МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

У Міненерго обговорили стан ринку нафтопродуктів в Україні

26.06.2020 | 16:01

 

 

 

 

Нараду проведено під головуванням заступника Міністра Юрія Бойка за участю членів Експертної ради при Міненерго, керівників вітчизняних нафтогазопереробних підприємств, представників профільних асоціацій та експертів ринку, а також провідних учасників ринку нафтопродуктів.

 

На розгляд Експертної ради надійшло звернення вітчизняних виробників пального – «Укрнафти», «Укргазвидобування» та «Укртатнафти» із пропозицією щодо: введення квот на ввезення всіх інших нафтопродуктів, запровадження компенсаційного мита щодо імпорту дизельного палива та скрапленого газу походженням з Російської Федерації та перегляду діючих ставок акцизного податку на пальне.

 

«Ключовим питанням є напрацювання комплексу рішень, які сприятимуть збалансуванню інтересів, функціонуванню ринку  нафтопродуктів на основі конкуренції та захисту як інтересів внутрішнього виробника, так і економіки країни в цілому», - окреслив Юрій Бойко мету обговорення.

 

Директорат нафтогазового комплексу та розвитку ринків нафти, природного газу та нафтопродуктів представив детальний аналіз ситуації на ринку. Зокрема, за 5 місяців 2020 року в Україні вироблено бензинів 443,5 тис. тонн, що на 21,9% більше, ніж за 5 місяців 2019 року, дизельного пального – 391,2 тис. тонн, що на 24,8% більше, ніж за 5 місяців 2019 року, та скрапленого газу (LPG) – 184,9 тис.тонн, що на 7,2% більше, ніж за 5 місяців 2019 року.

 

Водночас за 5 місяців 2020 року в Україну імпортовано бензинів 366,4 тис. тонн, що на 6,4% менше, ніж за 5 місяців 2019 року (з РФ імпорт не здійснювався), дизельного пального – 2320,2 тис. тонн, що на 0,5% більше, ніж за 5 місяців 2019 року (у тому числі з РФ – 107.2 тис. тонн, 39,5% імпорту) та скрапленого газу (LPG) – 579,5 тис.тонн, що на 4,8% більше, ніж за 5 місяців 2019 року (у тому числі з РФ – 292,5 тис. тонн, 38,3% імпорту).

 

У 2019 році споживання дизпалива становило 7 млн тонн, бензину і скрапленого газу – по 2 млн тонн. Тобто, дизельний сегмент ринку – найбільш вагомий.

 

В Україні дизпаливо відповідно до стандарту Євро-5 виробляють «Укртатнафта» і «Укргазвидобування», але через високу конкуренцію з боку імпорту їх потужності сумарно завантажені на 35-40%.

 

Також було наголошено про потребу підвищення рівня енергонезалежності країни, залучення інвестицій та створення в Україні системи мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів, розвитку морської перевалки та нарощування внутрішнього виробництва нафтопродуктів.

 

Учасники ринку також висловили застереження, що введення квот та мит щодо імпорту дизельного палива та скрапленого газу походженням з Російської Федерації можуть призвести до антиконкурентної змови основних імпортерів та призвести до суттєвого підвищення цін.  

 

Учасниками наради була підтримана позиція щодо необхідності виваженого підходу до питання.

 

За підсумками наради Експертна рада проаналізує отриману в ході дискусії  інформацію та надасть пропозиції із зазначеного питання.

Довідково:

Наказом від 12.05.2020 № 314 при Міністерстві створено Експертну раду до завдань якої належать моніторинг проблемних питань, що виникли у сфері енергетики та захисту довкілля, формування рекомендацій щодо їх вирішення, економічне моделювання, розрахунки, а також аналіз документів.

 

 

 

версія для друку