МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Колегія Держатомрегулювання схвалила Попередній звіт з аналізу безпеки ЦСВЯП

04.11.2016 | 10:39

 

 

Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) схвалила висновок державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки стосовно Попереднього звіту з аналізу безпеки Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива (ПЗАБ ЦСВЯП). Відповідна постанова була прийнята на засіданні Колегії, яке відбулось 3 листопада у приміщенні ДІЯРУ.

 

Таким чином Колегія підтвердила, що проект ЦСВЯП відповідає вимогам з ядерної та радіаційної безпеки. Згідно із постановою Колегії, окремі проектні рішення, обґрунтування безпеки яких в ПЗАБ викладені стисло, будуть деталізовані на наступній стадії проектування ЦСВЯП. Схвалений ДІЯРУ висновок ПЗАБ буде направлено на розгляд та затвердження до Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

 

Виступаючи на Колегії президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський відзначив необхідність прискорення розгляду питань, пов’язаних із будівництвом  ЦСВЯП. «Технології та проектні рішенні, обрані для будівництва Централізованого сховища відповідають міжнародним вимогам до поводження з радіоактивними матеріалами та забезпечують надійне і безпечне зберігання відпрацьованого палива з українських АЕС. Техніко-економічне обгрунтування ЦСВЯП пройшло державну екологічно експертизу і отримало позитивні висновки. На сьогодні всі організаційно-правові питання стосовно будівництва Сховища вирішені Зволікання з початком будівництва Сховища спричинить подальші фінансові втрати для України, тоді як введення його в експлуатацію суттєво підвищить енергетичну безпеку держави», - нагадав Ю.Недашковський.

 

Довідка. Через відсутність власного сховища, Україна змушена кожен рік витрачати близько 200 млн дол. на оплату послуг з вивезення та переробки відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) на території Росії. Контракт на будівництво ЦСВЯП між Енергоатомом і переможцем відповідного тендеру компанією Holtec Internatinal був підписаний ще у 2004 році, проте з ряду причин, у тому числі через зміну політичної кон'юнктури проект довгий час був фактично заморожений. Реальна робота за цим проектом відновилася у 2014 році.

 

У березні 2016 року Кабінет міністрів України повідомив про плани до кінця поточного року затвердити проектно-кошторисну документацію з будівництва в Чорнобильській зоні відчуження Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС. 12 жовтня 2016 року Кабмін виділив земельні ділянки загальною площею 45,2 гектара в зоні відчуження (Київська обл.) під будівництво ЦСВЯП.

 

Контракт на будівництво сховища передбачає, що компанія Holtec International постачатиме спеціальне устаткування для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива та його транспортування, а також  надасть Україні технології, що будуть застосовані, як на енергоблоках АЕС, так і при перевезенні ВЯП з АЕС до ЦСВЯП, а також у самому сховищі.

 

Holtec International поставить для ЦСВЯП 94 системи зберігання відпрацьованого ядерного палива; подальше виробництво цих систем зберігання відпрацьованого палива відбуватиметься в Україні. Меморандум, підписаний у 2015 році між Енергоатомом, Holtec International та харківським ПАТ «Турбоатом», передбачає передачу останньому технології Holtec з виробництва контейнерів для зберігання ВЯП системи HI-STORM. В документі зазначено, що можлива вартість послуг «Турбоатома» для компанії Holtec, може досягти 200 млн дол. протягом наступних 10 років, включаючи близько 60 млн дол. вартості обладнання для проекту ЦСВЯП.

 

версія для друку