МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Для споживачів: як досягти економії енергоресурсів

25.09.2014 | 08:57

Для споживачів: як  досягти економії енергоресурсів
(За інформацією  Держенергоефективності)

 

Кожен з нас може зробити свій побут комфортнішим та підвищити рівень життя, якщо спробує бути енергоощадним. Набагато простіше й дешевше зберігати тепло й електроенергію, ніж потерпати від протягів, вогкості і холоду у власній квартирі чи будинку та сплачувати великі рахунки за марнотратно витрачені ресурси.

 

Описание: Описание: http://saee.gov.ua/documents/images/energo-02.jpg

 

Економте воду. Закривайте крани, якщо не використовуєте воду. Виїжджаючи, перекривайте крани з гарячою і холодною водою.

Слідкуйте за станом сантехніки і вчасно ремонтуйте її. Пам’ятайте, із крапаючого крану витікає 60 літрів води на добу або 1800-1860 літрів на місяць.

Встановіть лічильники на гарячу і холодну воду – прослідкуєте за об’ємами витрат води.

Встановіть термостатичні змішувачі. Швидке регулювання подачі гарячої та холодної води звільнить від постійного настрою температури та зайвих витрат води.

Встановіть електронні змішувачі – вода ллється лише тоді, коли руки піднесені до крану.

Використовуйте миску для миття посуду на кухні. Не розморожуйте продукти під струменем води.

Закривайте кран під час гоління та чищенні зубів.

Приймайте душ замість ванни.

Економічно нагрівати воду за допомогою електричного бойлера.

Розгляньте нові технології енергетики, зокрема сонячну систему гарячого водопостачання – вона окупається з першого дня роботи.

 

Описание: Описание: http://saee.gov.ua/documents/images/energo-03.jpg

 

Купуйте енергозберігаючі побутові прилади. Прилади з найменшим рівнем енергоспоживання маркуються літерами «А» або «А+». Так, наприклад, холодильник класу «А» або «А+» споживає на 30 – 50% менше електричної енергії від загального споживання  електроенергії холодильником класу «В».

Виключайте всі електроприлади, які не використовуються. Не залишайте їх у режимі очікування.

Не тримайте електричні пристрої на зарядці більше, ніж необхідно для повної зарядки акумулятора.

Знайдіть можливість встановити автоматичні вимикачі ТВ, комп'ютера й ноутбука.

 

Описание: Описание: http://saee.gov.ua/documents/images/energo-04.jpg

 

Спробуйте користуватися пароваркою - приготуєте одночасно декілька страв з допомогою одного джерела тепла.

Використовуйте енергозберігаючі чайники. Регулярно очищайте чайник від накипу, що змушує використовувати більше тепла для кип'ятіння того ж обсягу води.

Використовуйте електричний тостер – швидше та економніше приготуєте тости.

– Фритюрниці безпечніші та економніші, ніж приготування на плиті.

Спробуйте скороварку - вони готують швидше, завдяки більш високим температурам і показникам тиску всередині каструлі.

Смаження на грилі прискорює процес готування й зберігає корисність продуктів.

Не ставте маленьку сковорідку на велику конфорку - це витрата енергії та грошей.

Накривайте кришкою каструлю, коли готуєте - це заощадить час готування.

– Використовуйте внутрішнє кільце конфорки, якщо у Вас є подвійні конфорки на плиті - страва приготується з тією ж швидкістю, але з меншими енерговитратами.

Використовуйте весь простір Вашої плити - Ви можете одночасно приготувати те, що потім потрібно буде лише розігріти.

Індукційні плити ефективніші, простіше очищаються та управляються.

Зберігайте скло Вашої кухонної духової шафи чистим - це дозволить контролювати ступінь готовності страви, не відкриваючи дверцята, відповідно не випускаючи дорогоцінне тепло з духовки. Використовуйте НВЧ-печі - вони працюють швидко, ефективно та економічно.

 

Описание: Описание: http://saee.gov.ua/documents/images/energo-05.jpg

 

Зберігайте в чистоті задню стінку холодильника й морозильник.

Не перевантажуйте холодильник - холодне повітря повинне циркулювати й захаращеність цьому перешкодить. Тому залишайте чверть простору в холодильнику вільним.

Щільно закривайте дверцята холодильника й морозильника.

Встановлюйте холодильник подалі від плити, нагрівачів і прямих сонячних променів.

Підтримуйте в холодильнику оптимальну температуру 0-5°C.

Охолоджуйте гарячу їжу перед тим, як покласти в холодильник. Гарячі продукти змушують працювати холодильник інтенсивніше.

Регулярно розморожуйте морозильник.

 

Описание: Описание: http://saee.gov.ua/documents/images/energo-06.jpg

 

Використовуйте енергоефективні лампочки.

Встановіть лампи флуоресцентного освітлення на кухні - вони експлуатуються довше.

Вимикайте світло, виходячи з кімнати.

Обладнайте світильники в під'їзді й на сходових прольотах сенсорами руху - це дозволить їх використовувати лише за призначенням.

