МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА
ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

"Рішення влади тоді будуть прийняті громадянами, коли вони прозорі і зрозумілі" - Міністр Ігор Насалик

19.09.2016 | 10:58

 

 

Відкритість та прозорість у прийнятті рішень з питань роботи ПЕК України є одним із пріоритетів роботи Міненерговугілля. З огляду на це розпочинаємо публікацію низки коментарів для широких кіл громадськості з приводу рішень, які приймаються Міненерговугілля.

 

Інформація щодо підтримки погодження зміни мінімально допустимого складу обладнання Слов’янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго»

 

 

Чому Міненерговугілля прийняте рішення щодо підтримки погодження зміни мінімально допустимого складу обладнання Слов’янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго»?

 

У листі Міненерговугілля до Ради ОРЕ від 24.06.2016 № 03/32-6741 не розглядається нова категорія мінімально допустимого складу обладнання енергоблока, а лише наголошується, що мінімально допустимий склад обладнання Слов’янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» відповідно до Додатка В до Правил ОРЕ складається з одного двокорпусного енергоблока № 7 (крім випадку перебування його в ремонті), а при температурах зовнішнього повітря вище 0оС кількість енергоблоків для Слов’янської ТЕС передбачено 0,5 (тобто один корпус), що у разі аварійного зупину останнього, призведе до посадки ТЕС на «нуль».

 

Що таке мінімально допустимий склад обладнання ТЕС та яка мета його узгодження?

 

Мінімально допустимий склад обладнання станції - блоки, мінімально допустима кількість яких з мінімальним навантаженням має знаходитися в роботі в залежності від середньодобової температури зовнішнього повітря відповідно до прогнозу метеорологічних умов для забезпечення надійної роботи станції, яка входить до складу виробника, що працює за ціновими заявками.

 

Основною метою  узгодження мінімально допустимого складу обладнання є надійна робота електростанцій. Процес узгодження відбувається на загальних принципах для всіх енергогенеруючих компаній ТЕС.

 

Наприклад, як зазначено вище, мінімально допустимий склад обладнання Слов’янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» складається з одного двокорпусного енергоблока № 7. На інших електростанціях енергогенеруючих компаній зазначений показник, по кожному з варіантів включення обладнання, складає 2 або більше енергоблоків, що значно підвищує надійність їх роботи у разі аварійного відключення однієї одиниці працюючого обладнання.

 

Довідково: В ОЕС України налічується двадцять один двокорпусний енергоблок в складі теплових електростанцій генеруючих компаній, мінімально допустимий склад обладнання яких встановлений Правилами Оптового ринку електричної енергії України (далі – Правила ОРЕ) на рівні двокорпусного режиму роботи (на деяких ТЕС навіть на рівні двох блоків в двокорпусному режимі роботи), що передбачено Правилами технічної експлуатації електричних станцій і мереж, які затверджені наказом Міністерства від 13.06.2003 № 296, а також відповідними технічними звітами, і лише на Слов’янській ТЕС встановлено мінімально допустимий склад обладнання на рівні однокорпусного режиму роботи енергоблока  ст. № 7 (встановлена потужність 800 МВт).

 

На підставі яких технічних висновків прийнято це рішення?

 

Слід зазначити, що висновки стосовно необхідності узгодження змін мінімального допустимого складу обладнання Слов’янської ТЕС, визначалися Міненерговугілля не на основі вичерпання паркового ресурсу або використання непроектних матеріалів, а на основі необхідності забезпечення електростанції власними паровими потребами у випадку позапланової зупинки енергоблока.

 

Такі заходи необхідні для уникнення зупинки турбіни зі зривом вакууму в конденсаторі та недопущення відриву лопаток турбіни несерійного виробництва, що може призвести до довгострокового ремонту (6-12 місяців, або більше) єдиного в країнах СНД енергоблока 800 МВт унікальної конструкції, що працює на вугіллі марки АШ.

 

Крім того, відповідно до пп. 8.6.2. Правил технічної експлуатації електричних станцій і мереж, однокорпусний режим роботи дубль-блоків допускається, як виняток, у разі особливих труднощів проходження мінімуму електричного навантаження енергосистеми.

