МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Президент Енергоатома Юрій Недашковський доповів про актуальні проекти з нацбезпеки на зустрічі Атлантичної ради

10.08.2016 | 14:46

 

 

«Питання диверсифікації джерел постачання свіжого ядерного палива, створення ефективної системи поводження з відпрацьованим ядерним паливом та впровадження найсучасніших ядерних технологій – це питання забезпечення національної енергетичної безпеки України», - заявив президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський, виступаючи на зустрічі Євразійського центру Атлантичної ради в США, що відбулася  минулого тижня.

 

Будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) спільно з американською компанією Holtec International за підтримки Міністерства енергетики США і Аргонської Національної Ядерної Лабораторії та кваліфікацію ядерного палива виробництва японсько-американської компанії Westinghouse Ю.Недашковський назвав надважливими проектами для зміцнення енергетичної незалежності України.

 

Президент Енергоатома розповів, що проект кваліфікації ядерного палива, який він особисто супроводжує понад 16 років, для України був непростим. Його реалізація на всіх етапах натикалася на серйозну протидію з боку РФ, а за часів президентства Януковича у 2012-2013 рр його виконання було практично зупинено. Тим не менш, після Революції гідності дія контракту з Westinghousе  була не лише відновлена, але й розширена до 6 щорічних перевантажень. «Ключовими успіхами для нас стали нормальна експлуатація модернізованого палива Westinghouse на третьому енергоблоці ЮУАЕС і нещодавнє завантаження першої перевантажувальної партії на п’ятому енергоблоці ЗАЕС, який зараз працює на номінальній потужності», - зазначив Ю. Недашковський, підкресливши, що сьогодні Україна має «гарантовану можливість збільшення у разі будь-яких форс-мажорних обставин обсягу альтернативних постачань ядерного палива для забезпечення ним усіх 13-ти енергоблоків з реакторами ВВЕР-1000». Він висловив переконання, що уроки впровадження проекту кваліфікації ядерного палива будуть корисні для наших східноєвропейських та інших колег, які експлуатують енергоблоки з реакторами російського дизайну ВВЕР, і також мають наміри диверсифікувати джерела постачання свіжого ядерного палива».

 

Розповідаючи про поточний стан ядерної енергетики в Україні, очільник Енергоатома відзначив, що багаторічні спостереження переконливо свідчать про те, що радіаційний вплив АЕС України значно нижче допустимих рівнів і відповідає кращим зразкам світової практики. Ю. Недашковський поінформував, що наразі в Україні виконується нова Комплексна програма підвищення безпеки, філософія якої (як і НАЕК «Енергоатом» в цілому) полягає в постійному підвищенні ядерної безпеки з урахуванням нового досвіду експлуатації, нових знань і технологій. Для реалізації Програми залучено кредитні кошти ЄБРР та Євратом обсягом 600 млн євро.

 

«Всі роки незалежності атомна енергетика України підтримувала економіку держави через надійне постачання найнижчої за ціною електроенергії. Сьогодні галузь потребує переоснащення і розвитку в нових ринкових умовах, - зазначив Ю.Недашковський, підкресливши, що «стратегічною метою Об’єднаної енергетичної системи України є інтеграція до європейської мережі ENTSO-E. На порядку денному стоять реформування ринку електроенергії, модернізація електроенергетичної інфраструктури, імплементація Третього енергетичного пакету, добудова третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. Всім цим цілям органічно відповідає один із найперспективніших проектів в енергетичній галузі України. Він схвалений Урядом України і має влучну назву «Енергетичний міст «Україна – ЕС».

 

«Враховуючи особливості балтійської інтеграції і наявну гібридну енергетичну систему Литви, невикористаний енергетичний потенціал в цьому регіоні може надовго бути перекритий російською експансією. Тому тільки негайна реалізація проекту дає Україні шанс швидкого й ефективного розвитку своїх енергетичних потужностей», - наголосив Ю. Недашковський. Презентуючи проект він зазначив, що його важливою складовою є те, що довгостроковий контракт на експорт електроенергії з другого блоку ХАЕС слугуватиме фінансовим інструментом добудови третього та четвертого блоків ХАЕС «у якості застави для отримання кредитних коштів без суверенних гарантій». Очільник Енергоатома повідомив учасників Євразійського центру Атлантичної ради, що на сьогодні вже низка країн виявляє принципову зацікавленість взяти участь у реалізації цього масштабного проекту в якості фінансових та технологічних інвесторів.

 

Говорячи про перспективні проекти Юрій Недашковський повідомив учасників Євразійського центру Атлантичної ради США, що сьогодні розпочато підготовку до корпоратизації Енергоатома. «Передбачається створення публічного акціонерного товариства, 100 відсотків акцій якого належатимуть державі. Ми зацікавлені в тому, щоб законодавство, яке регулюватиме процес корпоратизації Енергоатома, передбачало можливість участі в управлінні Компанією наших західних партнерів, в тому числі американських», - підкреслив президент Енергоатома Ю.Недашковський.

 

 

Довідка. Атлантична рада США (Atlantic Council) ‒ американська некомерційна організація, неурядовий інформаційно-аналітичний центр, покликаний забезпечити вирішення економічних і політичних викликів XXI століття в галузі міжнародних відносин. Однією з програм, що реалізуються Атлантичною радою США, є Євразійський центр, який був заснований в 2009 році і сприяє розвитку діалогу між лідерами регіонів, ключових громад і міжнародними лідерами. Євразійський центр охоплює країни Східної Європи, Каспійсько-Чорноморського басейну і Центральної Азії. До завдань Євразійського центру входить проведення спеціальних досліджень і вироблення рекомендацій для урядів, просування місцевих, регіональних та глобальних стратегій економічного зростання, більш ефективне вирішення політичних питань, а також розвиток енергетики і торгівлі для поліпшення економічної і політичної кон'юнктури. На початку 2014 року Євразійський центр імені Діну Патріциу започаткував ініціативу «Україна в Європі». Її мета - зміцнення безпеки України, підтримка процесу реформ та економічних змін, а також підвищена увага до Криму. Реалізація даної ініціативи заснована на чотирьох ключових елементах:

 

·                  протидія агресії Кремля на сході України, просування санкцій по відношенню до Росії, а також військова підтримка України;

·                  підтримка українських реформ і сприяння в отриманні економічної допомоги від країн Заходу;

·                  підтримка суверенітету Кримського півострова в складі України;

·                  протидія російській кампанії з дезінформації.

 

 

Енергоатом

версія для друку