МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

З турботою про питну воду

21.01.2015 | 15:46

Майже три чверті поверхні Землі вкриває вода. Однак людство на свої потреби може використовувати лише 2,5% прісної води. Питання дефіциту водних ресурсів в Україні – одна з найгостріших екологічних проблем, а зниження якості питної води сьогодні як ніколи турбує населення.

20 січня 2015 року в рамках спільного проекту  для представників регіональних та місцевих засобів масової інформації відбувся прес-тур до станції знезалізнення води Комунального господарства Хмельницької АЕС, де відбувається процес очищення, знезараження, контроль та передача питної води споживачам.  Мета прес-туру – ознайомлення з процесами  очищення та контролю за якістю питної води в місті Нетішин.

Напевно, якості питної води в місті–супутнику Хмельницької АЕС можуть позаздрити не тільки  українці, - так почав свою розповідь старший майстер станції знезалізнення Анатолій Коханюк, який і ознайомив журналістів з основними етапами  виробництва.

Джерелом водопостачання в місті енергетиків є підземні води. В межах діючого водозабору водоносний горизонт залягає на глибині більше 190 м. Вода із 17-ти артезіанських свердловин глибиною від 240 до 250 метрів за допомогою насосів піднімається на поверхню, далі подається на станцію знезалізнення води, звідкіля, після знезараження, подається в мережу міста та на промисловий майданчик Хмельницької АЕС. У 2014 році запрацювали чотири нові артезіанські свердловини, а три було виведено із експлуатації. Треба зазначити, що останнім часом видобуток води знизився у звязку із зменшеним водоспоживанням населенням води, яке вчиться економити.

Щоб потрапити в дім споживача, вода проходить шлях від трьох до п’яти кілометрів. Спочатку вода, яка містить розчинені солі  із високим вмістом заліза, з усіх свердловин потрапляє на станцію знезалізнення питної води. Вода проходить через шість механічних фільтрів з кварцового піску товщиною 1,2 м та гравійної подушки товщиною 0,6 м. Фільтри призначені для видалення з води закисного заліза методом фільтрування із спрощеною системою аерації. Таким чином очищена від заліза вода потім хлорується розчином реагенту - гіпохлоритом натрію і  прямує в резервуари чистої води (6 шт. по 2000м.куб. кожен).

В 2000-2001 році за проханням адміністрації Хмельницької АЕС, Рівненською геологічною експедицією був проведений комплекс гідрогеологічних робіт, з метою перезатвердження експлуатаційних запасів підземних вод на діючому водозаборі для розширення артезіанського водозабору, яке вирішило питання цілодобової подачі питної води для мешканців міста Нетішин. За п’ять робочих днів (з понеділка по п’ятницю) нетішинці використовують близько 50 000 кубічних метрів води (якщо уявити ємність для води з 14 поверховий будинок, то треба три таких ємності). Хмельницька АЕС як споживач, використовує 400-500м3 води на добу, а під час планово-попереджувальних ремонтів до 2 000м3. Як споживач, Хмельницька АЕС не перевищує встановлені ліміти використання питної та технічної води.

За якістю питної води слідкують дві акредитовані лабораторії – Колективного господарства ВП ХАЕС та санітарно-епідеміологічної станції Нетішина.  Про діяльність лабораторії хіміко-бактеріального аналізу комунального господарства журналістів ознайомила начальник лабораторії Яна Шпак. Двічі щодня – зранку та вечері проводиться аналіз питної води згідно з Державними Санітарними Нормами та чинного стандарту – ДЕСТ 2874-82 «Питна вода».  Щорічно у жовтні відбираються проби та проводиться повний хімічний аналіз підземної води. Виявлено, що тривала експлуатація водоносного горизонту на Нетішинському водозаборі не призвела до значних змін в хімічному складі води. За всіма показниками, за винятком підвищеного вмісту заліза і пониженого фтору, що  пояснюється тим, що залізо є складовою частиною ґрунтів і порід, по яких протікає вода, наша вода відповідає всім вимогам стандарту, що свідчить про захищеність підземних вод від поверхневого забруднення, - підсумувала Яна Григорівна.

Під час прес-туру спеціалісти детально ознайомили журналістів з діяльністю підрозділу комунального господарства Хмельницької АЕС, запевнивши, що  якість питної води під постійним надійним контролем і закликали нетішинців бути бережливими, адже вода - безцінний дар природи.

 

                

 

версія для друку