МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Повідомлення про оприлюднення

03.11.2010 | 15:26

ПОВІДОМЛЕННЯ

 

про оприлюднення проекту регуляторного акту – проект Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впорядкування оплати послуг, які надаються суб’єктами природних монополій»

На виконання пункту 18 Орієнтовного плану підготовки пріоритетних питань для розгляду на засіданнях Кабінету Міністрів України у другому півріччі 2010 року, який затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 1551-р Мінпаливенерго розроблено проект Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впорядкування оплати послуг, які надаються суб’єктами природних монополій»

На сьогодні встановлені тарифи для енергопостачальних компаній на електроенергію не передбачають витрат електропередавальних організацій на реконструкцію електричних мереж, пов’язану з приєднанням електроустановок нових споживачів чи збільшення потужності існуючих.

Без законодавчого врегулювання такі витрати призведуть в кінцевому рахунку до збільшення роздрібного тарифу для всіх споживачів електричної енергії, в тому числі тих, потреби яких задоволені наявною потужністю на даний час.

З метою врегулювання питання приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж, Мінпаливенерго України розроблено проекту Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впорядкування оплати послуг, які надаються суб’єктами природних монополій»

 

Зауваження та пропозиції слід надсилати на адреси:

Міністерство палива та енергетики України, 01001 МСП  вул. Хрещатик, 30;

е-mail: VlasenkoL@mintop.energy.gov.ua;

 

Державний комітет України з питань регуляторної політики та   підприємництва, 01011 м. Київ, вул. Арсенальна 9/11;

e- mail: mail@dkrp.gov.ua.

 

Проект регуляторного акта та аналіз регуляторного впливу оприлюднені шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Мінпаливенерго в мережі Інтернет    mpe.kmu.gov.ua.

 

Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються протягом місяця з дати оприлюднення в письмовому або електронному вигляді.

 

Міністерство палива та енергетики України

 

 

 

 

1.Проект Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впорядкування оплати послуг, які надаються суб’єктами природних монополій».

 

2.Аналіз регуляторного впливу проекту Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впорядкування оплати послуг, які надаються суб’єктами природних монополій».

 

 

 

 

1.

 

проект

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до деяких Законів України щодо впорядкування оплати послуг, які надаються суб’єктами природних монополій

 

Верховна Рада України постановляє:

I. Внести зміни до таких законодавчих актів України:

 

1. Абзаци другий та третій частини 6 статті 179 Господарського кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003, № 18, ст. 144) вилучити.

 

2. У Законі України „Про електроенергетику" (Відомості Верховної Ради України, 1998,№1,ст. 1):

 

а) статтю 1 після абзацу шістнадцятого доповнити новим абзацом такого змісту:

«приєднання електроустановки - надання власником мереж послуги замовнику із створення технічної можливості здійснення передачі в точку приєднання до електроустановки замовника відповідної потужності електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням її якості та надійності (далі - приєднання)».

У зв’язку з цим абзаци сімнадцятий – тридцять другий вважати відповідно абзацами вісімнадцятим – тридцять третім.

 

б) у статті 12:

у частині першій:

абзац десятий викласти в такій редакції:

„розроблення та затвердження Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, типової форми договору про приєднання та типових форм технічних умов";

після абзацу десятого доповнити новим абзацом такого змісту: „розроблення та затвердження Методики обрахування плати за приєднання електроустановок до електричних мереж".

У зв'язку з цим абзаци одинадцятий та дванадцятий вважати відповідно абзацами дванадцятим та тринадцятим;

 

у частині третій:

- слово „підключення” замінити словом „приєднання”;

- після слів „об'єктів електроенергетики” доповнити словами „потужністю до 10 МВт”;

 

у частині четвертій слово „підключення” замінити словом „приєднання”.

 

в) доповнити статтею 172 такого змісту:

„Стаття 172. Плата за приєднання електроустановок до електричних мереж

Вартість плати за приєднання формуються електропередавальною організацією згідно з умовами і правилами здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії відповідно до Методики обрахування плати за приєднання електроустановок до електричних мереж.

У разі приєднання до електричних мереж електропередавальних організацій електроустановок закладів соціального захисту населення, закладів охорони здоров’я, навчальних і дошкільних закладів, фінансування будівництва яких передбачається виключно з державного та/або місцевого бюджетів, а також будинків  індивідуальної забудови населення з приєднаною потужністю до 15 кВт для будинків обладнаних згідно проекту електроопалювальними установками та/або електроплитами та до 5 кВт для усіх інших будинків, плата за приєднання не стягується. Плата за приєднання об’єктів архітектури, в яких передбачається розміщення житлового фонду соціального призначення та іншого житла, спорудження якого фінансується за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджету, а також доступного житла, зменшується пропорційно обсягу житлового фонду соціального призначення та доступного житла до загального житлового фонду відповідного об’єкта архітектури. Фінансування робіт з приєднання зазначених об’єктів в обсязі витрат понад плату за приєднання, об’єктів електроенергетики з потужністю більше 10 МВт, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії, та фінансування витрат, пов’язаних з підготовкою об’єктів електроенергетики до проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року, здійснюється за рахунок інвестиційної надбавки до оптової ринкової ціни на електричну енергію.

