МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Президент Енергоатома взяв участь у засіданні Громадської ради при Міненерговугілля, присвяченому атомно-промисловому комплексу

06.04.2017 | 09:02

 

Президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський взяв участь у засіданні Громадської ради при Міненерговугілля, присвяченому сучасному стану та заходам з розвитку атомно-промислового комплексу України.

Розповідаючи про основні напрямки діяльності Компанії, Юрій Недашковський окремо відзначив проект «Енергетичний міст «Україна – Європейській Союз», згідно якому планується розпочати експорт електроенергії з другого енергоблоку Хмельницької АЕС до країн Європейського Союзу. «Проект «Енергетичний міст «Україна – Європейській Союз», який передбачає відновлення працездатності повітряної лінії напругою 750 кВ «ХАЕС – Жешув», дозволить створити «енергетичне кільце»  Жешув (Польща) – ХАЕС – Альбертирша (Угорщина). Таким чином буде забезпечено транзитну передачу електричної потужності у 1300 МВт між різними регіонами Європи - від Німеччини, Польщі через Україну до Угорщини, Румунії та країн балканського регіону», - повідомив очільник Енергоатома.

Юрій Недашковський наголосив, що за рахунок підключення енергоблока №2 ХАЕС до Бурштинського енергоострову збільшиться можливість експорту електричної потужності з України до країн Європи до 1550 МВт, з перспективою зростання до 2550 МВт. «Подальша повна синхронізація об’єднаної енергосистеми України з європейською мережею системних операторів передачі електроенергії ENTSO-E збільшить експортні можливості України у напрямку ЄС до 4000 МВт», - додав президент Компанії.

Він нагадав, що експорт електроенергії з енергоблоку №2 Хмельницької АЕС є одним з найбільш перспективних інструментів для залучення інвестицій у добудову енергоблоків №3 та №4 цієї станції.

Відповідаючи на запитання стосовно ціни, за якою Компанія експортуватиме електроенергію, Юрій Недашковський запевнив членів Громадської ради, що вона буде значно вищою, ніж тариф, за яким Енергоатом постачає електроенергію на енергоринок України. «Якщо Енергоатом отримає можливість експортувати електроенергію, то, повірте, він буде продавати її за дуже достойною ціною», - підкреслив керівник Енергоатома.

Серед ключових для Енергоатома проектів Юрій Недашковський також назвав будівництво   Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). «Поява Централізованого сховища суттєво посилить енергетичну незалежність України  завдяки  відмові від послуг з вивезення відпрацьованого палива до РФ. Побудувавши ЦСВЯП Україна виконає міжнародні зобов’язання, які передбачають відповідальність країни за безпечне поводження з відпрацьованим ядерним паливом, напрацьованим на її АЕС», - нагадав президент Компанії.

Він повідомив, що у поточному році Енергоатом продовжить реалізацію проекту з реконструкції відкритих розподільчих споруд 750 кВ для підключення ПЛ 750 кВ «Запорізька АЕС - Каховська». Зазначений проект дозволить забезпечити зняття обмежень з видачі потужності Запорізької АЕС, що гарантує надійне енергопостачання півдня України та додатковий щорічний відпуск 741 млн кВт-год електроенергії.

Також 2017 року Енергоатом планує подовжити роботу зі спорудження Комплексу із переробки твердих радіоактивних відходів (КПТРВ) на Запорізькій АЕС та розпочати будівництво КПТРВ на Хмельницькій АЕС, що дозволить скоротити обсяги накопичення РАВ на майданчиках станцій.

Говорячи про перспективи роботи Енергоатома в умовах нової моделі ринку електричної енергії України, Юрій Недашковський зазначив, що однією з основних його переваг стане можливість для споживача обирати постачальника за найбільш вигідною ціновою пропозицією. «Поки що ця норма лише на папері, адже ми не знаємо в якому вигляді буде прийнята остаточна версія законопроекту «Про ринок електричної енергії», але, теоретично, для Енергоатома може бути відкрита можливість працювати не за жорстким дискримінаційним тарифом, якій незрозуміло за яким принципом встановлює НКРЕКП, а постачати електроенергію напряму споживачеві за ринковою ціною», - уточнив керівник Енергоатома. 

(З актуальною інформацією щодо напрямів діяльності Компанії можна ознайомитись у презентації Юрія Недашковського «НАЕК «Енергоатом»: сьогодення і майбутнє»).

Виступаючи на засіданні перший заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України Галина Карп відзначила важливість атомної енергетики як стратегічної галузі для енергетичної безпеки країни.

У свою чергу директор Департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Міненерговугілля Григорій Плачков наголосив, що міністерство максимально сприяє вчасному проходженню документів, необхідних для врегулювання проблемних питань роботи підприємств галузі.

Загалом, члени Громадської ради дали високу оцінку роботі атомно-промислового комплексу України та висловили свої пропозиції щодо подальшого підвищення ефективності його роботи.

Зокрема, член Громадської ради, академік Академії інженерних наук України, колишній гендиректор РАЕС Володимир Коровкін критично висловився стосовно тарифної політики НКРЕКП по відношенню до Енергоатома. «Лише завдяки зусиллям керівництва Компанії вдається вишукувати кошти, необхідні для фінансування першочергових заходів з підвищення безпеки АЕС, адже у тарифі, якій встановлює для Енергоатома НКРЕКП, їх закладено вкрай недостатньо. Далі так жити не можна – на одних лише кредитах Компанія не в змозі виконувати програми з модернізації енергоблоків та підвищення їхньої ефективності. І  питання дефіциту тарифу Енергоатома необхідно ставити жорстко», - зазначив Володимир Коровкін.

Він також підкреслив необхідність більш чіткого визначення графіку фінансування добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. «У тексті Енергетичної стратегії України до 2035 року має бути відображено, що генеруючі потужності вітчизняних АЕС повинні зберегтись на сьогоднішньому рівні і у 2035 році. Для цього має бути створена абсолютно чітка за хронологією програма, в якій з прив’язкою до дат вибування з експлуатації існуючих блоків АЕС має бути визначено, коли розпочнеться будівництво нових енергоблоків», - додав Володимир Коровкін.

 

версія для друку