МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Для забезпечення екологічного попуску в нижній течії Південного Бугу рівень Олександрівського водосховища буде знижено до 14,3 м

27.07.2017 | 16:43

 

Для забезпечення екологічного попуску в нижній течії річки Південний Буг рівень Олександрівського водосховища Каскаду ГЕС-ГАЕС Южно-Українського енергокомплексу буде знижено з 14,63 м до 14,35 м. Таке рішення ухвалило Південно-Бузьке управління водних ресурсів (БУВР) Державного агентства водних ресурсів України у зв'язку з катастрофічною ситуацією, що склалася в басейні річки через високу температуру повітря та дефіцит опадів. До «мертвого» об'єму водосховища (14 м), після якого заборонено його спрацювання та експлуатацію Ташлицької ГАЕС, залишається всього 0,35 м.

Згідно з оцінкою фактичної водності р.Південний Буг, яка ґрунтується на даних Українського гідрометцентру, за 20 днів липня критерії його маловодності досягнуто в цілому по всьому басейну річки. Враховуючи прогноз погоди на найближчі 10 діб (збереження високих температур повітря вище 300С і дефіцит опадів) на річках басейну Південного Бугу очікується подальше погіршення водності, - зазначається в офіційній заяві БУВРу. За подальших ускладнень водогосподарської ситуації, режим роботи Олександрівського водосховища коригуватиметься додатково.

За словами начальника гідротехнічного цеху Каскаду ГЕС-ГАЕС Олексія Гірського, з 1 червня по 26 липня з водосховища вже додатково спрацьовано більше 1 млн м3 води.

- Сьогодні Олександрівське водосховище працює згідно з встановленими режимами і пропускає екологічний попуск у нижній б'єф об'ємом 12,1 м3/с. Це дозволений попуск. Через низьку водність Південного Бугу басейнове управління 13 липня ухвалило рішення знизити його з 17 до 12,1 кубічних метрів на секунду, - коментує ситуацію О.Гірський. - За графіком, встановленим Об'єднаною енергосистемою України, працюють і агрегати Ташлицької ГАЕС, а Олександрівську ГЕС зупинено через низьку витрату води в річці. Її гідроагрегати перебуватимуть у простої до тих пір, поки Олександрівське водосховище не буде набрано до позначки 16 метрів, а витрата води в Південному Бузі не дозволить підключити ГЕС до мережі. І, якщо говорити про стан, в якому перебувають водосховища, розташовані вище ГЕС, то на поліпшення ситуації найближчим часом чекати не доводиться.

За словами Олексія Гірського, така критична ситуація з водністю річки спостерігається вже впродовж 5 літніх сезонів. І не лише в басейні Південного Бугу, а й по всіх річках України. Від маловодності річки страждають населені пункти, що беруть воду для водопостачання населення. Не в останню чергу вона необхідна й для сільськогосподарських підприємств. Проте найбільше відчувають нестачу води люди, які проживають нижче за течією Південного Бугу. Для них Олександрівське водосховище (останнє за географічним розташуванням на руслі Південного Бугу) в період паводків накопичує до 9,3 млн м3 води, а в спекотні літні місяці спускає її для зниження вододефіциту. Проте повністю розв'язати цю проблему вже впродовж багатьох років не вдається, вона лише загострюється з року в рік. І сьогодні такий невеликий об'єм все частіше не здатний на повну забезпечувати безперебійне водопостачання населення та галузей народного господарства, а також підтримувати належну санітарно-епідеміологічну та екологічну обстановку в річковому басейні.

Фахівці-гідрологи однією з реальних можливостей для підтримки сприятливої екологічної обстановки в нижній течії Південного Бугу називають збільшення корисної ємності Олександрівського водосховища до 72,6 млн3 за рахунок підвищення його рівня до проектної позначки 20,7 м. Це дозволить у періоди маловоддя забезпечувати попуск 17 м3/с приблизно впродовж 50-60 діб. За такого рівня водойми лише для господарських потреб області витрачатиметься 46,1 млн м3 води. Це в три рази більше, ніж сьогодні.

- Ми всі спостерігаємо ситуацію з водністю річки Південний Буг, яка лише погіршується, - зазначає начальник гідротехнічного цеху Каскаду ГЕС-ГАЕС Олексій Гірський. - Незважаючи на всі протести екологів і людей, які проживають не в районі Олександрівського водосховища, а в Первомайську, Львові, Одесі, Миколаєві, які навіть не спробували вникнути в проблеми нашого регіону, а просто виставляють претензії на догоду своїм політичним амбіціям або економічним інтересам, вода населенню потрібна. Підвищувати рівень до позначки 20,7 метрів необхідно. Мешканцям нашого регіону води вкрай не вистачає, особливо в такий період року і в таку спеку. А за ще нижчих витрат річки, оголяться водозабори їх населених пунктів і джерела, що дозволяють поповнювати запаси води для побутових потреб.

 

Для довідки:

Южно-Український енергетичний комплекс свого часу був ініціатором розробки схеми взаємодії та управління всіма розташованими на річці штучними водоймами. У результаті, 2010 року були введені в дію «Правила експлуатації Каскаду водосховищ басейну р.Південний Буг», у яких приведено гідрологічні характеристики та можливі дії з раціонального стоку річки в різні пори року.

Так загальними зусиллями, об'єднання яких було ініційоване Южно-Українським енергокомплексом, забезпечується наповненість водної артерії, що протікає територіями 5 областей України та водозбірна площа якої розташована виключно на території нашої держави.

 

Додатково:

Ташлицька ГАЕС і Олександрівська ГЕС – складові Южно-Українського енергокомплексу, що є єдиним в Україні підприємством з комплексним використанням базових ядерних і маневрених гідроакумулюючих потужностей, а також водних ресурсів річки Південний Буг.

На даному етапі на Южно-Українському енергокомплексі в експлуатації перебувають 3 атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт Южно-Української АЕС, 2 гідроагрегати сумарною потужністю 11,5 МВт Олександрівської ГЕС і 2 гідроагрегати сумарною електричною потужністю в генераторному режимі 302 МВт Ташлицької ГАЕС.

 Спорудження гідроакумулюючої електростанції триває. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 900 МВт.

 

Інформація про ВП ЮУАЕС

Южно-Український енергетичний комплекс розташований  на півдні України в Миколаївській області. До його складу входять Южно-Українська атомна станція (три атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська гідростанція на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 9,8 МВт) і високоманеврена Ташлицька гідроакумулююча станція (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною робочою потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3). Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 906 МВт.

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП «НАЕК «Енергоатом». За обсягами виробництва Южно-Український енергокомплекс забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. За роки існування підприємством вироблено понад 540 млрд кВт·год. електричної енергії. ВП ЮУАЕС сертифікований за міжнародними стандартами: ISO 9001:2008 «Системи управління якістю. Вимоги», ISO 14001:2004 «Системи екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування», OHSAS 18001:2007 «Система управління гігієною та безпекою праці. Вимоги». З 2014 р. підприємство очолює Лісніченко Володимир Анатолійович.

 

Управління інформації та громадських зв’язків

 

Контакти

Наталя Карташова,

(05136) 5-44-69

n_kartashova@sunpp.atom

версія для друку