МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА
ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

Протокол № 8 (ГР) - 2017 засідання Громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України

09.03.2017 | 10:57

 

 

ПРОТОКОЛ № 8(ГР) - 2017

засідання Громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України

 

24 лютого  2017 року

м. Київ, вул. Хрещатик,34

 

ПРИСУТНІ: Члени Громадської ради при Міненерговугілля.

                 

ЗАПРОШЕНІ від Міненерговугілля:

Бойко Н. – заступник Міністра з питань європейської інтеграції

Буславець О.А. - директор Департаменту електроенергетичного  комплексу

Владиченко О. О. - директор Департаменту вугільно-промислового  комплексу

Дудка Г.І. - начальник відділу взаємодії із ЗМІ та зв’язків з громадськістю

Шевцова Т.Ю. - головний спеціаліст відділу взаємодії із засобами масової інформації

ЗАПРОШЕНІ:

Томаш З.П.  - заступник Голови Правління ГО «Всеукраїнська Рада ветеранів праці енергетики».

На початку засідання Голова Громадської ради  при Міненерговугілля Поташник С.І. привітав присутніх, озвучив  порядок денний, який раніше був розісланий  всім запрошеним та членам Громадської ради. Повідомив, що попередньо була погоджена участь у  засіданні заступника Міністра Корзуна Анатолія Васильовичя, в.о. державного секретаря-директора Департаменту забезпечення комунікацій та організаційної роботи Підкоморної Юлії Анатоліївни та директора ДП «Держвуглепостач» Плюнгіна Андрія Вадимовича. Проте з об’єктивних причин участі у засіданні вони не візьмуть.

На розгляд Громадської ради виносяться наступні питання:

 

1.           «Про наявні  проблеми, які виникли в роботі енергетики України та пропозиції щодо їх вирішення».

Виступи керівників галузевих підрозділів Міністерства:

Буславець Ольги Анатоліївни 

Владиченка Олександар Олексійовича

2.           Про затвердження звіту про роботу ГР у2016 році (Доповідач Татаринов А.А.)

3.           Різне

Продовжуючи засідання Голова Громадської ради Поташник С.І. інформував присутніх про попередньо надіслане прохання члена ГР, голови Незалежної галузевої профспілки енергетиків України Погорілого В.В. надати йому 5 хв. для виступу з питання «Щодо надзвичайної ситуації у функціонуванні ТОВ "ЛЕО" Луганської області» та запропонував включити його виступ.

На  початку обговорення першого питання до присутніх звернулась заступник Міністра з питань європейської інтеграції Бойко Наталія.  Вона привітала присутніх, подякувала за оперативне реагування на складну ситуацію, що виникла в енергетиці, зупинилася на питаннях доопрацювання оновленої Енергетичної стратегії України до 2035 року, висловила впевненість у подальшій активній співпраці, яка потребуватиме спільних зусиль задля досягнення гідного результату та побажала плідної роботи.

 

1.          З  питання №1 «Про наявні  проблеми, які виникли в роботі енергетики України та пропозиції щодо їх вирішення» учасники засідання заслухали інформацію доповідачів.

(Доповіді, виступи, репліки - в аудіо запису та у додатках до протоколу).

 

 

СЛУХАЛИ:

Буславець О.А. коротко та конструктивно  розповіла про причини, що спричинили загрозливу ситуацію в енергетичному секторі, про блокування поставок вугілля антрацитової групи, про те, що на позачерговому засіданні Уряду 15 лютого схвалено розроблений Міненерговугілля проект розпорядження: «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії».

Наголосила на  тому, що  надзвичайні заходи необхідні  не тільки для того щоб стабілізувати роботу енергосистеми, а щоб і мінімізувати можливі віялові відключення. В переліку цих заходів - зменшення витрат вугілля антрацитової групи, збільшення навантаження генеруючих компаній, працюючих на газовому вугіллі, збільшення виробітку  атомної енергетики в загальну об’єднану енергосистему України, забезпечення безпеки об’єктів енергетичної інфраструктури та ін.

Директор Департаменту поінформувала про роботу  Антикризового енергетичного штабу на якому розглядаються всі можливі варіанти стабілізації ситуації. Зокрема на 2017 рік розробляються  три варіанти прогнозного балансу з їх економічним аналізом та урахуванням різних можливих сценаріїв. Завданням міжвідомчого оперативного штабу є збір інформації, координація заходів з управління, запобіганню і реагуванню у  разі виникнення загрози стратегічним об’єктам на базі диспетчерської служби Міністерства.

