МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА
ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ УКРАЇНИ

Протокол № 11(ГР) - 2017 засідання Громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України

02.08.2017 | 13:55

ПРОТОКОЛ № 11(ГР) – 2017

засідання Громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України 

 

14 липня  2017 року

м. Київ, вул. Хрещатик,34

 

ПРИСУТНІ: Члени Громадської ради при Міненерговугілля  (додаток №1)

                  

ЗАПРОШЕНІ від Міненерговугілля:

Бойко Н.А. – заступник Міністра з питань європейської інтеграції

Буславець О.А. - директор Департаменту електроенергетичного  комплексу

Гладков О.В. - директор Департаменту інформаційних технологій та інформаційно-аналітичного забезпечення

Кушніров В.А. - заступник директора департаменту – начальник відділу взаємодії з міжнародними фінансовими організаціями Департаменту стратегії розвитку ПЕК та інвестиційної політики

Гладкий О.Я. – начальник відділу координації проектів міжнародної технічної допомоги

Дудка Г.І. - начальник відділу взаємодії із ЗМІ та зв’язків з громадськістю

Рамазанов В.А. - начальник відділу моніторингу та аналітики нафтогазового комплексу Департаменту нафтогазового комплексу

Шевцова Т.Ю. - головний спеціаліст відділу взаємодії із засобами масової інформації

 

ЗАПРОШЕНІ:

Нарежнєва  Д.Ф. - національний координатор Секретаріату Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ)

Томаш З.П.  - заступник Голови Правління ГО «Всеукраїнська Рада ветеранів праці енергетики»

Зенюк О.Ю. -  член Експертної групи ГР

Кирияченко В.І. - член Експертної групи ГР

Толмачев  Д.В.- керівник  групи експертів Світового банку

Рибак Ю. – консультант, координатор проекту Українсько-данського енергетичного центру

 

На початку засідання Голова Громадської ради  при Міненерговугілля Поташник С.І. привітав присутніх та озвучив  питання порядку денного:

 

1.     «Про стан та перспективи міжнародної технічної допомоги та залучення інвестицій в розвиток паливно-енергетичного комплексу України»

 

2.    Різне

 

Перед початком розгляду головного питання порядку денного Поташник С.І. інформував присутніх про те, що 10 липня п.р. відбулося спільне засідання Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки та Комітету у закордонних справах Верховної ради України на тему «Ключова роль України в енергетичній безпеці Європи» у якому він брав участь, як голова ГР. Коротко доповів про основні питання, що розглядалися та ключові загрози енергетичній безпеці України, а також механізми забезпечення енергетичної стабільності Європейського союзу.  

 

1. З першого питання  порядку денного

СЛУХАЛИ:

Бойко Н.А. ознайомила присутніх з проектами технічної допомоги, які реалізовуються за сприяння ЄС, приділила окрему увагу проектам допомоги ЄС з впровадження реформ в енергетичному секторі, зокрема, в контексті реалізації Закону України “Про ринок електричної енергії», імплементації Національного плану зі скорочення викидів від великих спалювальних установок та ін.

Заступник Міністра наголосила на тому, що Міненерговугілля активно співпрацює з фахівцями міжнародної спільноти з метою реалізації рішень енергетичної безпеки, зокрема, шляхом посилення ролі газотранспортної системи України (ГТС) у забезпеченні надійного постачання природного газу до країн ЄС.

Також підкреслила важливість впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей, зазначивши, що це є одним з найуспішніших проектів Міністерства які високо оцінені європейськими партнерами.

За словами Н.Бойко одним із важливих напрямків міжнародної співпраці  є комплексне і всебічне дослідження газосховищ України, яке планується здійснити за участю консультантів міжнародного рівня. «Це дасть можливість чітко розуміти ситуацію, вивчити та проаналізувати всі пропозиції щодо використання газосховищ і  прийняти  вивірене  рішення щодо зберігання значних запасів газу для європейських країн», - наголосила заступник Міністра.

Н.Бойко інформувала про співпрацю з  Українсько-данським енергетичним центром, який надавав експертну підтримку під час роботи над Новою Енергетичною стратегією України до 2035 року, а також є надійним партнером України з надання професійної допомоги у моделюванні балансів електричної енергії, попиту та ін. (Повний виступ - в аудіо запису).

