МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Звернення Юрія Недашковського з нагоди 30-ї річниці аварії на Чорнобильській атомній електростанції

26.04.2016 | 10:56

 

 

Сьогодні минає 30 років з моменту трагічних подій на Чорнобильській АЕС, які змінили світ навколо нас, змінили нас самих.

Позапроектна аварія на 4-му енергоблоці ЧАЕС стала викликом для існування і подальшого розвитку ядерної енергетики, змусила всю світову спільноту переглянути своє ставлення до безпечної роботи атомних електростанцій. І досі атомникам доводиться наполегливо працювати, щоб завойовувати прихильність світової громадськості до мирного використання ядерної енергії. Разом з тим, очевидним є те, що вирішення питань соціально-економічного розвитку і боротьба з негативними кліматичними змінами без атомної енергетики неможливі.

Ми врахували важкі уроки Чорнобиля. Сьогодні в діяльності чотирьох українських атомних електростанцій найвищими безумовними пріоритетами є постійне підвищення рівня безпеки, дотримання вимог, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, втілення передової міжнародної практики та досвіду експлуатації.

Інтенсивну роботу у цьому напрямку ми здійснюємо безперервно, і її результати, без сумніву, вагомі. Шість років тому в нашій державі вперше у світі в рамках спільного проекту Україна-ЄС-МАГАТЕ проведено  унікальну за масштабами виконаних робіт комплексну оцінку безпеки всіх українських енергоблоків. На кожному з 15-ти діючих енергоблоків було проведено оцінку стану безпеки на основі самооцінки і незалежної перевірки за такими напрямками, як проектна безпека, експлуатаційна безпека, поводження з РАВ та зняття з експлуатації.

Безпека українських АЕС після Чорнобиля була підтверджена позитивними висновками цієї безпрецедентної комплексної перевірки.  Експерти МАГАТЕ і ЄС встановили практично повну відповідність всіх енергоблоків українських АЕС вимогам МАГАТЕ з ядерної безпеки, які існували на той час.

Але ж новий досвід експлуатації, у тому числі міжнародний, з’являється постійно: проводяться поглиблені дослідження безпеки, вводяться в дію нові нормативні документи, підвищується рівень досягнень науки і техніки.  Як наслідок, атомники всього світу і колектив НАЕК «Енергоатом» ніколи не зупиняться на досягнутому.

Після ратифікації Україною Конвенції про ядерну безпеку наразі виконується затверджена на державному рівні Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС, яка містить всі заходи, необхідні для попередження аварій, що відбулися на АЕС Три-Майл-Айленд, Чорнобиль, Фукусима-Дайічі. Сьогодні обсяг заходів з підвищення безпеки на українських енергоблоках чітко визначений, погоджений з регулюючим органом, відомі шляхи вирішення цих проблем, відомо, які технічні засоби необхідні для цього. Нам необхідно забезпечити тільки їх належне виконання.

Я вдячний кожному члену нашого великого колективу за згуртованість і одностайність у цій надважливі справі, за усвідомлення високого рівня своєї відповідальності щодо забезпечення безпечної, безперебійної та надійної роботи українських АЕС.

Від імені колективу НАЕК «Енергоатом» та від себе особисто також висловлюю щиру повагу та низький уклін усім ліквідаторам Чорнобильської аварії, серед яких багато спеціалістів, які й сьогодні плідно і надійно працюють в Компанії. Героїчний подвиг мужніх людей, які, не шкодуючи свого здоров'я і життя, стали на боротьбу з катастрофою і зробили все можливе, щоб запобігти її наслідкам, завжди житиме у нашій пам’яті та наших серцях.

Від усієї душі бажаю всім чорнобильцям-ліквідаторам здоров`я і добробуту. Хочу завірити вас, що Компанія «Енергоатом» завжди буде надавати підтримку людям, долі яких пов'язані з ліквідацією аварії на ЧАЕС та її наслідків.

 

Президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський

 

ДП  «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ»

версія для друку