 

Єдиним заводом виробником турбіни типу К-800-240 ЛМЗ є «Ленинградский завод машиностроения» (Російська Федерація).

 

Невизнання цих факторів, які впливають на надійність роботи пиловугільного енергоблоку (єдиного в своєму роді), як наслідок, у будь-який момент може призвести до зупинки та тривалого простою енергоблока ст. № 7 Слов’янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго», втрати маневрового пиловугільного енергоблока встановленою потужністю 800 МВт в Об’єднаній енергетичній системі України, внаслідок чого по режиму роботи лінії електропередачі ПЛ-330 Донбаська-Слов’янська ТЕС необхідно буде обмежувати виробіток Вуглегірської ТЕС, що в свою чергу призведе до суттєвого зменшення використання вугілля марки «Г» для виробництва електричної енергії, яке видобувається на державних підприємствах вугільної галузі.

 

З огляду на технічні особливості та унікальність конструкції двокорпусного енергоблока № 7 Слов’янської ТЕС та можливих тяжких наслідків для ОЕС України, що можуть бути викликані однокорпусним режимом його роботи, Міненерговугілля вважає недопустимою подальшу роботу енергоблока № 7 Слов’янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» в однокорпусному режимі та не вбачає підстав для відтермінування перегляду мінімально допустимого складу обладнання Слов’янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго».

 

Чи порушує таке рішення  конкурентні умови учасників ринку?

 

Міненерговугілля вважає, що впровадження зазначених змін до мінімально допустимого складу обладнання Слов’янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» не тільки не порушує конкурентні права учасників ринку електроенергії, а навпаки, створює рівні конкурентні умови для роботи двокорпусних енергоблоків в ОЕС України, при цьому забезпечується дотримання технічних вимог роботи таких енергоблоків.

 

Що таке режим маневрування?

 

Щодо роботи Слов’янської ТЕС у 2016 році у режимі маневрування повідомляємо, що такий режим роботи не створює загрози позапланових зупинок двокорпусних енергоблоків зі зривом вакууму в конденсаторі та подальших тяжких наслідків, оскільки при роботі двокорпусного енергоблока в режимі маневрування один з його корпусів, короткостроково (протягом декількох годин протягом доби) зупиняється в резерв та перебуває в гарячому стані, чим забезпечує оперативну та своєчасну можливість бути включеним у роботу, для забезпечення парових власних потреб та недопущення повної зупинки турбіни зі зривом вакууму в конденсаторі.

 

До того ж, робота Слов’янської ТЕС у режимі маневрування була вимушеною та пов’язана з режимом роботи ОЕС України. А сам режим маневрування надавав послуги в частині забезпечення успішного проходження нічних провалів та покриття піків споживання в ОЕС України.

 

Чи вплине рішення на роботу АЕС України?

 

Наголошуємо, що діючими Правилами ОРЕ, при складанні заданого графіка навантаження, передбачено першочергове завантаження енергоблоків АЕС, а також інших виробників, що працюють не за ціновими заявками (ТЕЦ, ГЕС, ГАЕС, виробники з альтернативних джерел). В останню чергу включаться в роботу енергоблоки ТЕС для покриття нерівномірностей графіка споживання електроенергії.

 

Тому зазначені зміни не вплинуть на роботу АЕС.

 

Довідково:

Частка виробництва електричної енергії по основних видах генерації за 8  місяців 2016 року становить:

АЕС - 51,4 млрд кВтг,   або 51,4 % від загального виробітку;

ГЕС та ГАЕС - 6,2 млрд кВтг,  або 6,2 % від загального виробітку;

ТЕЦ- 4,1 млрд кВтг,  або  4,1% від загального виробітку;

На конкурентному ринку ТЕС ГК- 32,8 млрд кВтг або 32,9% від загального виробітку.

З них частка

компанії ДТЕК – 23,6 млрд кВтг, або 72%;

 ПАТ «Центренерго» - 7,1 млрд кВтг  або 21,6%;

ПАТ «Донбасенерго» - 2,1 млрд кВтг  або 6,4%.

 

 

версія для друку