Шевченко О.О., привернув увагу щодо відкритості Міненерговугілля до всебічного діалогу, відзначив практичні кроки в контексті сприяння в обговоренні важливих питань міжнародного співробітництва. Він також зазначив, що необхідно використовувати потенціал Громадської ради в повному обсязі та закликав сприймати рішення Громадської ради через призму раціональної співпраці.

Нарежнєва Д.Ф. поінформувала учасників засідання, про Ініціативу прозорості видобувних галузей (ІПВГ) запроваджену на виконання постанови Кабінету Міністрів та за підтримки Світового банку для ефективного управління ресурсами нашої країни.

Вона зазначила, що  механізм проекту ІПВГ – це  робота Багатосторонньої групи зацікавлених осіб з імплементації ІПВГ в Україні, яка була утворена наказом Міненерговугілля до складу  якої на паритетних засадах входять представники бізнесу, громадськості та центральних органів виконавчої влади.

Доповідач наголосила на тому, що ІПВГ щорічно готує та публікує звіт про наявні запаси родовищ корисних копалин, інформацію про власників родовищ та видобувачів, фінансові показники та іншу відкриту для широкого загалу інформацію, яка дає можливість комплексного аналізу для розуміння про ситуації в цьому секторі.

Водночас Нарежнєва Д.Ф. ознайомила присутніх із Звітом, який оприлюднений цього року, та звернула увагу на його важливість як для громад, на території яких здійснюється видобування тих чи інших корисних копалин, так і для інвесторів, які мають намір зайти в Україну. «Для іміджу країни, яка прагне до реформ, це дуже важливе напрацювання. Адже ми зібрали дані, щоб можна було вибудовувати політику та стратегію подальшого руху», - наголосила Д.Нарежнєва.

Гладков О.В. поінформував  про проект «Створення міжвідомчого оперативного штабу», а рамках якого  на базі диспетчерської служби Міністерства створюється Центр оперативного реагування при вчиненні диверсій для швидкої координації дій з залученням необхідних структур та підрозділів. Також підкреслив значення сучасних  комп’ютерних систем, зокрема оповіщення та відеоконференц зв’язку  для  організації спільних дій в разі виникнення  небезпечних ситуацій та ін.

Кушніров В.А. презентував інвестиційні ініціативи, що реалізуються підприємствами ПЕК України за підтримки міжнародних фінансових організацій, а також доповів про допомогу з боку європейських партнерів України, яку вони надають у процесі реформування сектору.

Буславець О.А. доповіла про проект «Українсько-данський енергетичний центр» створений в рамках міждержавних угод. До участі в його роботі залучені Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство  екології та природних ресурсів України, Державна служба статистики, Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження. Директор Департаменту повідомила про виконані проекти, зокрема: розроблена методологія ведення реєстру парникових газів, система моделювання «енергетичного калькулятора», система моніторингу у сфері енергоефективності, доопрацьовується  інтерактивна карта діючих та передбачуваних проектів  та ін.

Акцентувала увагу на тих проектах, які заплановані на ІІ фазу дії  «Українсько-данський енергетичний центр», а саме - моделювання довгострокового  та короткострокового прогнозних енергетичних балансів; розробка інструменту оцінки та аналізу стану енергетичної галузі  на основі попередньо внесених даних  для планування гармонічного розвитку і т.п.

Зенюк О.Ю.  зазначив, що для підвищення ефективності міжнародної технічної допомоги та інвестицій у паливно-енергетичний комплекс України необхідно здійснити аналіз залучення міжнародної технічної допомоги та відповідність її напрямів, форм та обсягів поточним  і перспективним завданням паливно-енергетичного комплексу, зокрема визначеними проектом Нової Енергетичної Стратегії України до 2035 року (далі - НЕС), а також  надав ряд пропозицій (Додаток №2).

Яцкевич С.В. загострив увагу присутніх на реальних напрямках роботи  Міненерговугілля в зовнішньо-економічній  діяльності, зокрема на тому, що обладнання  у значній кількості закуповується у іноземних фірм  і мало що  зроблено для організації виготовлення  такого обладнання в Україні.

Керівник секретаріату ГР звернув увагу на те, що кошти, які виділяються нам в рамках допомоги країн ЄС на розвиток окремих напрямків енергетики: енергоефективності, впровадження нових технологій і т.п., використовуються в основному  на організацію семінарів, конференцій, «круглих столів».

