МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Виконання низки комплексних заходів дозволить взяти ситуацію в енергетиці під контроль

26.11.2020 | 20:20

 

 

 

Про це наголосив  в.о. Міністра Юрій Бойко під час онлайн брифінгу, що відбувся 26 листопада.

 

Він підкреслив, що саме виконання низки комплексних заходів дозволить взяти ситуацію під контроль і переламати негативні тенденції, які склалися в секторі.

 

Також повідомив про середньострокові і короткострокові завдання, які визначають роботу електроенергетичного комплексу. Серед завдань, які планується виконати в цьому році, Юрій Бойко назвав фінансову стабілізацію з погашенням тих боргів, які, зокрема, передбачено Меморандумом між Урядом України і виробниками з альтернативних джерел енергії.

 

Міненерго має досить реалістичний план реалізації цього завдання. Наразі очікує підписання Президентом України Законопроєкт 4119, схвалений Верховною Радою України в другому читанні 17 листопада, що дозволить НЕК «Укренерго» отримати державні гарантії для залучення кредитного ресурсу та спрямувати його на погашення боргів.

 

«Для того, щоб погашення боргів відбувалося у прозорий і справедливий та збалансований, саме збалансований, спосіб, необхідно передбачити погашення боргів не тільки перед виробниками з альтернативних джерел, а перед державною генерацією, яка була задіяна в процесі надання ПСО при підтримці низьких тарифів для населення і, безперечно, надання «зеленого» тарифу для виробників з альтернативних джерел, як передбачено законодавством», - зазначив Ю. Бойко.

 

Також повідомив, що на сьогодні заборгованість перед виробниками з альтернативних джерел складає близько 9 млрд. Для того, аби зберегти паритет, необхідне залучення коштів близько 11,3 млрд гривень.  Надання державних гарантій НЕК «Укренерго» дозволить це зробити, і ми перебуваємо в тому графіку, який є реалістичним з погляду залучення кредитних коштів.

 

Серед першочергових кроків Ю. Бойко назвав такі:

 

- створити однакові умови роботи для виробників державного і приватного сектору та забезпечити торгівлю електричною енергією за двосторонніми договорами виключно через електронні майданчики, тобто біржі. Це створить конкуренцію на решті сегментів ринку.

 

«Ключова необхідність для того, аби створити додаткову вартість у процесі – це саме вихід на електронні майданчики і торгівля за зрозумілими правилами, зі зрозумілою логікою ціноутворення для всіх товаровиробників», – переконаний Ю. Бойко.

 

- дозволити виробникам з альтернативних джерел енергії виходити з балансуючої групи Гарантованого покупця і здійснювати комерційну діяльність на всіх сегментах ринку. Це дозволить знизити навантаження на тариф НЕК «Укренерго і , відповідно, суттєво покращити ситуацію з наповненням коштів безпосередньо для розрахунків з виробниками з альтернативних джерел.

 

- прийняття законопроєкту про REMIT з метою надання широких повноважень Регулятору щодо моніторингу ситуації на ринку, виявлення можливих зловживань і оперативного реагування.

 

 «Прийняття цього законопроєкту, який повністю гармонізується з аналогічними підходами наших західних партнерів, дозволить врегулювати цю проблему», - наголосив Ю. Бойко;

 

- зниження перехресного субсидіювання. При цьому в.о. Міністра спростував маніпулятивні заяви щодо ситуації із формуванням кінцевої вартості  електроенергії для споживачів, насамперед побутового сектору, та навів конкретні приклади. За підрахунками, побутовий споживач платить за електроенергію виробнику всього 1 копійку, при середньозваженій ціні 1 кВт год електроенергії 1грн 04 копійки. Решта – це вартість транспортування та доставки  електроенергії до будівлі. Крім того, обсяг споживання населенням, який дотований, зростає, а споживання промисловістю, яке отримує електроенергію за обґрунтованою ціною, знижується. За існуючої моделі підходів до ціноутворення та світових економічних тенденцій, які проєктуються на українські реалії, це призводить до розбалансування ринку.

 

В.о. Міністра наголосив, що ведеться робота, щоб прийняти максимально зважені рішення, які б передбачало комплексний урядовий підхід, пов'язаний з переглядом системи субсидіювання, врахування рівня заробітної плати, соціальної допомоги у рамках розуміння ситуації з доходами населення.

 

«Ми активно працюємо з учасниками ринку і Регулятором, і вже наступного тижня плануємо прийняти рішення, яке передбачатиме максимальну збалансованість і максимально м’який підхід за цих обставин в частині тарифів для побутових споживачів», - підкреслив в.о. Міністра.

 

версія для друку