МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Удосконалення водно-хімічного режиму на Запорізькій АЕС

09.09.2016 | 09:38

 

 

В рамках продовження терміну експлуатації енергоблоків № 1,2 на Запорізькій АЕС, згідно з Комплексною зведеною програмою підвищення безпеки енергоблоків України реалізовані заходи з модернізації системи автоматичного хімічного контролю (АХК).

Надійна робота устаткування енергоблоків протягом проектного терміну експлуатації і за його межами в значній мірі залежить від якості ведення водно-хімічного режиму (ВХР) технологічних середовищ і забезпечення контролю його стану.

Оптимізація ВХР першого та другого контурів і створення систем контролю закладає певний резерв надійності обладнання енергоблоків. Забезпечується це, перш за все, за рахунок зниження інтенсивності корозійних процесів і істотного зменшення кількості відкладень на поверхнях, що передають тепло. Важлива увага в цьому процесі приділяється ресурсу теплообмінних труб парогенераторів.

У вдосконалення і автоматизацію водно-хімічного режиму першого і другого контурів на енергоблоках № 1,2 входить установка автоматичних аналізаторів хлорид-іонів на потоках продувної води парогенераторів, впровадження системи моніторингу та діагностики стану ВХР технологічних середовищ АЕС, установка атомно-емісійного спектрометра.

 «Присоси охолоджуючої води в конденсаторах турбіни є основним джерелом надходження найбільш корозійно-агресивного агента – хлорид-іона, що викликає інтенсивну корозію металу теплообмінних трубок парогенераторів. У зв'язку з чим, в існуючу систему АХК продувної води парогенераторів були встановлені автоматичні аналізатори хлорид-іонів» – розповідає заступник начальника водно-радіохімічної лабораторії В'ячеслав Лепьошкін.

Нові чотирьохканальні автоматичні аналізатори хлорид-іонів виробництва Німеччини протягом року вже експлуатуються на енергоблоках Запорізької АЕС та за цей час показали доцільність їх установки.

Основне призначення системи автоматичного хімічного контролю – це забезпечення надійного і оперативного контролю якості процесу в режимі реального часу. Тому основними функціями її при контролі ВХР стають здійснення збору, необхідної обробки і зручного надання даних про водно-хімічний режим 1,2 контурів.

Для реалізації цих функцій на енергоблоках № 1,2 впроваджена система моніторингу та діагностики стану ВХР технологічних середовищ АЕС.

Система забезпечує збір даних від приладів автоматичного хімічного контролю, лабораторного контролю і даних теплотехнічного контролю основних і допоміжних технологічних систем.

 «На робочих місцях оперативного персоналу водно-радіохімічної лабораторії встановлені робочі станції ручного введення, за допомогою яких лаборант заносить результати лабораторного контролю. Вся інформація візуалізується в зручні для читання фрагменти (мнемосхеми, таблиці, графіки, звіти) і передається на блоковий щит управління енергоблоком. Надалі планується установка робочих станцій інженерної підтримки», – розповідає В'ячеслав Лепьошкін.

Для забезпечення виконання вимог, що пред'являються нормативними документами до хімічного складу технологічних середовищ, чутливості, точності та оперативності виконання вимірювань, в лабораторії іонної хроматографії лабораторно-побутового корпусу №2 встановлено атомно-емісійний спектрометр з індуктивно-зв'язаною плазмою.

Атомно-емісійний спектрометр дозволить забезпечити вирішення основних завдань з більш високою точністю: вхідний контроль хімічної продукції, що надходить на ВП ЗАЕС, контроль продуктів корозії в контурних водах з метою прогнозування корозійних процесів, удосконалення існуючих технологій ведення ВХР, підвищення якості хімічно очищеної води і зниження надходження домішок в технологічні контури з додатковою водою, хімічний контроль показників якості розчинів електролітів для діагностики стану акумуляторних батарей, оперативне визначення з високою точністю хімічного складу відкладень.

Треба відзначити, що атомно-емісійний спектрометр є тільки на Запорізькій АЕС. У перспективі планується придбання ще одного атомно-емісійного спектрометра, який вже буде встановлений в контрольованій зоні.

Реалізація заходів з модернізації системи автоматичного хімічного контролю водно-хімічного режиму технологічних середовищ АЕС забезпечить надійну роботу енергоблоків і підвищить рівень їх безпеки.

 

версія для друку