Ольга Анатоліївна компетентно відповіла на велику кількість запитань та запевнила присутніх, що Міністерство максимально використовує всі важелі впливу, всі наявні ресурси для недопущення погіршення постачання енергоносіїв населенню, підтримки стабільної роботи об’єднаної енергосистеми України, як основи безпеки всієї держави. В тому числі розповіла про першочергові проекти переводу підприємств теплоенергетики на  вугілля газової групи з всебічним обґрунтуванням технічної та економічної доцільності, запевнила у чіткому розумінні Міністерством своєї відповідальності в тому, щоб  забезпечити  надійну роботу ОЕС України  від генерації до споживача.

 

Владиченко О.О. у своєму виступі  зупинився на основних економічних показниках роботи державних вугільних шахт, на проблемах закриття збиткових. Зазначив, що наслідками постійного недофінансування підприємств вугільної галузі є  погіршення технічного стану, проблеми безпеки шахтарів, зменшення видобутку вугілля. Загострив увагу на тому, що не відбулось реформування галузі з ймовірним зменшення невиробничих витрат, використанням внутрішніх резервів, створенням сервісного центру з виготовлення та ремонту гірничо-шахтного устаткування та ін.

«В такій ситуації інвестори не зацікавлені  вкладати кошти в галузь»,- зауважив він.

Разом з тим поінформував, що взятий кредит буде  використаний для технічного переоснащення ряду лав, що  сприятиме збільшенню видобутку вугілля.

Владиченко О.О. відповів на ряд питань щодо можливого банкрутства шахт, пошуку шляхів зменшення  заборгованості за спожиту електричну енергію, розрахунку цін на газове та антрацитове вугілля та ін.

 

У обговоренні взяли участь: Татаринов А.А., Куцан Ю.Г., Котко В.Г., Яцкевич С.В. Григоровський В.В, Ковальчук Ю.Г., Поташник С.І., Буцьо З.Ю., Ніколаєнко В.М., Сосюкін Л.М., Шпак О.Л..

Яцкевич С.В. загострив увагу присутніх на необхідність враховувати попередній досвід роботи галузі (додаток №2),.

Григоровський В.В. у своєму виступі зокрема запропонував  інформацію представників Міністерства взяти до відома .(додаток №3).

Сосюкін Л.М. запропонував сформувати рішення ГР з наступних тез (додаток №4).

Шпак О.Л. надав конкретні пропозиції для вирішення проблеми з забезпечення ТЕС вугіллям (додаток №5).

Буцьо З.Ю. у короткому виступі зазначив про необхідність відкритої інформації  від органів влади щодо розрахунків за поставку антрацитового вугілля.

Також підкреслив, що надійна та безпечна робота ОЕС України – це надійна експлуатація енергетичних об’єктів всіх форм власності, безперечне  виконання, в першу чергу, диспетчерських команд. В тому числі зауважив, що Громадській раді обов’язково потрібно зробити аналіз   приватизації в енергетиці  (що вона дала, порівняння, висновки  для того, щоб не повторювати помилок). 

Нагаєвський Д.І. уточнив, що сьогоднішнє засідання ініційоване ним після того, як 17.02.2017 р. на сайті «Громадський простір» була оприлюднена заява  окремих громадських об'єднань та аналітичних центрів щодо вирішення проблем 

енергетичної незалежності України.

У відповідь на зазначену заяву 20.02 Прем'єр-міністр України В.Гройсман запропонував провести професійне обговорення комплексу проблем в енергетиці та наголосив, що  Уряд готовий стати майданчиком для такої роботи.

Нагаєвський Д.І.  запропонував визначити кандидатури представників ГР та надати  до Уряду для участі в обговоренні та пошуку  шляхів вирішення  поточних проблем, що склалися в енергетиці.

Також, зауважив, що  всі члени ГР, як  представники різних громадських рад, об’єднань чи  асоціацій можуть приєднатись до цього заходу, делегуючи своїх представників.

Поташник С.І. запропонував для участі у можливому обговоренні вказаних питань кандидатури заступників Голови ГР Татаринова А.А. та                 Григоровського В.В.

