МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Президент Енергоатома провів виїзну нараду на Южно-Українському енергокомплексі

12.06.2017 | 15:47

 

Під головуванням президента НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського 9 червня у ВП ЮУАЕС відбулася виробнича нарада, присвячена питанням реалізації проекту «Реконструкція системи технічного водопостачання. Робота блоків 1...3 на Ташлицькому водосховищі та бризкальних басейнах Южно-Української АЕС», перспектив добудови 3-го гідроагрегату Ташлицької ГАЕС, підняття рівня Олександрівського водосховища.

У рамках робочого візиту на ЮУАЕС делегація дирекції Компанії на чолі з президентом відвідала будівельний майданчик бризкальних басейнів та  струменеспрямовуючої споруди, місце розташування насосної станції подачі води на бризкальні басейни, оглянула зразок понтонного модуля, призначеного для підтримки струменеспрямовуючої завіси. Усі ці об’єкти входять до комплексу реконструкції системи техводопостачання АЕС.

Під час наради фахівці управління капітального будівництва ВП ЮУАЕС доповіли, що будівельні роботи на бризкальному басейні №1 вступили в завершальну стадію: бетонну підготовку та армування плити басейну виконано на 98%, бетонування дна – на 86%,  прокладено 62% трубопроводів, на 68% трубопроводів і металоконструкцій їхніх опор нанесено антикорозійне покриття. 

Високими темпами ведуться роботи і на другому басейні – тут на 88% облаштовано основу з гірської маси, на 46% - дамбу обвалування, в основу дамби закладено 18% від необхідної площі спеціального геотекстилю,  виконано 42% бетонної підготовки, розпочато бетонування та встановлення армокаркасів дна і опор.

Ведуться роботи з влаштування відсічної дамби з гірської маси (43%) на місці будівництва насосної станції подачі води на бризкальні басейни.

У розпалі спорудження струмененспрямовуючої споруди: завершується облаштування пірсу, триває збір понтонних модулів, виготовлення полотнищ завіси та якорів, у повному обсязі виконано насипну гранітну дамбу (500 м). Завершити будівництво струмененспрямовуючої споруди передбачено до кінця поточного року. За словами генерального директора ВП ЮУАЕС Володимира Лісніченка, вже сьогодні наявність лише згаданої гранітної дамби дає позитивні результати: «Ми провели аналіз ефективності виконаних робіт, зокрема, щодо спорудження струмененаправляючої споруди і дані, отримані за результатами замірів, дозволяють із впевненістю говорити, що є позитивний результат: температура охолоджуючої води на вході в конденсатор варіюється від 0,9 до 2,4°С. Коли ж об’єкт запрацює на повну ефект буде ще більшим».  

Рішенням оперативного штабу з реалізації проекту реконструкції системи техводопостачання АЕС основні сили сконцентровано на першій черзі об’єкту – басейнах №1 і №2. Насоси до них італійська фірма-виробник «TERMOMECCANICA POMPE» - має поставити на початку наступного року. Нині ж щоденно на будмайданчику працюють більше 300 будівельників і понад 70 одиниць техніки.

Побували учасники наради і в машинній залі Ташлицької ГАЕС, де триває будівництво третього агрегату станції. Перебігу його спорудження учасники наради приділили детальну увагу. «Більш підготовленого об’єкта для монтажу та введення в експлуатацію в найкоротші терміни я не знав не лише в Україні, а й колишньому СРСР», - зазначив присутній на нараді голова науково-технічної ради при ПАТ «Укргідроенерго», Герой України Семен Поташник. На його думку, в сьогоднішній дуже складній ситуації в енергетиці України мати майже готовий гідроагрегат, призначений як для виробітку, так і для стабілізації енергосистеми, не добудовувати його та не вводити в дію недопустимо.

Підсумовуючи розглянуті на нараді проблемні питання стосовно добудови Ташлицької ГАЕС, і зокрема спорудження її третього гідроагрегату, президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський зазначив: «Тут ми маємо багато ще невирішених питань. Серед них питання, пов'язані з отриманням дозволу на підняття рівня води в Олександрівському водосховищі, з відведенням додаткових земельних ділянок для забезпечення можливості підняття рівня. Виникають питання фінансування заходів соціально-екологічного характеру. На жаль, нам тут «допоміг», скажімо, не найдосконаліший закон України, прийнятий кілька років тому, «Про впорядкування містобудівельної діяльності», який відмінив надбавку до проектів на соціально-екологічний розвиток територій, у зоні впливу яких знаходяться ці об'єкти. Поки ми поборемося за те, щоб зберегти в зведено-кошторисному розрахунку залишок невибраних коштів, аби було чим фінансувати соціальні заходи на першому етапі. А потім думатимемо, як внести до закону зміни або знайти інший правовий шлях для того, щоб вирішити це питання».

Наголошуючи на значенні проведеної наради та актуальності розглянутих на ній питань, директор департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Міненерговугілля Григорій Плачков підкреслив: «Усі ми добре знаємо, що сьогодні в електроенергетиці України діє надзвичайний стан. Більше 60% електроенергії виробляється на АЕС. Під час минулого осінньо-зимового максимуму Енергоатом взяв на себе велику відповідальність і виконав завдання із забезпечення надійної роботи всієї об’єднаної енергосистеми країни. Тому для міністерства важливий кожен проект компанії, який дозволить проходити більш плавно наш зимовий максимум навантаження, приведе до видачі запертих потужностей у літній період, як то бризкальні басейни, чи збільшення маневрових потужностей завдяки третьому агрегату Ташлицької ГАЕС, призначеному для покриття нічних провалів, а також ранішніх і вечірніх максимумів споживання. Для нас це дуже важливі проекти, що допоможуть нам у майбутньому вирішувати складні питання режимів у об’єднаній енергосистемі країни».

 

Додатково:

Проект «Реконструкція системи технічного водопостачання. Робота блоків 1..3 на Ташлицькому водосховищі та бризкальних басейнах Южно-Української АЕС» затверджено Кабінетом Міністрів України на початку 2016 року. Його реалізація дозволить уникнути втрат виробництва електроенергії на ЮУАЕС через високу температуру циркуляційної води та зняти обмеження потужності южно-українських енергоблоків, викликані недостатньою охолоджувальною здатністю Ташлицького водосховища в спекотні літні періоди.

Реконструкція системи техводопостачання ЮУАЕС передбачає реалізацію трьох проектів: будівництво 5 бризкальних басейнів, облаштування струменеспрямовуючої споруди (завіси) в акваторії Ташлицького водосховища, а також комплексу споруд для заповнення та підживлення водойми-охолоджувача.

 

 

 

Інформація про ВП ЮУАЕС

Южно-Український енергетичний комплекс розташований  на півдні України в Миколаївській області. До його складу входять Южно-Українська атомна станція (три атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська гідростанція на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 9,8 МВт) і високоманеврена Ташлицька гідроакумулююча станція (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною робочою потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3). Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 906 МВт.

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП «НАЕК «Енергоатом». За обсягами виробництва Южно-Український енергокомплекс забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. За роки існування підприємством вироблено понад 540 млрд кВт·год. електричної енергії. ВП ЮУАЕС сертифікований за міжнародними стандартами: ISO 9001:2008 «Системи управління якістю. Вимоги», ISO 14001:2004 «Системи екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування», OHSAS 18001:2007 «Система управління гігієною та безпекою праці. Вимоги». З 2014 р. підприємство очолює Лісніченко Володимир Анатолійович.

 

 

Управління інформації та громадських зв’язків

 

версія для друку