МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Фактчекінг. Cпростувуємо фейки, якими лякали українців цього опалювального сезону

22.04.2022 | 14:30

 

 

Протягом опалювального сезону 2021-22 рр. публікацій та експертних дописів про можливі проблеми з енергосистемою і запасами палива було більше, ніж зазвичай. І деякі з них, як виявилось під час війни, щедро спонсорувались росіянами.

 

Не зважаючи на те, що саме в цей ОЗП Україна зіткнулася з цілою низкою викликів, яких не було у минулі роки - і рекордне зростання світових цін на енергоносії, і блокування росією постачання вугілля в Україну, і ізольований режим роботи енергосистеми, і військові дії – опалювальний сезон завершено успішно. І жоден з таких «прогнозів» не справдився.

 

До вашої уваги - цифри та факти стосовно найпоширеніших фейків, якими лякали українців цього опалювального сезону.

 

1.          Фейк. Не вистачить вугілля для теплової генерації.

 

 

Факт. Незважаючи на те, що ціни на вугілля на світових ринках зросли у 2-3 рази, а росія заблокувала імпорт залізницею, теплова генерація працювала стабільно.

 

Вдалось диверсифікувати постачання вугілля морським шляхом, вперше у такому обсязі - більше 50% імпорту. Доводилося працювати “з коліс”, проте вугілля постачалося ритмічно, спалювали менше, ніж постачалось. На закінчення ОЗП на складах залишилось в 3 рази більше вугілля, ніж минулого року.  

 

2. Фейк: Не вистачить газу для опалювального сезону.

 

 

Факт. Газу було достатньо. Навіть для постачання на теплові станції, де логістично газ був доцільнішим. Крім запасів, протягом ОЗП було збільшено потужності для імпорту газу до понад 50 млн куб м на добу, що становить приблизно половину від потреб країни у газі. І на закінчення опалювального сезону ми маємо майже 9 млрд куб метрів газу у сховищах.

 

3. Фейк. Через нестачу енергоресурсів будуть віялові відключення світла.

 

 

Факт. Протягом опалювального сезону графіки аварійних відключень енергосистеми та графіки обмеження потужності не застосовувалися. Незважаючи на збільшення споживання електроенергії під час ОЗП на 5% відповідно до минулого року (до 24.02.2022).

 

4. Фейк. Плановими ремонтами прикривають віялові відключення.

 

 

Факт. Міненерго вжило всіх необхідних заходів, щоб у холодну пору року максимально зменшити кількість ремонтів, що потребують відключень.

Енергосистема протягом ОЗП працювала з запасом потужності. Всі дати планових ремонтів мереж операторами систем розподілення публікувались на сайтах компаній і дублювались на сайті Міненерго - щоб споживачі могли заздалегідь дізнатися про дату планового відключення за конкретною адресою.

 

5. Фейк. Атомна генерація не витримає запланованого навантаження.

 

 

Факт. В тому числі завдяки оптимізації ремонтної кампанії атомна генерація виробила цього ОЗП на 22% електроенергії більше, ніж минулого року. Крім того, 15 січня Запорізька АЕС вперше в історії запрацювала всіма 6 блоками на повну проектну потужність 6000 МВт. А 30 січня 2022 року у роботу було запущено всі 15 атомних енергоблоків на 4 українських АЕС. І вперше добове виробництво АЕС перевищувало 300 млн кВт*годин.

 

6. Фейк. Україна не зможе пройти ізольований режим роботи енергосистеми.

 

 

Факт. З 24 лютого українська енергосистема працювала в ізольованому режимі не протягом 3 запланованих днів, а впродовж 21 дня. Незважаючи на бойові дії, захоплення Запорізької АЕС, обстріли мереж, підстанцій, генеруючих потужностей, українська енергосистема не “впала”.

 

Натомість з 16 березня відбулася екстренна синхронізація з ENTSO-E, і тепер ОЕС Україна працює синхронно з європейською системою і забезпечує стабільне і надійне електропостачання споживачам.

 

7. Фейк. Нове фінансове ПСО не спрацює.

 

 

Факт. За результатами довоєнної частини опалювального сезону компанії, на які покладено спеціальні обов`язки, мали рівень доходності вищий, ніж за аналогічний період під час дії товарного ПСО.

 

А тариф на електроенергію для побутових споживачів був навіть знижений для 80% населення з 1,68 грн до 1,44 грн на опалювальний сезон. І дія тарифу продовжена ще на півроку.

 

8. Фейк. Міненерго висловлює зайвий оптимізм і не розуміє складності ситуації.

 

 

Факт. Завдяки злагодженій роботі всіх компаній енергетичного сектору цей складний опалювальний сезон, який розпочався зі світової енергетичної кризи (в тому числі - газової кризи, розв’язаної росією), а закінчився під час російської військової агресії, проведений успішно.

 

Міненерго вдалось об’єднати всі гілки влади і профільні компанії для напрацювання і ухвалення ефективних рішень, що втримали енергетичний сектор під час жорстких випробувань цього ОЗП.

 

версія для друку