МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА
ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

Пояснювальна записка до проекту першої редакції національного стандарту ДСТУ ХХХХ:20ХХ «Паливо дизельне екологічного класу Євро-3. Технічні умови»

23.10.2013 | 14:43

ПОЯСНЮВАЛЬНА  ЗАПИСКА

 

до проекту першої редакції національного стандарту

ДСТУ ХХХХ:20ХХ

«Паливо дизельне екологічного класу Євро-3. Технічні умови»

 

 

1 Підстава для розроблення стандарту

Підставою для розроблення стандарту є: договір  між  ДП «НДІННП «МАСМА» та ПАТ «Закарпатнафтопродукт-Мукачево»; план національної стандартизації на 2013 рік; доручення Кабінету Міністрів України щодо вжиття заходів до врегулювання питання нормативного забезпечення виробництва і використання моторних палив (від 27.09.2013  № 36877/1/1-13).

 

2 Призначеність і завдання розроблення стандарту

Конкретні кінцеві результати, яких мають на меті досягти, застосовуючи розроблюваний документ, є забезпечення вітчизняної промисловості національним нормативним документом на  паливо дизельне, що відповідає екологічним нормам Євро-3.

Завданням роботи  є  розроблення проекту національного стандарту на паливо дизельне, що відповідає європейському стандарту EN 590:1999 «Automotive fuelsDieselRequirements and test methods (Автомобільні палива. Дизельне паливо. Вимоги і методи випробування)» в частині екологічних показників якості технічних вимог.

Сфера діяльності, на яку впливатиме застосування розроблюваного документу – всі галузі народного господарства, що виготовляють і застосовують  паливо дизельне.

Переваги, які дасть застосування розроблюваного стандарту – урахування потреб  наявного парку дорожньо-транспортних засобів України.

Пріоритетні питання, розв'язанню яких сприятиме розроблюваний документ: 

1) забезпечити дизельним паливом екологічного класу Євро-3 наявний на сьогодні  парк автотранспорту  на перехідний період  до його оновлення транспортними засобами, що будуть використовувати моторні палива екологічного класу Євро-4 та Євро-5;

2) надати можливість випускати продукцію та продовжувати реконструкцію обладнання вітчизняним нафтопереробним підприємствам.

 

3 Характеристика об’єкта стандартизації

3.1 Об’єктом  стандартизації  є паливо дизельне, яке одержують із продуктів перероблення нафти та використовують у  швидкохідних  дизельних і газотурбінних двигунах наземної та суднової техніки.  Дозволено виготовляти дизельне паливо з присадками і добавками, допущеними до застосування у встановленому порядку.

3.2 Наявність чинних стандартів, які стосуються даного об’єкта стандартизації:

- національний стандарт ДСТУ 3868-99 «Паливо дизельне. Технічні умови», що встановлює вимоги до дизельних палив за екологічними показниками рівня Євро-2. Згідно з наказом Мінекономрозвитку  від 01.08.2013 за № 886 дію національного стандарту ДСТУ 3868-99 подовжено  до   01.11.2013 року;

- національний стандарт ДСТУ 4840:2007  «Паливо дизельне підвищеної якості. Технічні умови», що встановлює вимоги до дизельних палив за екологічними показниками  рівня Євро-4 та Євро-5.

3.3 Національний стандарт України на дизельне паливо, що розроблюється, відноситься до виду стандартів «Технічні умови». Технічні вимоги щодо характеристик дизельного палива, які встановлені в розроблюваному стандарті, відповідають технічним вимогам, встановленим в європейському стандарті     EN 590:1999 «Automotive fuelsDieselRequirements and test methods (Автомобільні палива. Дизельне паливо. Вимоги і методи випробування)»         та в проекті Технічного регламенту «Щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив». Вимоги щодо  безпеки  дизельного палива для  здоров'я  і  праці  людей  перебувають в межах, встановлених чинним законодавством.

 

4 Надання чинності, упровадження, дата першого перевіряння і періодичність перевіряння стандарту

Стандарт набуде чинності в 4 кварталі 2013 р.

Термін дії стандарту – без обмеження.

Перше перевіряння стандарту —  через 5 років після надання стандарту чинності. Періодичність перевіряння — 5 років (здійснюється розробником стандарту з метою внесення в текст доповнень та змін). 

 

5 Взаємозв'язок з іншими нормативними документами

Стандарт  оформлено  відповідно до вимог, правил і методів нормативної документації національної системи стандартизації. Стандарт взаємопов'язаний з нормативними документами з охорони праці, стандартами на терміни та визначення, методи контролювання, відбирання проб, маркування, пакування, транспортування та зберігання тощо.

Стандарт не потребує підготовчих заходів, щодо його впровадження, а також не потребує скасування жодних попередніх нормативних документів або внесення змін у чинні нормативні документи.

Код УКНД 75.160.20

 

6 Відомості про розсилання на відгук

Проект першої редакції національного стандарту   надіслано на відгук та погодження  13 підприємствам та організаціям згідно з технічним завданням на розроблення стандарту.

 

7 Джерела інформації

Перелік документів, які використані  під час розроблення проекту ДСТУ ХХХХ:20ХХ «Паливо дизельне екологічного класу Євро-3. Технічні умови»:

 ДСТУ 1.0:2003 Національна стандартизація. Основні положення;

ДСТУ 1.2:2003 Національна стандартизація. Правила розроблення національних нормативних документів;

ДСТУ  1.5:2003 Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення та вимоги до змісту нормативних документів (ISO/IEC Directives, part 2, 2001,NEQ);

EN 590:1998 Automotive fuelsDieselRequirements and test methods (Автомобільні палива. Дизельне паливо. Вимоги і методи випробування);

ДК 004:2008 Український класифікатор нормативних документів (ICS:2001, IDT);

ДСТУ 3651.1-97 Метрологія. Одиниці фізичних величин. Похідні одиниці фізичних величин Міжнародної системи одиниць та позасистемні одиниці. Основні поняття, назви та позначення;

– «Державний реєстр нормативно-правових актів з охорони праці», затверджений наказом Держгірпромнагляду № 109 від 07.07.2009;

Проект Технічного регламенту «Щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив».

 

 

 

В.о. директора                                                                                          О.В. Пшеничка

 

Науковий керівник, завідувач НДЦ з видобутку
нафти, газу, нафтогазопереробки та
альтернативних видів палив                                                                     Б.Ф. Кочірко

 

Відповідальний виконавець, провідний
науковий співробітник лабораторії стандартизації                                   І.А. Будзинська

 

Завідувач НДЦ з технічного регулювання

та випробувань у сфері нафтопродуктів                                                  І.І. Сахацький

 

Завідувач лабораторії  стандартизації                                                       Н.О. Харченко

 

Завідувач лабораторії  оцінки якості нафт та палив                                  М.А.Мартинюк

версія для друку