Яцкевич С.В.  також зауважив на питаннях обслуговування закупленого іноземного обладнання, придбання запасних частин, ремонту, консультацій іноземних спеціалістів і т.п. Підкреслив, що в Україні  практично не має ні одного підприємства в енергетиці, нафтогазовій галузі із використанням українського та іноземного капіталу з випуску обладнання. Акцентував на відсутності залучення  іноземних (Польща, Німеччина) науково-дослідних організацій до співпраці в ПЕК України.

 

У обговоренні взяли участь: Татаринов А.А., Ананенко О.М., Сапєгін С.В.,                Ковальчук Ю.Г., Поташник С.І., Буцьо З.Ю., Сосюкін Л.М.,

(Доповіді, виступи, репліки - в аудіо запису.)

За результатами обговорення  першого питання Громадська рада при Міненерговугілля

вирішила:

1.  Взяти до відома інформацію заступника Міністра з питань євроінтеграції Бойко Н.А., директора Департаменту електроенергетичного комплексу Буславець О.А., директора Департаменту інформаційних технологій та інформаційно-аналітичного забезпечення Гладкова О.В., заступника директора Департаменту стратегії розвитку ПЕК та інвестиційної політики Кушнірова В.А., начальника відділу координації проектів міжнародної технічної допомоги (МТД) Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Гладкого О.Я. щодо поточної ситуації, яка склалася у сфері надання міжнародної технічної допомоги та залученні інвестицій в ПЕК України.

 

Відмітити позитивну активність Міненерговугілля щодо налагодження дієвої співпраці та реагування на запити Громадської ради.

 

2.  Звернути увагу Міненерговугілля:

-  на важливість залучення українських експертів Громадської ради, як досвідчених фахівців з багаторічним досвідом, до участі у підготовці технічних завдань на ранніх етапах прийняття рішень щодо впровадження та оцінюванні діяльності проектів міжнародної технічної допомоги у сфері енергетики;

-  на необхідність залучення представників Громадської ради до Керуючих Комітетів та Робочих груп інвестиційних проектів та проектів міжнародної технічної допомоги, бенефіціаром яких виступає Міненерговугілля;

-  важливість активізації діяльності проекту Європейського Союзу «Допомога Україні у процесі впровадження реформ у секторі енергетики» щодо розвитку інституційної спроможності Громадської ради, відповідного до затвердженого плану заходів впровадження даного Проекту;

-  на необхідність більш прозорого та ефективно використання міжнародної допомоги, яка направляється на розвиток ПЕК України;

-  на нагальну потребу ініціювання, розвитку та впровадження  реальних проектів щодо  виробництва електротехнічного та іншого енергетичного обладнання  українськими виробниками для забезпечення  потреб енергетики, збільшуючи власний енергетичний промисловий потенціал української держави  та зменшуючи закупівлю енергетичного обладнання  у іноземних компаній.  

-   

3.  Звернутися до Міненерговугілля з проханням:

-  підготувати та надати інформацію Громадській раді щодо витрат (власні і залучені кредити та ін.)  на закупівлю імпортної техніки, консалтингових послуг тощо, в рамках надання міжнародної технічної допомоги та залучених інвестицій в ПЕК України за останні три роки;

-  зробити аналіз  проектів залучених іноземних, в тому числі китайських, кредитів у вугільну та інші  сектори енергетики України, та визначитись щодо причин їх неповернення державними підприємствами ПЕК.

-   підготувати інформацію щодо стану та перспектив залучення іноземних науково-дослідних організацій до співпраці в ПЕК України;

Після проведеної роботи інформувати Громадську Раду щодо прийнятих заходів.

 

4.    Рекомендувати Міненерговугілля:

-              на регулярній основі, і в подальшому, проводити спільні зустрічі (із залученням представників делегації  Європейського Союзу; міжнародних фінансових організацій WB, EBRD, EIB;  USAID, GIZ тощо ) з метою активізації співпраці з Громадською радою у сфері діяльності проектів міжнародної технічної допомоги та інвестиційних проектів.

-              розглянути можливість проведення у 2017 році міжнародної конференції донорів у сфері енергетики із залученням Громадської ради та інших зацікавлених сторін.

