МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Синхронізація ОЕС України з ENTSO-E є однією з ключових стратегічних цілей на наступні 3 роки - Юрій Вітренко

05.03.2021 | 18:19

 

 

 

 

Завдяки об’єднанню енергосистем суттєво підвищиться стабільність та динамічна стійкість української та європейської енергосистем, а енергетична незалежність від Росії гарантуватиме безпеку постачання в регіоні Центральної та Східної Європи.

 

Про це зазначив  в.о. Міністра енергетики Юрій Вітренко під час онлайн зустрічі з Міністром енергетики Литовської Республіки Дайнюсом Крейвісом 5 березня, під час якої обговорили питання синхронізації ОЕС України з енергосистемою континентальної Європи, імпорт електроенергії з Білорусі та співпрацю щодо реалізації пілотного проекту виробництва тепла з біомаси та введення електронної системи торгівлі. 

 

«Процес синхронізації виходить на фінішну пряму – у 2022 році ОЕС України відокремиться від енергосистем Росії та Білорусі і перейде в ізольований режим роботи. Після цього, у 2023 році відбудеться повна синхронізація з ENTSO-E», - наголосив очільник Міненерго.

 

Синхронізація з ENTSO-E забезпечить також демонополізацію ринку електроенергії в Україні та допоможе впровадити на ньому дієві прозорі європейські правила та процедури.

Юрій Вітренко окреслив низку завдань для прискорення синхронізації, серед яких модернізація енергетичної інфраструктури – генеруючого обладнання та мереж.

 

«Ми розуміємо, що Україна має проблему з постачанням електроенергії з Європи при пікових навантаженнях. Тому розглядаємо можливість розширення, будівництва нових генеруючих потужностей, які б задовільнили наші потреби», - зазначив Юрій Вітренко.

 

Крім того, Україна має залежність від постачання первинних енергоресурсів – ядерного палива і вугілля з РФ. Тому також розглядає можливість заміщення цього постачальника енергоресурсів. Очільник Міненерго наголосив, що стратегічна позиція Міністерства енергетики України – не підтримувати імпорт електроенергії з Росії та Білорусі, і що Міненерго напрацьовує механізми проходження осінньо-зимового періоду без такого імпорту.

 

Зокрема, в контексті імпорту електроенергії з Білорусі учасники зустрічі торкнулися питання Астравської АЕС (Білорусь).

 

«Це геополітичний проект: це спільна загроза для Литви та України, тому ми повинні проявити солідарність, зупинивши її подальший розвиток», - сказав Міністр енергетики Литви Дайнюс Крейвіс.

 

Дайнюс Крейвіс зауважив, що коли Астраваська АЕС запрацювала, вона вже стикалася з аваріями та перебоями в роботі, що викликає серйозне занепокоєння та свідчить про її незахищеність.  Він наголосив на важливості не торгувати небезпечною електроенергією з Білорусі.

 

На зустрічі міністри домовились створити спільну робочу групу, до складу якої входили б представники установ енергетичного сектору та регуляторів, для обміну інформацією про стан безпеки на Білоруській АЕС, імпорт електроенергії з Росії, моніторинг та аналіз енергопостачання та торгівлі  потоки.

 

Група обмінюватиметься також досвідом щодо поточних проектів синхронізації.  "Наша тісна співпраця є важливим інструментом для досягнення енергетичної незалежності - ми повинні забезпечити це на найвищому політичному рівні", - підкреслив Дайнюс Крейвіс.

 

Важливим напрямком роботи українського Міненерго є також розвиток відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Сектор ВДЕ має значний потенціал для зростання, особливо через заплановане заміщення теплової генерації, яка працює на вугіллі, відновлюваними джерелами енергії. Зараз Міненерго працює над тим, щоб відновити фінансовий баланс на ринку та погасити заборгованість за «зеленим» тарифом.

 

«Для нас важливо подальший розвиток відновлюваної енергетики розглядати у комплексі із створенням систем накопичення енергії, так званих «батарей», та розвитку розумних мереж», - наголосив Юрій Вітренко.

 

Одним із перспективних напрямків співпраці України і Литви є розвиток біопалива.  Україна має значний потенціал заміщення природного газу місцевим біопаливом. За останні шість років в Україні було введено понад 2,4 ГВт потужностей на біомасі, на будівництво яких залучено більше 540 млн євро інвестицій. Водночас ведення потужностей на біомасі потребує створення конкурентного та прозорого ринку твердого біопалива. 

 

«Механізмом для організації ринку біопалива в Україні має стати використання єдиної електронної платформи, де здійснюватимуть торгівлю біопаливом всі зацікавлені виробники та споживачі», - підкреслив в.о. Міністра. Такий досвід має Литва, зокрема на біржі Baltpool.

 

Юрій Вітренко також підкреслив важливість політичної підтримки стратегічних партнерів, зокрема Литви, у процесі синхронізації з ENTSO-E та подякував за постійну підтримку України на шляху до власної енергетичної незалежності та енергетичної безпеки регіону в цілому, а також за послідовну позицію щодо «Північного потоку – 2».

 

У заході також взяли участь радник Президента Литовської Республіки з питань довкілля та інфраструктури Ярослав Неверович, радник Міністра енергетики Литовської Республіки Теодорас Йонас Жукас, Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас та аташе з питань енергетики Посольства Литовської Республіки в Україні Лаура Пушинськайте.

 

З української сторони до обговорення були залучені заступник Міністра енергетики з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков та фахівці Міністерства.

 

 

 

версія для друку