МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Повідомлення про оприлюднення проєкту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу"

20.10.2020 | 09:32

 

Повідомлення про оприлюднення

проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України

«Про забезпечення комерційного обліку природного газу»

 

Міністерство енергетики України оголошує про опублікування  проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» на офіційному веб-сайті Міненерго в мережі Інтернет – http://mpe.kmu.gov.ua/, розділ «Нормативно-правова база», підрозділ «Регуляторні акти», папка «Проекти регуляторних актів».

Особливості встановлення лічильників газу споживачам визначаються Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (зі змінами).

Згідно з положеннями Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку:

1) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується:

комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року;

для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року;

тільки для приготування їжі - з 1 січня 2021 року;

2) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.

Станом на сьогодні, не забезпечено сто відсотковим комерційним обліком природного газу населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується тільки для приготування їжі.

Інформація щодо оснащення лічильниками природного газу населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується тільки для приготування їжі, додається.

Зазначаємо, що середньозважений тариф на встановлення індивідуальних лічильників газу для газорозподільних підприємств НКРЕКП не встановлюється.

При цьому, витрати на встановлення індивідуальних лічильників природного газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується тільки для приготування їжі, передбачаються структурами тарифів на послуги розподілу природного газу починаючи з 2016 року.

Витрати на встановлення індивідуальних лічильників природного газу формувались з урахуванням необхідності забезпечення сто відсоткового комерційного обліку природного газу, технічної можливості встановлення індивідуальних лічильників газорозподільними підприємствами, а також наявності індивідуальних лічильників природного газу у заводів-виробників.

Так, починаючи з 2016 року структурами тарифів на послуги розподілу природного газу для газорозподільних підприємств передбачено кошти на встановлення індивідуальних лічильників природного газу, що в середньому складають у 2016 році – 5,9 % від планованої тарифної виручки газорозподільних підприємств, у 2017 році – 4,8 %, у 2018 році − 4,8 %, у 2019 році − 4,8 % та у 2020 році − 4,5 % відповідно.

З урахуванням фактичних обсягів наданих послуг з розподілу природного газу, за період з 2016 по 2020 рік, у газорозподільних підприємств було наявне фінансування для встановлення 1 015 433 од індивідуальних лічильників газу.

Разом з цим, за інформацією НКРЕКП, за результатами проведених заходів державного контролю зокрема, в частині контролю фактичного встановлення індивідуальних лічильників газу населенню, були прийняті рішення НКРЕКП щодо коригування тарифної виручки в бік зменшення, в зв’язку з не встановленням індивідуальних лічильників природного газу населенню в кількості 140 993 од.

З метою продовження забезпечення комерційного обліку природного газу, що використовується тільки для приготування їжі, та за рахунок планованих тарифних джерел 2020 року газорозподільних підприємств було затверджено Плани розвитку газорозподільних систем на 2020 – 2029 роки (інвестиційні програми на 2020 рік), якими передбачено встановлення 126 730 од індивідуальних лічильників газу населенню.

При цьому, зазначаємо, що в таких містах як, зокрема, м. Київ, та м. Харків щорічна планована кількість встановлення індивідуальних лічильників природного газу населенню обмежується технічною можливістю такого встановлення газорозподільними підприємствами.

Сьогодні, з підвищенням цін/тарифів на комунальні послуги, все більш нагальним постає питання обліку цих послуг, зокрема, надзвичайно актуальним є питання забезпечення комерційного обліку природного газу.

Відсутність індивідуальних приладів обліку газу не є мотивуючим фактором для реальної економії ресурсів, що в свою чергу призводить до збитків усіх суб’єктів господарювання (включаючи НАК «Нафтогаз України»).

Крім того, у зв’язку з обмеженим терміном виконання Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», в частині встановлення індивідуальних лічильників для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується, зокрема для приготування їжі, та перепонами в реалізації вказаної норми, виникає необхідність перегляду кінцевих термінів встановлення лічильників для зазначеної категорії споживачів.

Суттю проекту акта є перегляд кінцевих термінів встановлення індивідуальних лічильників для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується, зокрема для приготування їжі із 01.01.2021 до 01.01.2023.

Зауваження та пропозиції до проекту постанови приймаються в письмовому вигляді та електронною поштою протягом місяця за адресою: Міністерство енергетики України, 01601 вул. Хрещатик, 30;  е-mail: vladislav.ramazanov@mev.gov.ua.

 

Додаток:

 

1. Проєкт Закону України;

2. Порівняльна таблиця;

3. Аналіз регуляторного впливу;

4. Пояснювальна записка;

5. Додаток до пояснювальної записки;

6. Копія наказу;

7. Додаток до наказу;

7. Прогноз впливу.

 

версія для друку