Голосували: «за» - одноголосно

 

3.    . З другого питання  порядку денного «Різне»

 

СЛУХАЛИ Яцкевича С.В., який проінформував, що з серпня 2016 року за активної участі членів Громадської ради було проведено 8 засідань  ГР з обговорення важливих питань паливно-енергетичного комплексу України. Зауважив на зниженні дисципліни відвідування засідань. Зокрема повідомив, що члени ГР: Косянчук Л.В., Ніцович Р.І.,Погорілий В.В.,Пшеничка О.В. без пояснення  причин пропустили більше половини засідань Громадської ради. «Відповідно до Положення про ГР членство  в  Громадській  раді  припиняється  у разі систематичної відсутності  члена  Громадської ради на її засіданнях  без  поважних  причин  більше  ніж  два рази підряд»,  - нагадав керівник Секретаріату..

У обговоренні взяли участь: Татаринов А.А., Шевченко О.О.

вирішили: Надіслати офіційні листи Косянчуку Л.В., Ніцовичу Р.І., Погорілому В.В.,Пшеничці О.В. з проханням надати пояснення щодо пропуску засідань Громадської ради та водночас нагадати, що відповідно до  п.10 «Положення про  Громадську раду при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України» може бути  розглянуто питання щодо припинення їхнього членства.

Голосували: «за» - одноголосно

 

СЛУХАЛИ Яцкевича С.В., стосовно звернення підприємств ПЕК у зв’язку з несанкціонованим втручанням в роботу комп’ютерних систем та  про розпорядження Першого заступника  Міністра Карп Г.В. про створення робочої групи з питань інформаційної безпеки під головуванням Гладкова О.В. - директора Департаменту інформаційних технологій та інформаційно-аналітичного забезпечення. Запропонував включити до складу цієї групи членів ГР – Сосюкіна Л.М., Григорука І.А.,Сапєгіна С.В.

У обговоренні взяли участь: Поташник С.І., Гладков О.В.

 

вирішили: включити до складу робочої групи з питань інформаційної безпеки членів ГР – Сосюкіна Л.М., Григорука І.А.,Сапєгіна С.В.

Голосували: «за» - одноголосно

 

СЛУХАЛИ АнаненкаО.М., який поінформував  про проблемну ситуацію, що склалася у зв’язку з набуттям чинності 1 січня 2017 року Розпорядження КМУ від 20.01.2016 року №94-р «Про визнання такими, що втратили чинність, та такими, що не застосовуються на території України, актів санітарного законодавства». 

«Згідно з  зазначеним розпорядженням скасована низка нормативно-правових актів, які були прийняті у колишньому СРСР, зокрема, «Санітарні правила поводження з радіоактивними відходами (СПОРО-85)» та «Санітарні правила проектування та експлуатації атомних станцій (СП АС-88). На сьогодні МОЗ України не розроблені нормативні акти на заміну скасованих документів, через що підприємства різних відомств, діяльність яких пов’язана з поводженням з радіаційно–забрудненими матеріалами та радіоактивними відходами, вимушені працювати в неврегульованому полі санітарного законодавства», - зазначив він.

Ананенко О.М., також уточнив, що, в першу чергу це стосується підприємств, які знаходяться у сфері управління Міненерговугілля (ДП «НАЕК «Енергоатом», СхідГЗК) і Мінприроди України (підприємства, що підпорядковуються Державному агентству України з управління зоною відчуження (ДАЗВ)).

«Проте листування з МОЗ України на зазначену тему не призвело до будь-якого позитивного результату, - акцентував він.

 

У обговоренні взяли участь: Тарановська І.В.,Татаринов А.А., Поташник С.І., Яцкевич С.В.,Зенюк О.Ю.

вирішили:

Беручи до уваги, що питання санітарного нормативного забезпечення безпосередньо впливають, у тому числі, ї на рівень захисту персоналу та населення від радіаційних аварій, звернутися з листом до Кабінету Міністрів України, МОЗ України, Державної інспекції ядерного регулювання України та Міненерговугілля України та ін щодо необхідності термінового вжиття заходів з врегулювання ситуації, яка виникла у зв’язку із скасуванням актів колишнього СРСР у сфері санітарного законодавства. Вищезазначений лист також адресувати до громадських рад при МОЗ України, Мінприроди України, Державній інспекції ядерного регулювання з проханням надіслати до Кабінету Міністрів України листи підтримки з окреслених питань. (Додаток №3).

Голосували: «за» -- одноголосно

 

 

 

Голова Громадської ради    

Герой України                                                                                                С.І.Поташник 

 

 

Керівник Секретаріату                                                                            С.В.Яцкевич

 

 

Секретар                                                                                               Л.В.Любарець

 

 

 

 

Додатки до протоколу №11 засідання Громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України

 

 

 

версія для друку