МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

"Енергоатом" сподівається на поглиблення співпраці з Норвегією та Швецією у сфері підвищення безпеки АЕС

10.02.2015 | 12:17

 

 

НАЕК «Енергоатом» сподівається на поглиблення співпраці з Норвегією та Швецією у сфері підвищення безпеки та захищеності українських атомних електростанцій. Про це йшла мова під час зустрічі фахівців Енергоатома з членами норвезько-шведської делегації, до якої увійшли представники Органу радіаційного захисту (Норвегія), Організації з економічної співпраці і розвитку (Норвегія), Міністерства закордонних справ Норвегії, Органу радіаційного захисту (Швеція).

Основною темою зустрічі було обговорення майбутньої програми співпраці та переліку проектів для реалізації за результати візиту норвезько-шведської делегації на Рівненську АЕС, який відбувся 3 - 4 лютого.

Як зазначив під час зустрічі директор з міжнародного співробітництва НАЕК «Енергоатом» Микола Кухарчук, Енергоатом цінує увагу, яку приділяє Норвегія та Швеція підвищенню безпеки експлуатації АЕС. «Ця зустріч є першою - головне, що початок нашої співпраці покладено. Але надалі ми хотіли б побачити більш системний підхід до відбору проектів, реалізація яких могла б здійснюватись у співпраці зі Швецією та Норвегією. Енергоатом уже не перший рік реалізує Комплексну (зведену) програму підвищення безпеки експлуатації АЕС (КзППБ), і нам здається, що спільні проекти зі скандинавськими країнами могли б відбуватись саме в рамках цієї програми, яка чітко визначає пріоритети Енергоатома у сфері підвищення безпеки», - сказав М.Кухарчук.

У свою чергу представник Органу радіаційного захисту Норвегії Інгар Амудсен повідомив, що візит на РАЕС був дуже інформативним. «Це був дійсно вдалий візит - ми ознайомились з організацією радіаційного контролю на станції, вивчили ситуацію з фізичним захистом. Зараз ми маємо інформацію стосовно того, де наша допомога потрібна найбільше. Маємо намір розпочати співпрацю вже в цьому році, для чого передбачене відповідне фінансування. На нашу думку, було б логічно розпочати з невеликих але пріоритетних проектів. Зараз відібрано чотири проекти, у рамках яких в Україну буде поставлено діагностичне обладнання для здійснення неруйнівного контролю металу основного обладнання АЕС. Проекти передбачають не лише постачання обладнання, а й відповідну програму навчання персоналу. Якщо ці проекти будуть успішними, ми перейдемо до наступних, більш масштабних проектів», - додав І.Амундсен.

Він запевнив представників Енергоатома, що відбір наступних напрямків для співпраці обов’язково буде узгоджено з планом заходів КзППБ.

Під час зустрічі представник Міністерства закордонних справ Норвегії Джонні Алместад підкреслив: «Ціль нашої співпраці з Енергоатомом -  не лише підвищення безпеки українських АЕС, але й підвищення енергетичної безпеки України, в енергобалансі якої частка атомної генерації відіграє ключову роль».

Під час відвідання РАЕС фахівці з Норвегії та Швеції побували в лабораторії руйнівного та неруйнівного контролю служби контролю металу, оглянули обладнання для фізико-механічних і металографічних випробувань.

Зарубіжні фахівці ознайомилися з роботою автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки, оглянули центральний пост контролю АСКРО, пересувну лабораторію, спектрометричну лабораторію, центр технічної підтримки.

Результати візиту шведсько-норвезької делегації на РАЕС стануть основою для підготовки рамкової угоди щодо технічної допомоги в галузі ядерної безпеки, підписання якої планується навесні та підіб’є перші підсумки співпраці.

Довідка. Під час Саміту з ядерної безпеки (березень 2014 року, м. Гаага) уряди скандинавських країн (Швеція, Норвегія та Фінляндія) заявили про готовність до розширення та поглиблення співробітництва у сфері підвищення рівня ядерної безпеки та захищеності АЕС України.

На зустрічі 1 липня 2014 року в Держатомрегулювання України за участю представників Шведського агентства з ядерної безпеки (SSM), Норвезького агентства з радіаційної безпеки (NRPA), МЗС України, ДП «НАЕК «Енергоатом» та ДНТЦ ЯРБ обговорювалися зокрема можливі напрямки співробітництва в рамках нової ініціативи та подальші кроки для забезпечення ефективної реалізації нових проектів.

 

версія для друку