 

Описание: Описание: http://saee.gov.ua/documents/images/energo-07.jpg

 

Встановіть термостатичний вентиль на Ваш радіатор і Ви зможете регулювати кількість теплоносія, яку Ви споживаєте.

Використовуйте систему опалення «тепла підлога». Не використовуйте опалювальні прилади, коли Вас немає в приміщенні.

Підбирайте розмір опалювального приладу відповідно до розмірів кімнати.

Не закривайте опалювальні прилади одягом або меблями - це робить їх менш ефективними.

Щорічно перевіряйте Вашу систему опалення - переконайтеся в ефективності її роботи.

Замініть застаріле обладнання - газові колонки втрачають свою ефективність після 15 років експлуатації. При заміні котла, Вам слід також замінити всю систему керування.

 

Описание: Описание: http://saee.gov.ua/documents/images/energo-08.jpg

 

Проведіть утеплення власного житла  – обігрівайте дім, а не навколишній простір.

Утепліть горище – будинки втрачають чверть свого тепла через дах. Скористайтеся ізоляційними матеріалами. Товщина ізоляції горищних приміщень повинна бути не меншою 25 см.

Утепліть порожнисті стіни – будинки втрачають третину тепла через стіни. Лише кілька годин потрібно, аби встановити теплоізоляцію порожнистих стін. До того ж це легко зробити із зовнішньої сторони будинку. Якщо ваші стіни суцільні, вони також можуть бути утеплені. Використовуйте спрей-ізолятор для важкодоступних місць, наприклад місць входу й виходу труб з гарячою водою, це дозволить захистити їх від охолодження. 33 % тепла втрачається через стіни, які неправильно тепло ізольовані. Використовуйте екструдований пінополістирол або його сучасні аналоги. Зручний і товстий килим створить затишну атмосферу та зменшить втрати тепла через підлогу.

Утепліть вікна – до 20% загальних втрат тепла спричиняють негерметичні двері й вікна. Вікна з подвійним або потрійним заскленням забезпечать надійний захист від протягів і зменшать втрати тепла до 50%. Встановлюйте нові вікна в один рівень із зовнішньою стіною будинку - це дозволить усунути «містки холоду». Використовуйте ізолюючу стрічку для старих вікон. Закриті штори збережуть тепло всередині будинку. Усувайте протяги!

Установіть тепловідбивні екрани - стіна за радіатором може нагріватися до 50 0С. Шкода витрачати стільки тепла на розігрів цегли чи бетонних плит, особливо коли в оселі холодно. Закріпіть на стіні поза радіатором тепловідбивний екран з листа фольги, який буде відбивати тепло в приміщення та підвищить ефективність обігріву кімнати.

Ініціюйте встановлення вузла обліку споживання теплової енергії для кожного споживача - це дозволить Вам бачити реальний результат Вашої роботи з енергозбереження.

Подумайте про модернізацію системи вентиляції. Рекуперація тепла, що виходить, із системи вентиляції й повернення його в приміщення - реальний спосіб економії.

– Двері назовні з будинку або квартири повинні бути ізольовані від протягів і витоків тепла.

 

Приклади заходів щодо економії енергоресурсів в побуті

1. Облік споживання енергоресурсів

Розрахунки фактично спожитої води за показами встановлених квартирних лічильників холодної та гарячої води вартістю 100-250 гривень та окупністю в 1-2 роки в середньому в 2-3 рази нижчі за встановлені норми.

Розрахунки спожитої теплової енергії за показами лічильників теплової енергії вартістю 3000 гривень та окупністю в  1-2 роки  в середньому на 30-40 % нижчі за встановлені норми.

Розрахунки спожитого природного газу за показами квартирних лічильників вартістю від 300 до 2500 гривень в 2-3 рази нижчі за встановлені норми.

2. Економія електроенергії для освітлення приміщень

Використання енергозберігаючих ламп для освітлення вартістю 15-20 гривень дозволяє споживати в 5 разів менше електричної енергії, ніж з використанням ламп розжарювання. Термін експлуатації енергозберігаючих ламп в 8-12 разів довший.

3. Зменшення втрат через огороджувальні конструкції будівель

Утеплення стін, фундаментів, стель, горищ, підвалів такими матеріалами, як пінополістирол, екструзійний пінополістирол, мінераловатні плити, базальтові плити, енергозберігаючі краски, дозволяє підвищити температуру в приміщенні, зменшити витрати енергоресурсів на опалення.

4. Зменшення втрат тепла через вікна

Встановлення металопластикових вікон з двокамерним склопакетом з сонцезахисним та низько емісійним И-склом вартістю 800-1500 гривень за м2 зменшує витрати на опалення та підвищує температуру в помешканні.

5. Встановлення індивідуальних (модульних) теплових пунктів з регулюванням кількості теплоносія, який подається в будівлі, в залежності від температури зовнішнього повітря та допустимої температури в приміщеннях у нічні часи та вихідні дні дозволяє зменшити споживання теплової енергії на 30-35  %.

 

 

 

 

 

версія для друку