МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Повідомлення про оприлюднення

07.09.2010 | 13:50

Повідомлення про оприлюднення:

 

проекту Закону України «Про особливості здійснення державних закупівель окремих оварів, робі і послуг при використанні ядерної енергії».

 

Міністерство палива та енергетики України відповідно до вимог  статті 13 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” оголошує про публікацію 7 вересня 2010 року на сайті Мінпаливенерго України: www.mpe.kmu.gov.ua:

- проекту Закону України «Про особливості здійснення державних закупівель окремих товарів, робіт і послуг при використанні ядерної енергії», розробленого Мінпаливенерго на виконання частини 4 статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель»
від 01.06.2010 р., № 2289-VI;

- аналізу регуляторного впливу до проекту Закону України «Про особливості здійснення державних закупівель окремих товарів, робіт і послуг при використанні ядерної енергії»

 

Зауваження та пропозиції надавати у місячний строк за електронною адресою:

 

Міністерство палива та енергетики України, вул. Хрещатик, 30, м. Київ, 01601,

е-mail hala@mintop.energy.gov.ua:

 

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, вул. Арсенальна 9/11, м. Київ, 01011,

е-mail: mail@dkrp.gov.ua

 

 

 

 

проект

 

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про особливості здійснення державних закупівель окремих товарів, робіт і послуг при використанні ядерної енергії

 

Цей Закон встановлює особливості здійснення закупівель за державні кошти ядерного палива та ядерних матеріалів, послуг з виготовлення ядерного палива та ядерних матеріалів і поводження з ними (експлуатація, перевезення, зберігання, переробка), послуг з поводження з відпрацьованим ядерним паливом (перевезення, зберігання, переробка) та продуктами його переробки (далі для цього Закону - товари та послуги при використанні ядерної енергії).

 

Розділ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Визначення термінів

1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:

1) ядерне паливо - неопромінені паливні елементи (твели) та тепловиділяючі збірки (касети) для ядерних реакторів, а також поглинаючі стрижні системи управління та захисту;

2) відпрацьоване ядерне паливо – відпрацьовані (опромінені) паливні елементи (твели) та тепловиділяючі збірки (касети) ядерних реакторів;

3) термін «ядерний матеріал» - вживається у значені, визначеному   у абзаці 21 статті 1 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку».

Інші терміни вживаються у значеннях, визначених у Законі України «Про здійснення державних закупівель».

 

Стаття 2. Сфера застосування Закону

Цей Закон застосовується до всіх замовників щодо здійснюють закупівлі товарів та послуг при використанні ядерної енергії, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів.

 

Стаття 3. Порядок закупівлі ядерного палива

1. Закупівля товарів та послуг при використанні  ядерної енергії здійснюється без застосування процедур, передбачених Законом України «Про здійснення державних закупівель».

2. Закупівля товарів та послуг при використанні ядерної енергії здійснюється замовником за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що визначається Кабінетом Міністрів України (далі – центральний орган виконавчої влади).

3. Для здійснення закупівлі товарів та послуг при використанні ядерної енергії замовник подає до центрального органу виконавчої влади такі документи:

1) лист-звернення щодо погодження закупівлі товарів та послуг при використанні ядерної енергії із зазначенням очікуваної вартості предмета закупівлі, джерела фінансування та постачальника;

2) проект договору із постачальником;

3) обґрунтування вибору постачальника (експертні, нормативні, технічні або інші документи, що підтверджують наявність підстав для здійснення закупівлі у відповідного постачальника);

4) підтверджену документально інформацію про відповідність постачальника таким кваліфікаційним критеріям: наявність обладнання та матеріально-технічної бази, наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів, наявність фінансової спроможності (баланс, звіт про рух грошових коштів);

5) копії установчих документів постачальника (виконавця), свідоцтва про державну реєстрацію, ліцензії (дозволу) на провадження певного виду господарської діяльності, засвідчені підписом уповноваженої особи постачальника, скріпленим печаткою, із зазначенням посади і дати підпису, якщо отримання ліцензії (дозволу) на провадження виду діяльності, необхідного для виконання договору про закупівлю, передбачено законодавством.

4. Рішення про погодження або відмову в погодженні здійснення закупівлі центральний орган виконавчої влади приймає протягом 10 робочих днів після отримання (реєстрації) поданих замовником документів і оформляє його листом-погодженням за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України, за підписом керівника центрального органу виконавчої влади або уповноваженої ним особи. Лист-погодження готується у двох примірниках (один надсилається замовникові, а інший разом з пакетом поданих документів зберігається в центральному органі виконавчої влади протягом терміну дії договору, але не менше п’яти років).

5. Рішення про відмову в погодженні закупівлі приймається у разі, коли:

документи подані не в повному обсязі згідно з частиною третьою цієї статті;

виявлено в поданих документах недостовірну інформацію;

Рішення про відмову в погодженні закупівлі може бути оскаржене замовником в установленому законодавством порядку.

6. Рішення про погодження закупівлі використовується одноразово замовником під час укладення договору про закупівлю товарів та послуг при використанні ядерної енергії, зазначеного у такому рішенні.

7. Відповідальні працівники центрального органу виконавчої влади не мають права розголошувати інформацію, що становить державну, службову або комерційну таємницю, яка стала їм відома під час розгляду поданих замовником документів для погодження закупівлі.

