МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Частка теплової генерації в загальному виробництві електроенергії з 2016 року зменшилась на 5%

26.05.2021 | 11:01

 

 

 

 

Так, якщо у 2016 році частка генерації ТЕС в загальному виробництві електроенергії складала 32,2%, то за підсумками 2020 року тепловими електростанціями було вироблено лише 27,2%.

 

«Ця тенденція збережеться й надалі. Відповідно до затвердженого Міненерго прогнозного балансу електричної енергії за підсумками поточного року очікується подальше скорочення вугільної генерації ТЕС до 25,6%», - наголошує заступник Міністра Максим Немчинов.

 

Частка кліматично нейтральної електричної енергії, виробленої на атомних електростанціях, великих ГЕС та з відновлюваних джерел енергії  за підсумками 2020 року покриває близько 2/3 всього споживання.

 

З початку травня 2021 року станом на 26 травня частка електроенергії, виробленої атомною генерацією становить 58,7%, ГЕС та ГАЕС – 10,2%, ВДЕ – 9,1%, ТЕС та ТЕЦ – 20,5%, що становить п’яту частину  всієї виробленої електроенергії.

 

Причому в поточний літній період, внаслідок збільшення генерації з ВДЕ, частка низьковуглецевої електроенергії зростає до 80%.  Отже, загалом українську енергетику можна віднести до низьковуглецевих.

 

Серед основних причин такої ситуації – стрімке зростання відновлюваної енергетики. Слід зазначити, що Україна приєдналася до Європейського зеленого курсу. Останнім часом в Україні спостерігається стійка тенденція до скорочення виробництва електричної енергії на пиловугільних енергоблоках теплових електростанцій та зростання частки вуглецево-нейтральної «зеленої» електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел.

 

Наразі встановлена потужність таких об’єктів наближаться до 9 ГВт, враховуючи малі електростанції домогосподарств.

 

В українській енергосистемі вже зафіксовані випадки, коли за добу з відновлюваних джерел (включно із великими ГЕС) було вироблено більше електричної енергії, ніж усіма тепловими електростанціями і теплоелектроцентралями України разом узятими.

 

Водночас важливо щоб цей процес відбувався з урахуванням спроможності нашої економіки стимулювати розвиток відновлюваної енергетики та нашої енергосистеми прийняти такі об’єкти. При цьому українським споживачам має бути гарантоване якісне, надійне та безперебійне постачання електричної енергії незалежно від жодних погодних умов.

 

Також Міненерго наразі працює над актуалізацією Національного плану скорочення викидів та розробленням механізмів його фінансування. Це дозволить  зменшувати викиди в атмосферу шляхом виведення з експлуатації застарілих енергоблоків ТЕС та одночасним встановленням ефективних електрофільтрів на енергоблоках, які залишаться в експлуатації для забезпечення енергетичної безпеки держави.

 

версія для друку