МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Енергоатом та Holtec International розширюють співробітництво з питань підвищення безпеки та ефективності в атомній галузі

20.07.2017 | 11:27

 

ЕК «Енергоатом» та Holtec International (США) провели технічну нараду з розширення співробітництва між компаніями у впровадженні сучасних рішень питань  безпеки та ефективності при експлуатації та будівництві енергоблоків АЕС. Нарада відбулась 18-19 липня у центральному офісі Енергоатома та Київському представництві Holtec International під головуванням президента Компанії Юрія Недашковського та за участі віце-президента з технологій реакторів – директора з ядерних технологій SMR, LLC Holtec International Томаса Марсiлля.

Однією з головних тем наради стало планування спільних дій у вирішенні питань підвищення безпеки енергоблоків НАЕК «Енергоатом» у галузях де корпорація Holtec International є провідним світовим гравцем та має визнання КЯР США та МАГАТЕ. Найважливішими результатами наради стали домовленості щодо залучення досвіду Holtec International у покращенні сейсмічної безпеки енергоблоків українських АЕС на базі сучасних стандартів МАГАТЕ та спільні плани щодо впровадження новітніх підходів із забезпечення задовільного стану корпусів українських реакторів.

Сторони обговорили можливості ліцензування та будівництва в Україні малих модульних реакторів SMR-160, розроблених компанією Holtec International. Учасники наради обговорили стан ліцензування зазначених реакторів у США, перспективи їхнього будівництва та експлуатації у Сполучених Штатах та інших країнах світу. У ході своїх виступів фахівці Holtec International підкреслили можливість локалізації на українських підприємствах виготовлення обладнання для SMR-160 та можливість виробництва в Україні палива для цих реакторів.

Юрій Недашковський подякував представникам Holtec International за докладні та змістовні презентації, компетентні поради та пропозиції та висловив переконання у високому потенціалі та ефективності спільних заходів про впровадження  яких домовились представники компаній. «Щодо діяльності в напрямку впровадження малих модульних реакторів, співробітництво з Holtec International дозволяє Україні брати участь в розробці сучасної енергетичної технології світового масштабу, котра розглядається провідними світовими державами як один із компонентів майбутньої безвуглецевої енергетики. Реактори саме цього типу можуть дати відповіді на багато викликів, які постали перед атомною енергетикою, підвищити рівень безпеки та ефективності атомних електростанцій, - зазначив керівник Енергоатома.

Він підкреслив, що для Енергоатома співпраця з Holtec International є стратегічним напрямком. «Наразі у співпраці з  Holtec International Енергоатом приступив до практичних робіт зі створення в Україні Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Багаторічний досвід партнерства за цим складним проектом дозволяє нашим компаніям впевнено дивитись у перспективи співробітництва і за іншими напрямами, які забезпечать розвиток ядерно-енергетичного комплексу України», - додав Юрій Недашковський.

Під час технічної наради також вирішено співпрацювати за проектами впровадження стелажів ущільненого зберігання відпрацьованого ядерного палива та використання теплообмінного обладнання Holtec на українських АЕС. У цих галузях компанія Holtec International має сучасні розробки та багаторічний досвід.

 

Довідково. Наприкінці 2016 року НАЕК «Енергоатом» став членом Консультативної ради Holtec  з малих модульних реакторів, і сьогодні активно вивчає перспективи їх будівництва в Україні. Як відомо, одним з активних розробників малих модульних реакторів є компанія Holtec International, яка також відома у світі як провідний розробник технологій та виробник обладнання для транспортування та зберігання відпрацьованого ядерного палива.

6 липня 2017 року НАЕК «Енергоатом» отримав ліцензію Державної інспекції ядерного регулювання України на право провадження діяльності на етапах життєвого циклу «будівництво та введення в експлуатацію ядерної установки» - Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій (ЦСВЯП).

Контракт на будівництво ЦСВЯП між Енергоатомом і переможцем відповідного тендеру компанією Holtec International був підписаний ще у 2005 році, проте з ряду причин, у тому числі через зміну політичної кон'юнктури проект довгий час був фактично заморожений. Реальна робота за цим проектом відновилася у 2014 році.

Контракт на будівництво сховища передбачає, що компанія Holtec International постачатиме спеціальне устаткування для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива та його транспортування, а також  надасть Україні технології, що будуть застосовані, як на енергоблоках АЕС, так і при перевезенні ВЯП з АЕС  до ЦСВЯП, а також у самому сховищі.

 

версія для друку