Порядок встановлення та розмір інвестиційної надбавки до оптової ринкової ціни на електричну енергію затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок розподілу коштів інвестиційної надбавки до оптової ринкової ціни на електричну енергію між електропередавальними організаціями встановлюється Національною комісією регулювання електроенергетики України.

Витрати електропередавальної організації від надання пільг з оплати послуг з приєднання окремим категоріям замовників відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги”.

 

г) у статті 18:

частину другу виключити;

 

частину третю викласти в такій редакції:

„Нове будівництво, реконструкція та технічне переоснащення об'єктів електроенергетики (розвиток електричних мереж), пов'язані з приєднанням електроустановок замовників від електричних мереж власника до точки (місця) приєднання електроустановки відповідного замовника забезпечується власником мереж за рахунок коштів, отриманих як плата за приєднання. Для фінансування розвитку електричних мереж, який не пов’язаний з приєднанням електроустановок замовників, можуть бути залучені кошті з інших джерел, передбачених законодавством України. Власники електричних  мереж відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання для розвитку електричних мереж. Кошти, що надходять на поточний рахунок із спеціальним режимом використання для розвитку електричних мереж використовуються власником мереж виключно для розвитку електричних мереж";

 

частину четверту викласти у редакції:

«У разі спорудження або реконструкції будівель, доріг, мостів, інших об'єктів архітектури послуги з упорядкування і перенесенням повітряних і підземних електричних мереж, теплових мереж та інших об'єктів електроенергетики, виконуються власником споруд або мереж електроенергетики за рахунок замовників будівництва і реконструкції будівель, доріг, мостів, інших об'єктів архітектури відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації з врахуванням залишкової вартості об'єктів».

 

д) у статті 24:

 

частину шосту викласти в такій редакції:

„Електропередавальна організація, що здійснює передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами на закріпленій території, не має права відмовити замовнику, який має намір приєднати електроустановки на цій території в наданні послуг з приєднання до електричних мереж. Виконання робіт, пов'язаних з приєднанням електроустановок замовників забезпечується електропередавальною організацією за рахунок плати за приєднання. Енергопостачальники, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території, не мають права відмовити споживачу, електроустановки  якого розташовані на такій території, в укладенні договору про постачання електричної енергії (договору про користування електричною енергією) крім випадків, коли відсутня технічна можливість У разі надання обґрунтованої відмови енергопостачальник зобов'язаний   повідомити про це органу ліцензування (ліцензіару)";

 

у частині сьомій слово „підключення” замінити словом „приєднання”;

 

е) в частині першій статті 25:

абзац другий викласти в такій редакції:

„приєднання та підключення до електричної мережі у разі виконання правил приєднання електроустановок до електричних мереж";

 

абзац сьомий виключити.

 

3. У Законі України «Про засади функціонування ринку природного газу» (Офіційний вісник України, 2010, №  55 (30.07.2010), ст. 1842):

 

а) частину третю статті 4 доповнити новими підпунктами 20) та 21) такого змісту:

«20) затвердження Правил приєднання об’єктів газопостачання до газових мереж типової форми договору про приєднання до газових мереж та типових форм технічних умов;

21) затвердження Методики обрахування плати за приєднання об’єктів газопостачання до газових мереж».

 

У зв’язку з цим, підпункти 20) – 23) вважати відповідно підпунктами 22) – 25).

б) доповнити статтею 141 такого змісту:

„Стаття 141. Плата за приєднання об’єктів газопостачання до газових мереж

Вартість плати за приєднання формується газорозподільним підприємством згідно з ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з розподілу природного та нафтового газу виходячи зі структури та характеристики газових мереж відповідно до Методики обрахування плати за приєднання об’єктів газопостачання до газових мереж"

Власники газових мереж відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання для розвитку газових мереж. Кошти, що надходять на поточний рахунок із спеціальним режимом використання для розвитку газових мереж використовуються власником мереж виключно для приєднання об’єктів газопостачання до газових мереж та для розвитку газових мереж;

 

4. У Законі України Про планування і забудову територій" (Відомості Верховної Ради України, 2000, № 31, ст. 250):

 

а) Доповнити статтю 19 новою частиною шостою такого змісту:

„У генеральних планах населених пунктів, або місцевих правилах забудови, або  за рішеннями відповідних рад (у випадках використання земель, визначених для містобудівних потреб за межами населених пунктів) передбачаються траси та земельні ділянки для будівництва об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури із визначенням технічних параметрів, які мають бути  забезпечені відповідною  інженерно-транспортною інфраструктурою”;

у зв’язку з цим частину шосту вважати частиною сьомою.

 

б) у частині восьмій статті 27 речення друге та третє виключити.

 

5. Абзац восьмий частини першої статті 10 Закону України «Про природні монополії» (Відомості Верховної Ради України, 2000, № 30, ст.. 238; 2007, № 9,              ст. 67) виключити.

