких необхідно докласти значні кошти».

За словами С.Музиченка, експлуатація основного та електротехнічного обладнання Олександрівської ГЕС ускладнюється ще й тим, що сьогодні запасні частини необхідної номенклатури не випускаються, а сучасні неможливо адаптувати для існуючих систем. Тому єдиний вихід з ситуації, що склалася, фахівці бачать у повній заміні обладнання на сучасне, енергоефективніше. «Зелений» тариф дозволить закумулювати достатню кількість коштів, аби прискорити процес модернізації ОГЕС.

Заслухавши та обговоривши доповіді фахівців з першого питання порядку денного відкритих обговорень, усі присутні одностайно підтримали ініціативу Енергоатома зі встановлення «зеленого» тарифу на вироблену електричну енергію Олександрівською ГЕС. Серед них і голова Олександрівської ОТГ Микола Бензар. У інтерв'ю відомчим ЗМІ він зазначив, що об'єднана громада Олександрівки завжди підтримувала ініціативи Енергоатома, в тому числі й у питанні підвищення рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м. «Сьогодні ми зіткнулися з тим, що води в Південному Бузі бракує всім населеним пунктам, розташованим нижче греблі гідроелектростанції. Якби не було спуску води з Олександрівського водосховища, ми всі залишилися б без питного водопостачання», - підкреслює М.Бензар.

Що стосується інших питань порядку денного відкритих обговорень, ініційованих ДП «НАЕК «Енергоатом», то всі вони також знайшли позитивний відгук у учасників. Дискусію з деяких буде продовжено в міськрадах міст-супутників АЕС і в енергогенеруючій Компанії. Зокрема, щодо питання надання та розподілу коштів субвенції на компенсацію ризику населення, яке проживає в зоні впливу атомних станцій. Представники міст-супутників АЕС висловили думку, що формула розподілу грошей між населеними пунктами, які входять до 30-км зони атомних станцій, некоректна по відношенню до монопрофільних міст, у яких розташовані ядерні установки. Присутні на відкритих обговореннях зійшлися на думці, що це питання вимагає додаткового розгляду та ухвали на урядовому рівні.

Усі пропозиції та зауваження, висловлені в процесі публічного заходу, буде відображено в протоколах, підготовлених за підсумками громадських обговорень, та передано до НКРЕКП.

 

Інформація про ВП ЮУАЕС

Южно-Український енергетичний комплекс розташований  на півдні України в Миколаївській області. До його складу входять Южно-Українська атомна станція (три атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська гідростанція на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 9,8 МВт) і високоманеврена Ташлицька гідроакумулююча станція (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною робочою потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3). Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 906 МВт.

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП «НАЕК «Енергоатом». За обсягами виробництва Южно-Український енергокомплекс забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. За роки існування підприємством вироблено понад 550 млрд кВт·год. електричної енергії. ВП ЮУАЕС сертифікований за міжнародними стандартами: ISO 9001:2008 «Системи управління якістю. Вимоги», ISO 14001:2004 «Системи екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування», OHSAS 18001:2007 «Система управління гігієною та безпекою праці. Вимоги». З 2014 р. підприємство очолює Лісніченко Володимир Анатолійович.

 

Управління інформації та громадських зв’язків

версія для друку