 

Стаття 4. Оприлюднення інформації про закупівлю ядерного палива

Замовник не пізніше як через 15 робочих днів з моменту укладання договору про закупівлю товарів та послуг при використанні ядерної енергії  направляє центральному органу виконавчої влади та Кабінету Міністрів України звіт про закупівлю ядерного палива. Форма звіту встановлюється Кабінетом Міністрів України.

 

 

Стаття 5. Державне регулювання та контроль у сфері закупівель ядерного палива

1. Кабінет Міністрів України здійснює регулювання, координацію та контроль у сфері державних закупівель товарів та послуг при використанні ядерної енергії.

2. Державне казначейство України:

до здійснення оплати за договором про закупівлю товарів та послуг при використанні ядерної енергії перевіряє відповідність укладеного договору листу-погодженню, наданому центрального органу виконавчої влади;

вживає заходів з недопущення здійснення платежів з рахунку замовника згідно з узятим фінансовим зобов'язанням за договором про закупівлю у випадках:

невідповідності документів, передбачених цим Законом, вимогам, встановленим законодавством;

набрання законної сили рішенням суду про визнання договору недійсним;

3. Банкам під час оплати за договорами про закупівлю товарів та послуг при використанні ядерної енергії замовником разом із платіжним дорученням надається копія листа-погодження центрального органу виконавчої влади.

 

Розділ ІІ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

2. Внести зміни до Закону України «Про здійснення державних закупівель»:

частину четверту статті 2 викласти в такій редакції:

«централізоване постачання теплової енергії; ядерне паливо та ядерні матеріали, виготовлення ядерного палива та ядерних матеріалів і поводження з ними (перевезення, зберігання, переробка), поводження з відпрацьованим ядерним паливом (перевезення, зберігання, переробка) та продуктами його переробки».

3. Кабінету Міністрів України у 30-денний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації положень цього Закону.

 

 

 

Президент України 

В. ЯНУКОВИЧ 

 

  

 

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України 

«Про особливості здійснення державних закупівель окремих товарів, робі і послуг при використанні ядерної енергії»

 

1.      Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Необхідність прийняття Закону визначена частиною 4 статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 р.,
№ 2289-VI, Планом організації підготовки проектів актів, необхідних для забезпечення реалізації Закону України «Про здійснення державних закупівель», затвердженого Кабінетом Міністрів України 18 липня 2010 року, № 38717/1/1-10 п.II.5. та особливостями на світовому ринку виробників ядерного палива   та послуг з його виробництва.

До особливостей на цьому ринку, як свідчить усталена практика, належить, що закупівля означених товарів, робіт і послуг здійснюється на контрактній основі за підсумками ґрунтовного попереднього аналізу та довготривалих переговорів, між замовником та потенційними постачальниками/надавачами. При цьому, інформація щодо здійснення таких закупівель є конфіденційною або комерційною таємницею.

**Світовими лідерами з проектування та фабрикації ядерного палива є США (Westinghouse, General Electric), Франція та Німеччина (AREVA), Росія (ВАТ "ТВЕЛ"), Японія (MNF, NFI, GNF).

 

2.      Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття законопроекту є встановлення особливостей  (процедури) державних закупівель окремих товарів, робіт і послуг при використанні ядерної енергії, зокрема – ядерного палива (неопромінені паливні елементи (твели) та тепловиділяючі збірки (касети), а також поглинаючи стрижні системи управління та захисту), відпрацьованого ядерного палива та ядерних матеріалів.

На законодавчому рівні забезпечити ефективний та прозорий механізм процедури закупівлі за державні кошти товарів, робіт та послуг при використанні ядерної енергії.

 

3. Правові аспекти

Правовими підставами розроблення даного законопроекту є виконання частини 4 статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 р., № 2289-VI, якою встановлена правова норма щодо врегулювання Законами України особливостей здійснення закупівель за державні кошти окремих товарів та послуг.

У даній сфері діють наступні законодавчі акти:

«Бюджетний кодекс України»;

«Господарський кодекс України»;

 «Про здійснення державних закупівель»;

«Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку»;

«Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії»;

«Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання»;

«Про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та її фінансове забезпечення»;

«Про ратифікацію Конвенції про ядерну безпеку»;

міжнародні угоди в сфері ядерної енергетики.

Реалізація даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

 

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових фінансових та інших витрат.

 

      5. Позиція заінтересованих органів

Проект потребує погодження з Міністерством економіки України, Міністерством фінансів України, Міністерством юстиції України, Держатомрегулювання України та Держкомпідприємництва України.

 

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

 

      7. Запобігання корупції

У проекті акта передбачено контроль вищим органом виконавчої влади за здійсненням державних закупівель окремих товарів, робі і послуг при використанні ядерної енергії, що унеможливлює вчинення корупційних правопорушень. Означені питання врегульовані Законом України «Про здійснення державних закупівель» від 1 червня 2010р., № 2289-VI, на вимогу якого розроблено означений законопроект.

 

      8. Громадське обговорення

                  Проект акта не потребує консультацій з громадськістю.

 

      9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.

 

10. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту створить необхідні умови для ефективного використання державних коштів на закупівлю окремих товарів та послуг при використанні ядерної енергії, необхідних для забезпечення діяльності стратегічно важливих для держави підприємств ядерної галузі,  та для стабільного забезпечення населення та народного господарства електричною енергією .

Прийняття законопроекту дозволить стабілізувати діяльність стратегічно важливих для держави підприємств ядерної енергетики та атомної промисловості.

 

 

 

Міністр палива та енергетики України                                                                      Ю. Бойко

«___» ______________ 2010 р.

 

 

 

версія для друку