 

Президент України                                                                                                        В. Янукович

 

 

 

 

 

 

2.

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

проекту Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впорядкування оплати послуг, які надаються суб’єктами природних монополій»

 

            1. Визначення проблеми, яку пропонується розв’язати шляхом державного регулювання

 

            На сьогодні встановлені тарифи для енергопостачальних компаній на електроенергію не передбачають витрат електропередавальних організацій на реконструкцію електричних мереж, пов’язану з приєднанням електроустановок нових споживачів чи збільшення потужності існуючих.

Без законодавчого врегулювання такі витрати призведуть в кінцевому рахунку до збільшення роздрібного тарифу для всіх споживачів електричної енергії, в тому числі тих, потреби яких задоволені наявною потужністю на даний час.

            З метою врегулювання питання приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж, Мінпаливенерго України розроблено проекту Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впорядкування оплати послуг, які надаються суб’єктами природних монополій».

 

2. Визначення цілей державного регулювання

 

Ціль проекту Закону –  отримання додаткового джерела фінансування до інвестиційної складової тарифу на передачу електричної енергії для забезпечення розвитку електричних мереж без збільшення роздрібного тарифу для всіх споживачів електричної енергії. 

Проект Закону створить правові  умови  для приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж  ліцензіата.

Затвердження проекту Закону також дозволить підвищити надійність та якість електропостачання споживачів.

 

3. Визначення та оцінка всіх прийнятних альтернативних способів державного регулювання

 

 

Наслідки

 

Збереження існуючого стану

1. Погіршення технічного стану електричних мереж.

 

Запропонований спосіб

1.                   1. Врегулювання питання приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж.

2.                   2. Розвиток електричних мереж.

3. Підвищення надійності та якості електропостачання споживачів

 

     4. Механізм впровадження заходів, які забезпечать розв’язання проблеми шляхом прийняття регуляторного акта

 

Впровадження проекту Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впорядкування оплати послуг, які надаються суб’єктами природних монополій» передбачається шляхом надання Національній комісії регулювання електроенергетики завдання на розробку Методики обрахування плати за приєднання електроустановок до електричних мереж та Правил приєднання електроустановок до електричних мереж.

 

5. Обґрунтування можливості досягнення встановлених цілей у разі прийняття регуляторного акта.

 

Оцінка впливу зовнішніх факторів на дію нормативно-правового акту:

позитивні обставини: припиняється дроблення засобів виробництва суб’єктів природних монополій між різними суб’єктами  господарювання;

не прогнозовані обставини: зміни до чинного законодавства.

В результаті впровадження нормативно-правового акту не передбачається нанесення збитків, шкоди, тому механізм повної або часткової компенсації не передбачений.

Контроль та нагляд за додержанням вимог акту будуть здійснювати Мінпаливенерго, Національна комісія регулювання електроенергетики та Державна інспекція  з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.

 

6. Визначення очікуваних результатів прийняття регуляторного акта

            Очікувані результати прийняття регуляторного акту щодо витрат та вигод наведені в таблиці.

 

 

 

Вигоди

Втрати

Держава

1. Стале та надійне функціонування ОЕС України.

2. Розвиток електричних мереж.

 

Відсутні

Суб’єкти господарювання

1. Врегулювання питання приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж ліцензіата.

 

Відсутні

Громадяни

1. Забезпечення надійним та якісним  електропостачанням

Відсутні

 

7. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Строк дії цього регуляторного акта встановлюється на необмежений термін. Термін набуття чинності регуляторного акта – відповідно до законодавства.

8. Визначення показників результативності регуляторного акта

 

Показником результативності регуляторного акта буде:

- забезпечення сталої роботи підприємств електроенергетики;

- підвищення якості енергозабезпечення;

- запобігання технологічних порушень в галузі;

- безперебійне енергозабезпечення всіх галузей національної економіки.

Розмір надходжень, пов'язаних з дією проекту Закону до державного та місцевих бюджетів, державних цільових фондів не зміниться. Запровадження Правил не потребує залучення додаткових бюджетних коштів.

Середній рівень поінформованості власників електричних мереж за рахунок розміщення проекту регуляторного акта на сайті Мінпаливенерго України – http://mpe.kmu.gov.ua;

 

9. Визначення заходів, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта

 

Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватись Мінпаливенерго спільно з Державною інспекцією з енергетичного  нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії на підставі статистичних даних, а саме:  звернення замовників приєднання електроустановок до електричних мереж ліцензіата.

Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснене після набрання ним чинності. Строк проведення базового відстеження – один місяць.

Повторне відстеження результативності запропонованого регуляторного акта буде здійснене через рік з дня набрання ним чинності. Строк проведення повторного відстеження – один місяць.

Аналіз регуляторного впливу підготовлено Департаментом з питань електроенергетики Міністерства палива та енергетики України.

 

 

Перший заступник Міністра                                                                               С. Чех                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Власенко 206-36-28

 

 

 

версія для друку