За результатами обговорення  першого питання Громадська рада при Міненерговугілля

 

вирішила:

1.           Взяти до відома інформацію директорів Департаментів електроенергетичного та вугільно-промислового комплексів  Міненерговугілля Буславець О.А. та Владиченка О.О. щодо поточної ситуації, яка склалася в січні-лютому 2017 року в енергетичному та вугільному секторах.

 

2.           Визнати, що блокада переміщення вугілля та іншої продукції через лінію розмежування між окремими регіонами Донецької та Луганської областей наносить шкоду економіці України.

Вважати, що подальше блокування постачання вугілля марки А з українських підприємств, розташованих на непідконтрольній території, призведе до поступового зменшення навантаження  на відповідні енергоблоки ТЕС та ТЕЦ, навіть до їх повної зупинки, а також розбалансування роботи об’єднаної енергетичної системи України та віялових відключень споживачів

 

3.           Рекомендувати Міністерству енергетики та вугільної промисловості України разом з відповідними урядовими та правоохоронними структурами визначитися щодо необхідності нормативного або законодавчого врегулювання проблем постачання антрацитового вугілля з зони АТО.

Також при підготовці енергогенеруючих компаній до роботи в опалювальний період 2017-2018 рр. розробити та здійснити реальні заходи з диверсифікації постачання вугілля для потреб теплової генерації.

 

Голосували: «за»» одноголосно

 

2.          З питання №2 «Про затвердження звіту про роботу ГР у2016 році»

СЛУХАЛИ  Татаринова А.А., який розповів, що проект звіту про роботу ГР у2016 році був надісланий всім членам Громадської ради для розгляду та опрацювання. Отримано прохання  Шевченка О.О. включити до звіту ще декілька  виконаних у 2016 році заходів, що і було зроблено.

вирішили: Затвердити Звіт про роботу ГР у2016 році. 

 

Також перший заступник Голови Громадської ради інформував, що  наказом Міністра І.Насалика від 15.02.2017 №122 затверджено Положення про ГР.

 

3.          З питання №3 «Різне»

 

·                  Про дату проведення планового засідання ГР у березені п.р.

СЛУХАЛИ Поташника С.І. з пропозицією провести наступне планове засідання ГР у березні п.р.

У обговоренні взяли участь:

Ковальчук Ю.Г., Шевченко О.О., Яцкевич С.В., Татаринов А.А., Сосюкін Л.М., Ніколаєнко В.М.

 

вирішили: дату наступного засідання ГР визначити після надходження та підготовки необхідних для розгляду матеріалів.

 

·                  Про створення при Мінюсті Роб. групи для опрацювання ефективності функціонування громадських рад (доруч. Прем’єр-міністра України від 14.02.2017)

СЛУХАЛИ Яцкевича С.В., який доповів, що до складу робочої групи, яка створюється  при Мінюсті для опрацювання питань ефективності функціонування громадських рад надано кандидатури голови ГР Поташник С.І. та Дудки Г.І. - начальника відділу взаємодії із ЗМІ та зв’язків з громадськістю.

 

·                  Про  заяви на включення до складу Експертної ради ГР

СЛУХАЛИ Яцкевича С.В. з  інформацією про надходження до ГР заяв від Представників Української нафтогазової академії Клюка Богдана Олексійовича та Ковалка Олександра Михайловича, Президента Асоціації «Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів України» - Куліка Дмитра Валентиновича з проханням включити їх до складу Експертної ради ГР. Надані відповідні заяви, інформаційні матеріали  та довідки.

У обговоренні взяли участь:

Ковальчук Ю.Г., Поташник С.І., Татаринов А.А.,Куцан Ю.Г.

Куцан Ю.Г. зауважив, що, на його думку, потрібно дуже ретельно розглядати професійний на науковий рівень кандидатур, які звертаються з таких питань до ГР.

 

вирішили: включити до складу Експертної ради ГР Клюка Б.О., Ковалка О.М., Куліка Д.В.

Голосували: «за» -27; «проти» -1.

 

 

Голова Громадської ради    

Герой України                                                  С.І.Поташник 

 

 

Керівник Секретаріату                         С.В.Яцкевич

 

Секретар                                                          Л.В.Любарець

 

 

Додатки.

версія для друку