МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

На ЮУАЕС приступили до реалізації ще одного постфукусімського заходу

20.04.2017 | 11:09

 

 

На Южно-Українській АЕС приступили до реалізації проекту з впровадження системи примусового фільтрованого скиду парогазової суміші з гермооболонки в умовах важких аварій. Стартова нарада з представниками компанії Westinghouse - переможця тендеру на поставку обладнання для виконання цього постфукусімського заходу - відбулася 13 квітня.

 

Запровадження системи примусового фільтрованого скиду парогазової суміші з гермооболонки входить до переліку постфукусімських заходів, спрямованих на посилення безпеки АЕС з урахуванням впливу аварійних ситуацій. У його рамках вказані системи буде встановлено на южно-українських енергоблоках №1 і №2.  Фінансове забезпечення проекту здійснюється власним коштом компанії «Енергоатом». Для блока №3 ЮУАЕС аналогічну систему буде придбано за кредитні кошти Європейського банку реконструкції та розвитку. На нинішньому етапі розпочато торги з вибору постачальника обладнання для третього блока-мільйонника Южно-Української АЕС.

 

«Систему примусового фільтрованого скиду парогазової суміші з гермооболонки призначено для посилення водневої безпеки атомного енергоблока на випадок важкої аварії. Цьому слугують також уже встановлені системи вимірювання концентрації водню та пасивні допалювачі водню. Система фільтрованого скиду парогазової суміші спрацює в разі, якщо система пасивного видалення (допалювачі) не впорається з завданням», - роз'яснює заступник головного інженера ВП ЮУАЕС Андрій Біндюков.

 

За розрахунками фахівців, можливість виникнення тиску, здатного навіть в умовах важких аварій зруйнувати гермооболонку реакторів типу ВВЕР, які використовуються в Україні, мізерна. Проте, Енергоатом ухвалив рішення встановити системи аварійного скиду парогазової суміші з контайнменту енергоблока на всіх вітчизняних атомних реакторах.

 

Процес впровадження системи складається з двох етапів: перший - установка обладнання нефільтрованого скиду, другий - фільтрованого скиду. Під час  першого етапу на блоках №1 і №2 у 2013-му та 2015 роках відповідно було змонтовано трубопроводи, здатні забезпечити нефільтрований скид парогазової суміші з гермооболонки. На другому етапі, до реалізації якого нині приступили на южно-українському майданчику, буде встановлено системи фільтрації, які забезпечать мінімізацію впливу на довкілля в разі аварійного скиду.

 

Згідно з підписаним договором, перші поставки необхідного обладнання для енергоблока №1 буде здійснено 2018 року.

 

Система фільтрації аварійного скиду компанії Westinghouse належить до так званого сухого типу, що не потребує застосування будь-яких хімічних реагентів. У його основу покладено принцип механічного утримання часток. Система складатиметься з 11 збірних блоків-фрагментів, вага яких - від 800 кілограмів до 1 тонни.

 

У розвинених «атомних» країнах світу вже існує досвід установки систем Westinghouse, що забезпечують примусовий фільтрований скид парогазової суміші з гермооболонки реактора. Зокрема, такими системами оснащено енергоблоки АЕС Бельгії.   Нещодавно своїм досвідом у цій сфері з южно-українськими фахівцями ділилися представники бельгійської компанії Tractebel Engineering.

 

 

 

Інформація про ВП ЮУАЕС

ЮУАЕС – основа Южно-Українського енергетичного комплексу, розташованого на півдні України в Миколаївській області. Він забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. До складу енергокомплексу входять: Южно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 9,8 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною робочою потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3).

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП «НАЕК «Енергоатом». За роки існування ВП ЮУАЕС вироблено понад 540 млрд кВт·год. електричної енергії. ВП ЮУАЕС  сертифікований за міжнародними стандартами: ISO 9001:2008 «Системи управління якістю. Вимоги», ISO 14001:2004 «Системи екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування», OHSAS 18001:2007 «Система управління гігієною та безпекою праці. Вимоги». З 2014 р. підприємство очолює Лісніченко Володимир Анатолійович.

 

Управління інформації та громадських зв’язків

 

версія для друку