МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Міненерго розпочинає публічне обговорення законопроекту про розвиток ринку біометану в Україні

05.04.2021 | 17:30

 

 

 

 

Міністерство енергетики та Держенергоефективності оприлюднили для публічного обговорення проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку виробництва та споживання біометану».

 

Ухвалення законопроекту дозволить:

 

         створити в Україні прозорий ринок біометану, як в європейській практиці прийнято називати очищений біогаз,

         збільшити обсяги виробництва біометану,

         замістити споживання природного газу при виробництві теплової та електричної енергії,

         скоротити імпорт природного газу,

         використовувати українську газотранспортну систему для експорту біометану в країни ЄС,

         підвищити економічну привабливість біоенергетичних проектів для потенційних інвесторів, у тому числі іноземних,

         зменшити викиди парникових газів.

Крім того, це сприятиме досягненню цілей Енергетичної стратегії України до 2035 року та виконанню Україною зобов’язань щодо зниження викидів парникових газів в рамках Паризької Угоди.

 

Поточна ситуація

 

На початок 2021 року в Україні діє 53 установки, які вироблють енергію з біогазу та які працюють за «зеленим» тарифом. Загальна електрична потужність зазначених установок 103,4 МВт. Згідно з Національним планом дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року, очікувані потужності на біогазі до кінця 2020 року повинні були складати 290 МВт, а, отже, очікуване виконання плану становить лише 36%.

 

Сумарне валове виробництво біогазу в 2019 році оцінюється у близько 100 млн нм3/рік, і лише 34% потенціалу енергії цього біогазу перетворено в корисну електричну (156 ГВт∙год) та теплову (128 ТДж) енергію.

 

Таким чином, на сьогодні темпи розвитку сектору виробництва електричної енергії з біогазу можна вважати недостатніми.

 

Необхідні зміни

 

Так, вже сьогодні біогаз технічно можливо подавати до газотранспортної або газорозподільної системи, а виробник очищеного біогазу буде вважатись незалежним виробником природного газу в нерегульованому сегменті. Однак, у чинному законодавстві України відсутній механізм верифікації біометану для забезпечення його подальшої подачі у газотранспортну систему та відсутнє визначення поняття біометану.

 

Прийняття проекту Закону забезпечить можливість верифікувати очищений біогаз (біометан), фізико-технічні характеристики якого відповідають стандартам на природний газ, та надавати гарантії походження на певний обсяг поданого в газотранспортну систему біометану, а потім виробляти теплову та електричну енергію на когенераційних установках безпосередньо біля споживача. При цьому, виробник зможе використовувати газ з газотранспортної системи в обсязі, заявленому у гарантії походження біометану.

 

Запропонований механізм розвитку ринку біометану та виробництва електричної енергії з біометану дозволить розширити можливості виробників біометану з реалізації електричної та теплової енергії безпосередньо біля споживача, а також збільшити енергетичну ефективність утилізації виробленого біогазу та підвищити економічну привабливість біогазових проектів для потенційних інвесторів.

 

Крім того, прийняття законопроекту дозволить запустити ринок біометану шляхом надання виробникам електричної/теплової енергії гарантій походження при купівлі/продажу біометану.

Проект Закон також передбачає запровадження порядку функціонування реєстру біометану та визначення центрального органу виконавчої влади, який буде здійснювати ведення відповідного реєстру.

 

Для досягнення окреслених цілей законопроектом передбачається внести відповідні зміни до законів України «Про альтернативні види палива» та «Про ринок природного газу».

 

Обговорення: як, де, коли

 

Зауваження та пропозиції до проекту Закону приймаються в письмовому вигляді та електронною поштою до 5 травня 2021 року за адресою: Міністерство енергетики України, 01601 вул. Хрещатик, 30; е-mail: mykola.nevinchanyy@mev.gov.ua.

 

Із законопроєктом можна ознайомитися за посиланням

http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/control/uk/publish/article?art_id=245524608&cat_id=35082

версія для друку