МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА
ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

ССВЯП Запорізької АЕС - 15 років безпечної експлуатації

18.07.2016 | 16:43

 

 

П'ятнадцять років тому, 16 липня 2001 року Запорізька АЕС отримала ліцензію Держкомітету ядерного регулювання України на введення сухого сховища відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП) в дослідно-промислову експлуатацію.

Запорізька АЕС перша і єдина в Україні впровадила систему сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000, тим самим вирішивши проблему його зберігання на найближчі півстоліття, а також заощадивши величезні кошти для української економіки.

На основі ретельного аналізу за результатами оголошеного міжнародного конкурсу станцією був обраний проект компаній «Duke Engineering & Services» (DE&S) спільно з «Sierra Nuclear Corporation» (SNC), що базується на технології проміжного зберігання відпрацьованих паливних зборок у вентильованих контейнерах зберігання на бетонному майданчику ( система ВКЗ-ВВЕР).

Комплекс ССВЯП розрахований на 380 вентильованих контейнерів зберігання, які зможуть вмістити понад 9000 відпрацьованих тепловиділяючих зборок. Такої кількості контейнерів досить, щоб прийняти відпрацьоване ядерне паливо за весь період експлуатації Запорізької АЕС, з урахуванням продовження термінів експлуатації енергоблоків станції.

Комплекс ССВЯП розрахований на експлуатацію протягом 50 років (з можливістю продовження термінів зберігання контейнерів до 100 років) поки не буде остаточно вирішене питання про подальші дії з ВЯП - його подальшої переробки або захоронення. На сьогоднішній день на майданчику встановлено 137 контейнерів.

15 років спостережень, які безперервно ведуться в ході експлуатації ССВЯП, показують, що всі попередні розрахунки щодо безпеки підтверджуються, при цьому більшість параметрів, що контролюються, мають значення, які набагато нижчі граничних, закладених в проект.

«Безпечна експлуатація ССВЯП, як окремої ядерної установки, є для нас одним із пріоритетних завдань. За результатами спостережень можна без перебільшення сказати, що із завданням ми справляємося на відмінно. При цьому питання поводження з ВЯП, як один з найважливіших факторів безпеки експлуатації атомної станції, для нас закрите. Не кажучи про те, що економія для держбюджету від експлуатації сховища обчислюється мільярдами гривень» - констатував генеральний директор Запорізької АЕС В'ячеслав Тищенко.

 

 

 

 

Довідка: Радіаційний фон в районі розміщення Запорізької атомної електростанції відповідає природним значенням і на 18 липня становить 8 - 12 мкР/год. Надходження радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищує встановлених допустимих значень.

Запорізька АЕС - найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі з встановленою потужністю 6000 МВт. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий - в 1985 р., третій - в 1986 р., четвертий - в 1987 р., п'ятий - в 1989 р., шостий - у 1995 році. Починаючи з 1984 року, внесок Запорізької АЕС в енергетику країни зріс з 2 до 22%.

 

версія для друку